כך תילחמו באנטנות הסלולריות באזוריכם

זה תסריט ידוע ועגום למדי – דיירת חדשה מצטרפת לשכונה, אנטנה סלולרית, והשכנים יוצאים לקרב. איך תוכלו לדעת אם קיימת אנטנת סלולר קרובה לביתכם? ואם אכן קיימת - כיצד נלחמים בהזזתה? הפתרון הוא אמנם ארוך ומתמשך, אך לאלו החוששים מהאנטנות - הוא גם משתלם

ההתרגשות רבה, והיום מגיע: מעבר לבית החדש. אך עד מהרה, עשוי להתברר שהשכן החדש, או זה שממש במורד הרחוב, הציב אנטנה סולרית בשטחי ביתו - דבר המעורר את דאגתם של רבים. כך אירע גם לפני 10 שנים ברחוב השקמה במבשרת ציון, שם החליט זוג תושב המקום להציב אנטנה בחצר ביתו.

מאז נמצא הסיפור בבתי משפט, אך לאורך השנים חלו כבר חמישה מדיירי הרחוב במחלת הסרטן. הקשר בין שני המקרים עדיין לא הוכח אמנם, אך התושבים אינם שקטים. "כל פעם שאני עוברת ברחוב, אני חוששת ופוחדת - אני יודעת שאני חשופה לקרינה", אומרת מיכל לרמן, בהפגנה שנערכה מול ביתו של תושב מבשרת שהציב את האנטנה מעל ביתו. ואילו בני הזוג שהציבו את האנטנה, וגם החברה שהציבה אותה, אומרים: "הכל חוקי, על פי אישורים קודמים".

הפיתרון - שוב, באינטרנט

אז איך אנחנו באמת יכולים להימנע ממקרים כאלו, או לפחות להיערך אליהם בהתאם - בטרם מעבר למקום חדש? האנטנות אמנם בדרך כלל מוסוות היטב, אך חשיפתן פשוטה למדי: גלישה לאתר האינטרנט של המשרד לאיכות הסביבה פותרת את הבעיה, ושם ניתנים כל הפרטים על האנטנות הפרוסות בשכונות השונות ברחבי הארץ.

בנוסף, ניתן לפנות לרשות המקומית ולברר את כל הפרטים על האנטנות המוצבות בשטחה. ואולם, במידה והאנטנה מוצבת במרחק סביר מאנטנות אחרות, פשוט נקלעים למצב של חוסר אונים, כי מבחינה חוקית קשה מאוד להילחם ולהביא להזזתה. בשל כך, נגררו מספר פרשות שכאלה לאלימות - כך למשל אירע בפקיעין, וכך גם בהפגנות לאחרונה במבשרת.