רוב הציבור לא ירד למקלטים

למול הרצינות שבה התייחסו לתרגיל כוחות הביטחון וההצלה, שממשיכים להיות מתורגלים זה היום ה-12, נראה שלאזרחי ישראל - התרגיל לא ממש הזיז. 57% מהציבור היה אדיש לתרגיל פיקוד העורף, ולא טרח לרדת למקלטים או למרחבים המוגנים - כך עולה מסקר פאנלס שנערך עבור חדשות 2. תושבי הצפון מובילים בהיענות להוראות

בשעה 11:00 היום הושמעה אזעקה עולה ויורדת, ואזרחי ישראל כולה התבקשו לרדת למקלטים ולמרחבים המוגנים למשך כמה דקות - זאת במסגרת תרגיל העורף הגדול והמקיף שנערך בארץ אי פעם.

אבל למול הרצינות שבה התייחסו לתרגיל כוחות הביטחון וההצלה, שממשיכים להיות מתורגלים זה היום ה-12, נראה שלאזרחי ישראל - התרגיל לא ממש הזיז.

סקר חדשות 2 שנערך על ידי מכון הסקרים פאנלס היום בשעות הצהריים, מגלה כי 57% מהנשאלים היו אדישים לתרגיל, ולא טרחו להגיע למרחב המוגן או לרדת למוגן. מרביתם העדיפו להמשיך את עיסוקי היום שלהם מאשר לוודא שהם מוכנים למצב של מאות טילים שינחתו בעורף האזרחי בישראל. האזעקה היתה רעש רקע מטריד - ותו לא.

רק 43% מהציבור, כך לפי הסקר, שיתפו פעולה עם התרגיל ורצו למרחבים המוגנים. ברחובות הערים לא נרשמה פאניקה יוצאת דופן, ולא נראה שמישהו הקפיד להפסיק את שגרת יומו ולהתפנות למקלטים. אפילו בכנסת נצפו חברי הכנסת ממשיכים בדיונים בוועדות השונות כאילו אין "מלחמה" בחוץ.

בבדיקת הירידה למקלטים לפי מחוז המגורים, נמצא כי השיעור הגבוה ביותר של היענות להנחיות היתה במחוז הצפון – 56% מהמשיבים בצפון  דיווחו כי נכנסו למרחב מוגן בשמעם את האזעקה. השיעור הנמוך ביותר של היענות היה בקרב תושבי מחוז ירושלים – רק  36% מהם פעלו על פי הוראות פיקוד העורף.

האדישות כלפי תרגיל פיקוד העורף הורגשה במיוחד במגזר הערבי. בשתי הערים הערביות הגדולות בצפון, נצרת ושפרעם, נשמעה האזעקה אבל האזרחים ברחוב לא ממש עצרו את נשימתם ופעילותם.

"גם אם האזעקה הזאת תהיה בזמן אמת, לא תהיה בהלה כי אנשים אין להם לאן לרוץ", אמר אחד התושבים. "אין מקלטים, אז עדיף למות ברחוב מאשר בזמן שאתה בורח להסתתר בשום מקום".

אזעקות שלא עובדות ומקלטים נעולים

הבוקר בשעה 11:00 נשמעה אזעקת תרגול ברחבי הארץ ואזרחי ישראל נקראו להגיע במהירות למרחבים המוגנים. האזעקה, שנשמעה במשך 90 שניות, שודרה בכלי התקשורת האלקטרוניים. בהודעות שפורסמו בכלי התקשורת נקראו האזרחים להיכנס למרחבים המוגנים. ראש הממשלה בנימין נתניהו וצוותו נכנסו למרחב המוגן עם הישמע האזעקה. נתניהו הנחה על כינוס הממשלה והקבינט לשעת חירום.

זה לא כל כך נעים לראות מקלט סגור (חדשות 2)
על אף הדגש החשוב שהושם על התרגול, מתברר כי לא כל הצופרים עבדו והתקבלו תלונות ממספר אזורים בארץ על כך שהאזעקה לא נשמעה. בנוסף, מתברר כי לא כל המקלטים בארץ נפתחו. כתב חדשות 2 באינטרנט שסייר בקריית גת מצא לפחות שלושה מקלטים נעולים בעיר.

במשרד הביטחון הטילו את האשמה על המועצות המקומיות. "קיבלנו דיווחים רבים על מקלטים לא תקינים", אמר לחדשות 2 באינטרנט שלמה דרור מדוברות המשרד. "בתל אביב התלונן אדם על כך שאישה מגדלת כלבים במקלט הציבורי. מטרת התרגיל היא גם לבדוק את האמצעים, ואנחנו מכירים את בעיית המקלטים כבר מעופרת יצוקה".

יוצאי דופן הם הורי מספר בתי ספר באשקלון שהודיעו באמצעות ועד ההורים שהם לא ישתתפו בתרגיל, עד שלא ימגנו את בית הספר. במשרד הביטחון, כך נמסר, מצרים על ההחלטה ומזהירים ש"מי שלא ישתתף עלול לשלם מחיר כבד".

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2