אביה של שירה ז"ל במצעד: "ההקצנה - שביל בטוח לחורבן"

כ-20 אלף בני אדם השתתפו במצעד הגאווה בירושלים, שהפך לאירוע הגדול ביותר של הקהילה הגאה בתולדות הבירה. תחת אבטחה כבדה של אלפי שוטרים הם צעדו מגן הפעמון לגן העצמאות שם נערכה עצרת. אורי בנקי, שבתו בת ה-16 שירה נרצחה במצעד לפני שנה, נשא דברים: "אל תתנו לשנאה, לבורות ולדעות הקדומות לגרוף אתכם"

כ-20 אלף משתתפים מכל רחבי הארץ השתתפו היום (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים. המצעד, שנערך השנה תחת אבטחה כבדה במיוחד, הפך לאירוע הגאווה הגדול ביותר שהתקיים בתולדות העיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך המצעד נשא דברים אורי בנקי, שבתו שירה ז"ל נרצחה עלי ידי ישי שליסל במצעד שהתקיים בירושלים בשנה שעברה. "קל לגנות את הרצח ואת הרוצח, ולשמחתנו מרבית הציבור מכל שכבות האוכלוסייה, על פני כל סקלת האמונה הדתית, גינה את הרצח", אמר בפני עשרות האלפים שהשתתפו במצעד. "אלא שרבים מכחישים או מתעלמים מהקשר הישיר בין שיח מתלהם, רווי שנאה ובטחון מתנשא ובלתי מתפשר בצדקת הדרך - לבין הרצח".

האירוע הגאה הגדול בתולדות ירושלים (רויטרס)

מצעד הגאווה, היום (חדשות 2)

"ההיסטוריה מלאה באנשים ובחברות שהיו כל כך 'צודקות', עד שלא הותירו מקום לאף אחד אחר להשמיע את קולו ורמסו את כל מי שניסה לומר או לחשוב אחרת", אמר. "במבט לאחור, הטעויות והאכזריות של כל אותם שהיו בטוחים בעצמם, ניכרים לעין כל".

אורי בנקי התייחס לצום ט' באב הקרב ואמר: "הלקח שיש לנו ללמוד מהרצח של שירה, ומחורבננו הלאומי לפני 2,000 שנה, הוא שהמתינות היא מידה טובה לכולנו - כי ההקצנה, מכל סוג שהוא, היא שביל בטוח לחורבן. השתיקה של כולנו כנגד כל הקיצונים והמתלהמים ומתן האפשרות לשיח ציבורי מבזה ואלים, בין אם היא נובעת מפחד ובין אם היא נובעת מאדישות או מהתנכרות, פוגעת באיכות חיינו ולעיתים גם לוקחת חיים".

"בשנה שעברה רצחו את הבת שלנו כי היא חשבה שכל אדם זכאי לחיות את חייו מבלי להיות מבוזה בגלל מי שהוא", הוסיף בנקי. "הפעם זה היה מאד ענייננו אבל זה היה מאוחר מדי עבורנו, ושירה כבר לא תזכה לראות את שינוי המציאות ואת מתינות המרחב והשיח הציבורי. המון אנשים חשבו, וחושבים עד היום, שזה עניינם. חלקם עומדים כאן איתנו וחלקם אינם כאן. אל תתנו לשנאה, לבורות ולדעות הקדומות לגרוף אתכם - קומו ועמדו על זכותכם לחיות בחברה סובלנית ומתונה".

בכניסה לגן הפעמון עצרה המשטרה 30 חשודים, רובם פעילים בארגון להב"ה. מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי אמר כי הם התכוונו לפגוע במשתתפים במהלך המצעד. אצל כמה מהם נמצאו תרסיסים מסוגים שונים ואצל שניים מהם אף נמצאו סכינים. כלל החשודים עוכבו לחקירה ביחידות משטרת מחוז ירושלים. תורים ארוכים נרשמו בשתי הכניסות למצעד, בגלל הבדיקות הקפדניות.

המשטרה הודיעה מראש שתערוך בידוק לבאי המצעד, כפי שנקבע ותואם עם מארגני המצעד, כחלק מהפעילות לשם שמירה על הסדר הציבורי, שלום הציבור וביטחונו. עוד נמסר מהמשטרה כי לא תותר כניסה למתחמי המצעד עם כלי נשק מכל סוג, וכי הכניסה למסלול המצעד תתאפשר אך ורק דרך שטח הכינוס בגן הפעמון ודרך כיכר פריז. היציאה מתוואי המצעד התאפשרה רק במתחם הסיום, בכיכר פריז או ברחוב רבי עקיבא.

המצעד יצא מגן הפעמון ועבר ברחובות קרן היסוד, המלך ג'ורג', מאיר שחם, רבי עקיבא, הלל, מנשה בן ישראל, עד לתחנה הסופית - גן העצמאות. כוחות גדולים של מאות שוטרים, לוחמי משמר הגבול ומתנדבים נפרשו לאורך ציר הצעדה, במקומות הכינוס וברחובות הסמוכים לתוואי המצעד.

במקום שבו נרצחה הנערה שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה של השנה שעברה, הוצבה היום עמדת זיכרון ואזרחים הניחו פרחים במקום. לצד תמונתה של בנקי מופיע ציטוט של הפילוסוף היהודי ברוך שפינוזה: "מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע".

כמו במשטרה, גם במד"א נרשמה היערכות שיא לקראת פתיחת המצעד. כוחות מד"א הכוללים אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועי מד"א ורכבי הצלה יעודיים - ובנוסף חוליות רגילות של פרמדיקים, חובשים ומגישי עזרה ראשונה - מאבטחים רפואית את מצעד הגאווה בירושלים.

"כל משפחת שליסל נגד המעשה של ישי"

אתמול קיים מפקד משטרת ירושלים, ניצב יורם הלוי, שיחת תדרוך עם מפקדי הכוחות ואף התייחס לדברים שהשמיעו בימים האחרונים הרב דב ליאור וראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין. ניצב הלוי מתח ביקורת חריפה על דברי השניים, שלטענתו "מתסיסים ומעודדים אלימות".

אתמול לפנות בוקר פשטו שוטרים על בתיהם של בני משפחתו של ישי שליסל - אמו וחמישה מאחיו. הפשיטה התבצעה לאחר שמידע שהגיע לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת ירושלים העלה כי כמה מבני המשפחה התארגנו לפגוע במשתתפים במצעד.

אחד האחים, מיכאל שליסל, נעצר והובא לבית המשפט, שם הוחלט להאריך את מעצרו ביממה. אמו ואחיו של הרוצח ממצעד הגאווה שוחררו עם צווי הרחקה מירושלים עד יום שישי.

בהכנת הידיעה השתתפו: משה נוסבאום, ירון אברהם, ברהנו טגניה, מור לוי ודפנה ליאל