פרס למציל החותרת שטבעה בירקון: "התרגשתי"

הנשיא פרס נפגש הבוקר במעונו עם אבי טויבין, האיש שזינק למימי הירקון העכורים בעקבות החותרת יסמין פיינגולד, והציל את חייה. "עשית מעשה אציל וסיכנת את חייך להציל אחר", אמר הנשיא לטויבין והעניק לו את "אות מופת הנשיא"

"העם לא יודע איזה אנשים נפלאים יש לנו", אמר הבוקר נשיא המדינה שמעון פרס, כשנפגש עם אבי טויבין, האיש שזינק למי הירקון העכורים והציל את אלופת ישראל בשיט קיאקים, יסמין פיינגולד, שטבעה בנחל.

הנשיא פרס אמר לטויבין: "עשית מעשה אציל וסיכנת את חייך להציל אחר, זה גרם לי להרבה התרגשות, כמו להרבה אנשים בארץ". טויבין הדגיש בפני הנשיא כי אינו חש מיוחד, "זה היה מעשה טבעי שכל אבא היה עושה", אמר.

הפגישה בין השניים אירעה לאחר שפרס החליט לתת לטויבין את "אות מופת הנשיא". במהלך המפגש עם הנשיא, בו נכחו גם אשתו ואחותו הנרגשות של טויבין, הוא גלל את סיפורו בפני הנשיא, שהתעניין בכל פרט מן האירוע.

"אות מופת הנשיא" הוא אות הניתן זה השנה השנייה כציון לשבח על מעשה מופת למען החברה, במסגרת טקס "אות הנשיא למתנדב", שיתקיים בחודש הבא. "זה אולי הטקס הכי מרגש בבית הנשיא", אמר פרס.

את הזוכים ב"אות הנשיא למתנדב", שהוא היוקרתי ביותר בתחום ההתנדבות, בוחרת ועדת שיפוט מיוחדת לפי מאות המלצות על מועמדים. בית הנשיא יחשוף את הרשימה המלאה של כל מקבלי האות בעוד מספר שבועות.

אמה של יסמין: "לפעמים צריך לחשוב גם על מישהו אחר"

"יסמין מגיבה, מדברת, ותוהה על עתידה", כך אמרה אתמול אליזבת פיינגולד, אימה של יסמין, החותרת המצטיינת שנפצעה קשה בשבוע שעבר, כשהקיאק שלה התהפך בנהר הירקון. "זה לא שבוע קל, וגם התקופה הקרובה לא הולכת להיות קלה", אמרה פיינגולד האם במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה בבית החולים לוינשטיין ברעננה, לשם הועברה אתמול יסמין לשיקום.

"ההשלכות קשות, ורק עכשיו אני מתחילה לעכל אותן", אמרה פיינגולד כשלצידה יושב מנהל בית החולים פרופסור יעקב הרט. בקול חנוק מבכי, בישרה פיינגולד לנוכחים כי בתה המחוננת התקבלה רק לאחרונה ללימודי תואר שני בתחום האווירונאוטיקה, באוניברסיטה היוקרתית MIT בארצות הברית. "אני עוד לא יודעת אם אני יכולה לאשר את קבלתה לשנה הבאה, נדרשתי לתת תשובה".

פיינגולד מתחה גם ביקורת על אדישות העוברים והשבים, שלא עזרו בזמן לביתה בירקון. "לכולנו יש אינטרסים וצרכים, וגם לאלו שלא קפצו למים היה אינטרס", אמרה. "אך יש מקרים בהם צריך לאזן בין אינטרסים - ולפעמים צריך לחשוב גם על מישהו אחר. אני לא חושבת שהייתה בעיה לקפוץ למים", הוסיפה.

צדיק אחד בירקון

שלשום שוחררה פיינגולד מבית החולים איכילוב, והועברה לבית החולים לוינשטיין להמשך תהליך השיקום. "מצבה הפיזי טוב, ומשתפר כל הזמן", אמרה דוברת בית החולים איכילוב, טלי ערד, לחדשות 2 באינטרנט. "בתוך שבוע מצבה השתפר מאוד", הוסיפה.

יסמין בת ה-20 טבעה בשבוע שעבר בנחל המזוהם בתל אביב, לאחר שחתרה לבדה בסירת קיאק והתהפכה. צוות מד"א שהגיע לחלצה ביצע בה מאמצי החייאה ממושכים, בסופם היא פונתה במצב קשה לבית החולים איכילוב בעיר. מספר אזרחים הבחינו ביסמין נאבקת על חייה מתחת לקיאק, אך חששו לקפוץ למים ולסייע לה. רק טויבין, שעבר במקום במקרה, לא היסס והציל את חייה.

התאונה בירקון: האם אתם הייתם קופצים לעזור?

הווידאופדיה: אסון גשר המכביה