הרגע הקשה בחייו של אסיר: הצצה נדירה ללילה הראשון במעצר

הרכב שמביא את העצורים לבית המעצר "אוהלי קידר" בדרום, מסיע בתוכו את החשודים - להם זה יהיה הלילה הקשה ביותר בחייהם. מהליך הקליטה ועד לשחרור - אם יגיע, את הלילה הזה הם לא ישכחו לעולם. הפחדים, החששות והמתח שמלווים את האסירים והסוהרים

הצצה נדירה ללילה הראשון במאסר: בתוך האוטובוסים של השב"ס מחכים מספר אנשים שלא ישכחו את הלילה הזה - הלילה הראשון בבית המעצר אוהלי קידר. זאת הפעם הראשונה שהשב"ס מאפשר לצלם את ההליך שעובר כל חשוד שנכנס למעצר -ההליך שמתחיל בבדיקות רפואיות, ונגמר בתא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

היום בבית המעצר מתחיל קצת אחרי חמש בבוקר, אז מעירים את העצורים ולספירה ומשם הם מפוזרים לבתי הדין בדרום לדיונים בעניינם. לעיתים לדיונים האלו מסיעים אסירים מכנופיות יריבות, ואם הסוהרים לא ישימו לב, זה עלול להיגמר בפגיעה בחיי אדם.

רק באוהלי קידר יש למעלה מ-80 עצורים שמשתייכים לכנופיות יריבות ולא יכולים לפגוש אחד את השני בכל רגע נתון, ועל כן התנהלות הסוהרים בבית המעצר היא קריטית. האסירים שמוגדרים בסיכון מיוחד מוחזקים באגף טעוני ההגנה, וכשהם יוצאים לעבודה הם עושים זאת בנפרד - כי כל מי שבאגף, הוא מישהו שיש סיכון גבוה לפגיעה בו, או שהוא יפגע במישהו אחר.

על בית המעצר מפקדת רותי אזולאי. היא בשב"ס כבר 18 שנה וכעת היא מופקדת על בית המעצר הרגיש באופן זמני. "זה הרבה יותר קל לעשות את זה כאישה", היא מספרת ומסבירה כי היעדר האגו נותן לה חופש לפעול. "יש יותר רוך ויותר התחשבות כי מדובר באישה".

אם יש משהו שמפחדים ממנו באוהלי קידר, זה ניסיונות התאבדות. אלו מקרים שכיחים מאוד, במיוחד אצל עצורים - בהשוואה לאסירים שעונשם כבר נגזר. כאשר מקרה כזה קורה, רותי ואנשיה מעבירים את העציר לתא מיוחד שנמצא תחת מעקב של מצלמות 24 שעות ביממה. במקרים מורכבים אף יותר, העציר מועבר לתא ההשגחה המכונה "הצוללת".

"אם אסיר מתאבד זה יותר חמור ממקרה של בריחה", רותי מסבירה. "מדובר בחיי אדם, זה קודם וזה מעל הכול, בטח בבית מעצר בו נמצא עצור שיכול להיות שהוא בכלל חף מפשע".

אוהלי קידר הוא מקום מורכב והחשד באוויר נמצא באוויר כלפי כולם, לפעמים גם כלפי הסוהרים . יש סוהרים שסורחים ומשם הם במדרון חלקלק למטה. "הם מועדים, כי הם חלשים, או שרוצים כסף ומשם האסירים יכולים לסחוט אותם", מסבירה רותי.

את הרגשות והתסכולים הסוהרים מנסים להשאיר בחוץ, אבל את הגלגל הזה של אסירים שחוזרים שוב ושוב למעצר - כנראה שאי אפשר לעצור. הלילה שוב יורד, שוב סופרים את האסירים, והגלגל ממשיך וממשיך. באחד הרכבים מוצאים העצורים שיוצאים לחופש אחרי המעצר - דקות אחר כך נכנס רכב עם חשודים נוספים שלא ישכחו את הלילה הזה - הלילה הראשון בבית המעצר.