טלי פחימה: "הציונים מבצעים את שואת 2009"

התמונות שפורסמו כאן אמש, בהן נראית פעילת השמאל הקיצוני עוטה לראשה כאפייה, עוררו מהומה רבה, והיום מסבירה פחימה את פשר התמונות: "מדובר בחלק מהמאבק שמנוהל יום יום". פחימה מותחת ביקורת על ישראל: "החברה הציונית היא חברה אלימה נטו", ואפילו מדברת על גלעד שליט

"אני שמה את הכאפייה על הצוואר שלי, יום יום, בכל רגע כחלק מהמאבק", כך אומרת היום פעילת השמאל הקיצונית טלי פחימה בראיון לחדשות 2 באינטרנט - בתגובה לתמונותיה שפורסמו בעצרת שערכה התנועה האיסלאמית בכפר כנא, לציון יום הנכבה. עם זאת, מדגישה פחימה כי הכאפייה ששמה הייתה "מתוך כבוד לאנשי הדת שהיו אז במקום".

טלי פחימה מוכרת לציבור הישראלי כבר במשך שנים כדמות מן השמאל הקיצוני, יש שיגדירו אפילו הסהרורי. מי שהייתה פעילה דומיננטית לצידו של זכריה זביידי, מפקד "גדודי חללי אל אקצה" בג'נין, מצאה לעצמה בתקופה האחרונה מקום חדש וחם בחיק הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אותה מוביל השיח ראאד סלאח.

בנוגע לביקורת כלפיה על התבטאויותיה והתנהגותה אומרת פחימה כי הבעיה היא דווקא בחברה הישראלית - אותה היא מכנה בהדגשה "ציונית". "ביקורת היא לגיטימית, אבל החברה הציונית היא חברה מיליטאריסטית, חברה אלימה נטו", כך לדבריה.

"משטר אכזר שעושה שואה"

"הרעיון הציוני לא נותן לאזרחים שום דבר", טוענת פחימה. "ישראל מבקשת נאמנות לציונות אבל היא בטח לא נאמנה לאזרחים שלה". לצורך כך, מעלה פחימה את סוגיית החייל החטוף גלעד שליט. "התנועה הציונית יכולה לשחרר את גלעד שליט, אבל על הגב של הילד הזה שהיא שלחה - היא מנסה להוכיח את כוח ההרתעה - וזה אומר דרשני".

פחימה מאד לא שקטה בנוגע למצב כבר במשך שנים, אך מצאה כתף חמה בדמות התנועה האיסלאמית. "היא מייצגת את המאבק בכבוד", היא אומרת ומדגישה: "זה לא קל לעמוד מול המשטר הציוני". ויש לה גם ביקורת על הממשלה. "המשטר הציוני הוא האכזרי ביותר, ומבצע את השואה של 2009", אומרת מבלי שרעד נשמע בקולה. "הנכבה לא נגמרה, וכך גם גזילת האדמות, הגירוש והכיבוש".

כאפייה בהפגנה

שלשום הופיעה פחימה בעצרת שערכה התנועה האיסלאמית בכפר כנא לציון יום הנכבה, כשהיא עוטה לראשה כאפייה ועל צווארה דגל ירוק של התנועה האיסלאמית. במגרש הכדורגל העירוני הצטופפו כמדי שנה אלפי בני אדם שהגיעו להשתתף בעצרת ההמונית לציון יום ה"אסון" של ערביי ישראל.

בלב ההמולה, בלטה בהופעתה טלי פחימה. רבים ממשתתפי העצרת אף העידו כי לאחרונה היא המירה את דתה והתאסלמה. נראה כי התמונות שצולמו אינן משאירות הרבה מקום לספק.

פחימה התראיינה בימים האחרונים למספר כלי תקשורת ערבים, בהם שיבחה את פועלה של התנועה האיסלאמית. "ראאד סלאח הוא מנהיג פוליטי ודמות למופת", אמרה. היא גם מתחה ביקורת על חברי הכנסת הערביים, שלדבריה אינם צריכים ליטול חלק בכנסת ישראל. "מה עושים אחמד טיבי ומוחמד ברכה בכנסת, כשיש כיבוש ואנשים שהרסו את עזה?", שאלה.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר