"חלק הספיקו לברוח, אבל הראל נהרג"

הראל ברלין, בן 26 מהיישוב כפר מונש, נהרג לפנות בוקר באסון בחוף ליד נתניה, כאשר מצוק קרס על חוף הים ומחץ אותו למוות. אנשים ששהו בחוף בלילה עדיין מתקשים לעכל: "הוא היה מוקדם יותר אצלנו במאהל לפחות שעה", סיפרה עדת ראייה, "אני לא יכולה לשכוח את הפנים שלו". אבל כבד בכפר מונש בעקבות מותו הטרגי של הראל

"האבן נפלה בדיוק איפה שהחבר'ה ישבו, חלק הספיקו לברוח, אבל אחד מהם לא הספיק ונהרג" - כך תיארה לפנות בוקר עדת ראייה, טרוטת עיניים ובוכייה, את הטרגדיה שהתרחשה בחוף סמוך לנתניה כמה שעות קודם לכן. סלע ענק מהמצוק קרס בדיוק על המקום שבו קבוצת צעירים ערכה קומזיץ לילי. התוצאה: הראל ברלין, בן 26 מכפר מונש, נהרג במקום, ושני חבריו נפצעו באורח קל.

"ישבו פה חבר'ה ועשו קומזיץ לאורך הלילה", מתארת אורלי איבגי שישבה עם חבריה כמה עשרות מטרים מהמקום שבו קרס המצוק. "אני ישנתי, והתעוררתי מהרעש, ההיסטריה והלחץ. שמעתי 'מפולת', אבל בהתחלה לא הבנתי מה קורה. הייתה הידרדרות של סלעים מהמצוק, האבן נפלה בדיוק איפה שהם ישבו. חלק הספיקו לברוח, אבל אחד מהם נקבר".

"הבחור שנהרג היה מוקדם יותר אצלנו במאהל לפחות שעה", מוסיפה אורלי. "אני לא יכולה לשכוח את הפנים שלו".

"כל מי שהיה בחוף הגיע לעזור"

"אחרי ההתמוטטות רצנו למקום וראינו בן אדם קבור מתחת לאבן", מספר דניאל רחמים שהיה עד להתמוטטת המצוק. "היו בחוף שני חובשים ועוד כמה חבר'ה, כולנו ניסינו לעזור ולהציל חיים, כולל החייאה. אבל שום דבר לא הצליח. חלק מאיתנו הלכו לפצועים האחרים, מי שהיה יכול לעזור - עזר".

"הרגשתי שלקח הרבה זמן עד שכוחות ההצלה הגיעו וחילצו את הבחור, אבל כל מי שהיה בחוף הגיע לעזור", הוסיף דניאל. "אני חי פה את האזור ואת החוף. זה הכי כואב בעולם, אבל זה הגורל".

אבל כבד בכפר מונש

על כפר מונש, המקום בו נולד וגדל הראל שנהרג בטרגדיה, נפלה היום אווירת נכאים. כל חגיגות שבועות שתוכננו להיום בוטלו בעקבות האסון.

חבריו של הראל מספרים על "ילד טבע", שחלק גדול מזמנו הקדיש לטיולים בארץ. "כמה זה עצוב שהראל נהרג דווקא מטרגדיה של הטבע", אמר אחד מחבריו שהגיעו לביתו של הראל, לנחם את הוריו ומשפחתו.

מפולות הכורכר בחופי ישראל הן תופעה לה היינו עדים כבר בעבר. במרבית מהחופים השוכנים למרגלות צוקים ישנם שלטים מפורשים המזהירים מפני התמוטטות סלעים. חופים אחרים נסגרים לתקופות ממושכות מחשש לחיי אדם. רק בשנה שעברה התמוטט חלק ממצוק על אוהל שהוקם למרגלותיו, סמוך לחדרה. שישה בני אדם נפצעו בתקרית, אחד מהם באורח בינוני והשאר קל.