נשות מוסד נגד מדליקת המשואה ביום העצמאות

עשרות נשות מוסד שלחו מכתב לשרת התרבות והספורט לימור לבנת, בו מתחו ביקורת נוקבת על בחירתה של סימה שיין להדליק משואה בטקס יום העצמאות. לטענתן, שיין "אינה ראויה", משום שאינה עומדת בקריטריונים שנקבעו על ידי הוועדה שבחרה אותה. הוועדה: "תרומתה אינה מוטלת בספק"

סימה שיין (חדשות 2)

מכתב בחתימת עשרות יוצאי המוסד, בעיקר נשים, הגיע לשרת התרבות והספורט לימור לבנת. במכתב הן מחו על בחירתה של אשת המוסד לשעבר סימה שיין להדליק משואה בטקס יום העצמאות, וטענו כי היא אינה ראויה לכך. שיין משמשת כיום כראש האגף לענייני אירן וכמשנה למנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. המחלוקת בנושא פורסמה לראשונה באתר NRG.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועדה קבעה ששיין נבחרה להדליק את המשואה בנימוק שהיא "פורצת דרך בהיותה האישה שכיהנה בתפקיד הבכיר ביותר במערך הביון הישראלי" אשר "תרמה תרומה משמעותית לביטחון המדינה".

"אנו קובעות כי שיין אינה עונה לקריטריונים שהוועדה עצמה קבעה בנימוקים לבחירתה", נכתב במכתב. "הטענה כי הגברת שיין עונה לנימוקי הוועדה היא בגדר מצג שווא והטעיית הציבור, ופוגעת בנשות מוסד רבות שזכויותיהן עולות לאין שיעור על אלה שלה". החותמים נימקו את קביעתם בכך ששיין אינה האישה שהגיעה לתפקיד הבכיר ביותר שמילאה אישה במוסד, כפי שטענה הוועדה, היא לא מילאה כל תפקיד מבצעי, ולא המוסד הוא שבחר את שיין כמועמדת המתאימה ביותר.

"אנו מצפות מהגברת שיין לגלות יושרה ואומץ לב ולוותר על הדלקת המשואה ביום העצמאות", כתבו עוד. "ראוי שהוועדה תעיין שנית בקביעתה לגבי עמידתה של הגברת שיין בקריטריונים שקבעה".

טקס יום העצמאות בשנה שעברה (flash 90 / Yonatan Sindel)

"אנו מאמינות בלב שלם שמשואת יום העצמאות היא אבוקה המורה את הדרך לדורות הבאים", סיכמו במכתב. "על כן מדליקיה צריכים להיות אנשים שלאור המופת שהם מציבים ראוי לחנך את הדורות הבאים".

הוועדה: "תרומתה אינה מוטלת בספק"

מהועודה לבחירת מדליקי המשואות נמסר בתגובה כי "תרומתה העצומה של הגברת סימה שיין לביטחון המדינה במגוון תפקידיה במערך הביון הישראלי אינה מוטלת בספק. הוועדה הציבורית לבחירת מדליקי המשואות בחרה בה לאחר שהתרשמה כי מדובר באישה פורצת דרך, שלא רק כיהנה בתפקיד המודיעיני המקצועי הבכיר ביותר, אלא גם הייתה היחידה והראשונה אי פעם ששימשה כראש חטיבת המחקר במוסד.

"יודגש כי הבחירה בסימה שיין הייתה לגופה, ולא בהשוואה לנשים אחרות ששירתו ומשרתות במערך הביטחון והמודיעין הישראלי, ושבוודאי ראויות אף הן להערכה והוקרה רבה על תרומתן האדירה לביטחון המדינה, ואולם לא ניתן לחשוף אותן ואת פעילותן בפני הציבור. כפי שאף נכתב בנימוקיה, הועדה סברה כי 'בהדלקת המשואה מייצגת שיין אלפי לוחמים ולוחמות הפועלים בחשאי וללא לאות להבטחת ביטחונה של ישראל'.

"אני לא מעוניינת להתייחס לנושא", אמרה הבוקר שיין לחדשות 2 Online.