לאחר 2,200 שנה: סודות המומיה נחשפים

בדיקות מתקדמות שנערכו לגופת כהן דת מצרי הפתיעו את החוקרים וגילו את סודות החניטה המצרית. מה היו עושים עם לבם של המתים? איזו מחלה מודרנית גבתה קורבנות גם בעת העתיקה? ולמה יועדו העבדים בעולם הבא? הממצאים המרתקים יוצגו בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל בירושלים

לאחר 2,200 שנה, טכנולוגיה חדשה חושפת את סיפורה האמיתי של מומיה, שהגיעה לישראל ממצרים ב-1928. בבדיקות מתקדמות שנערכו עליה התגלו פרטים מפתיעים ומרתקים על החיים והמוות במצרים העתיקה, ומהשבוע היא מוצגת בתערוכה חדשה של מוזיאון ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במרכז התערוכה "המומיה: סוד החניטה המצרית" עומדת המומיה של אירֶת-חוֹר-אֶרוּ, כהן דת מהעיר אחמים במצרים. המומיה הגיעה לישראל ב-1928 כמתנה למכון האפיפיורי המקראי בירושלים מן המסדר הישועי באלכסנדריה.

החוקרים נדהמו מן הממצאים (אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)

עד כה היה ידוע מעט מאוד על קורותיה ובטעות נהגו לסבור שמדובר במומיה של נער בן 17. בדיקות מעמיקות שכללו גם בדיקת CT שערך צוות המוזיאון יחד עם המרכז הרפואי כרמל בחיפה וחוקרי אוניברסיטת תל אביב, חשפו פרטים חדשים על אורחות חייו של חור-ארו במצרים של לפני 2,200 שנים וגילו בן היתר שמדובר בגבר בשנות ה-40 לחייו.

מה הרג את כהן הדת המצרי (אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)

המומיה השתמרה בצורה מצוינת וניתן להבחין בעצמות, שיניים, רקמות, כלי דם ואפילו עפעפיים. גובהו של כהן הדת הגיע ל-1.67 מטר ובסריקת ה-CT התגלה כי הוא סבל מאוסטאופורוזיס. מדובר בממצא מפתיע במיוחד, שכן נהוג לשייך את המחלה למאה ה-20 ולאורח חיים המודרני שבו ממעטים האנשים להיחשף לשמש ואינם מקפידים על פעילות גופנית. מממצאי הסריקה עולה כי לפני שמת ונחנט, הוא סבל גם מעששת ומנסיגת חניכיים.

בתערוכה יוצגו ממצאים נוספים, שנמצאו בקברים שונים במצרים העתיקה ומאפשרים לפענח את סוד החניטה המצרית. צלמיות של דמויות חנוטות איתם נקברו המתים מעידות מה חשבו המצרים על החיים בעולם הבא. ביניהם ניתן למצוא צלמיות המתארות עבדים שאמורים לבצע עבודות כפייה בעולם הבא במקומו של המת ובכך לאפשר לו לנוח.

משקל הלב קובע אם יעבור לעולם הבא (אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)

הממצאים מתארים את התהליך שהאדם עובר לאחר מותו. פריטים כמו קמעות, דיוקנאות של אנשים שנחנטו ושובצו על המומיה שלהן, לחשים מתוך "ספר המתים" המצרי ופסלים של אלים מוצגים גם הם בתערוכה.

אחד התהליכים המרתקים שעוברים המתים הוא שקילת לבו של האדם לאחר מותו. אם הוא היה קל ממשקל נוצה, הוא מובל לעולם הבא. אם לבו כבד יותר, המשמעות היא שהמעשים הרעים והחטאים שביצע בחייו רבים מנשוא ולכן הוא נטרף על ידי מפלצת.

גם מומיה של ציפור מגלן תוצג (אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)

המצרים לא חנטו רק בני אדם. בתערוכה תוצג גם מומיה של ציפור מזן מגלן. גם מומיה זו הגיעה לישראל במתנה באחד הארועים ההיסטוריים החשובים ביותר - הנשיא המנוח אנואר סאדאת העניק אותה לרמטכ"ל לשעבר והארכאולוג יגאל ידין לאחר החתימה על הסכמי השלום עם מצרים ב-1979. המגלן נחשבה לבעלת מעמד דתי מיוחד במצרים העתיקה. צילום רנטגן שבוצע הראה כי בתוך ארון הקבורה ישנה גופה שלמה שלה עם תכריכים וקמעות.