"חניון המריבה": ברקת מנסה להרגיע את הרוחות

ראש עיריית ירושלים נפגש הלילה עם החרדים, בנסיון אחרון לבחון אפשרויות להשארת חניון ספרא סגור בשבת. בד בבד, הזכיין שמפעיל את החניון אומר בראיון לעיתון החרדי "שעה טובה" שהוא אינו מבין על מה המהומה. "אין שום צורך להפעיל את החניון בגלל שאיש לא מגיע לחנות בו בשבת", הוא אומר

מתכוננים לשבת מתוחה (חדשות 2)

 ארבעה ימים אחרי המהומות בכיכר ספרא בירושלים, ראש העיר ניר ברקת נועד הלילה עם הוועד למען השבת שמורכב מרבני הזרמים המרכזיים בעיר - בניסיון אחרון אולי למנוע את חידוש ההפגנות מצד החרדים סביב "חניון המריבה".

מטרת הפגישה היא להרגיע את הרוחות לקראת סוף השבוע, שבו אמורות להיערך הפגנות של חרדים ומנגד של חילוניים, בעימות סביב פתיחת חניון ספרא בעיר בשבתות. בין היתר תיבחן האפשרות לפתוח בשבת את חניון ממילא שקרוב יותר לעיר העתיקה - במקום את חניון העירייה בכיכר ספרא.

"אף אחד לא מחנה בחניון הזה"

"אף אחד לא מחנה את מכוניתו בחניון בשבת, אז למה צריך לפתוח אותו?" - כך אומר זכיין שמפעיל את "חניון המריבה" בירושלים - חניון ספרא, בשיחה עם העיתון החרדי "שעה טובה".

"כל מי שהיה אלו עשרים מפגינים שבאו רק לחמם את האווירה - יש מספיק חניה במגרש הרוסים". עשרות אלפי חרדים מתכוונים להגיע גם בשבת הקרובה להפגין באזור כיכר העירייה, והמראות שראינו בשבת האחרונה כנראה יחזרו על עצמם, ואולי אפילו יהיו אלימים עוד יותר. הפעם לחרדים ימתינו מפגינים שנחושים לשמור על מה שהם קוראים " צביונה המיוחד של העיר".

"ההפגנות נערכו על ידי מיעוט קיצוני"

חרדים מכמה ישיבות בעיר מתכננים תפילת שבת המונית בכיכר ספרא. התפילה ההמונית שמתכננת העדה החרדית ביום שישי אחר הצהריים מוגדרת כ"פעולה למען שמירת השבת בעיר וביטול תכניותיו של ראש העיר ברקת לפתוח אזורים בעלי פוטנציאל תיירותי בשבת".

בשבוע שעבר המשטרה נאלצה להתמודד עם אלפי חרדים בהפגנות שהתחילו בשעות הצהריים ונמשכו לעומק הלילה. קשה להאמין שמאות הסטודנטים והצעירים הירושלמים שקבעו להיפגש במרחק של שני רחובות לעצרת נגד - ירגיעו את הרוחות.

ביום שישי בין 13:00-16:00 מקיימת אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית קבלת שבת ליברלית בכיכר ספרא. "במקביל נקיים הפנינג במטרה להראות פן אחר של ירושלים, כפי שהיא צריכה להיות: צעירה, תרבותית, פלורליסטית וחופשית!", הם מספרים.

 למחרת בשעה 16:00 יקיימו עצרת מחאה הסטודנטים בשותפות 20 ארגוני צעירים בבירה. "נעמוד עם דגלי ישראל וחולצות לבנות במטרה להעביר מסר ברור לקיצוני העדה החרדית שיש יותר מקול אחד בעיר הזו", נמסר.

"ההפגנות הכוחניות של מיעוט קיצוני מקרב החרדים בירושלים נועדו בכדי לערער את שיווי המשקל בירושלים", אמר שלמה לוי, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית. "כיום צעירי העיר שוקלים את עתידם בה. אנחנו כאן בכדי להראות איך ירושלים צריכה להיות, ולהראות לצעירים ולסטודנטים שיישארו בירושלים".

כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו נערכים לסיקור מיוחד בשידורים חיים של ההפגנות מירושלים בסוף השבוע.

כתבות נוספות בנושא:

מפגין חרדי נמלט מהשוטר - והתנגש בתא טלפון

מלחמת השבת של החרדים חוזרת

אלפי חרדים התפרעו בגלל פתיחת חניון בשבת

החרדים על ראש עיריית ירושלים: "רשע מרושע"