העירייה קודחת כל הלילה ברמת גן, התושבים מוחים: "לא ישנים"

שנתם של עשרות תושבים ברמת גן מופרעת כבר למעלה משבוע בעקבות עבודות לשיפוץ מתחם הבורסה - שמתבצעות כל לילה וכל הלילה. לתושבים נאמר כי העבודות יימשכו עד ספטמבר: "מרגישים חסרי אונים". העירייה בתגובה: "יידענו את התושבים, העבודות הכרחיות - אנו מצרים על חוסר הנוחות הזמני"

דניאל, צעירה המתגוררת ברמת גן, נדהמה לגלות לאחרונה כי הרחוב שלה הפך לאתר בנייה ושיפוצים בלילות: מתברר כי במסגרת שיפוצים במתחם הבורסה, בו נמצא גם רחוב תובל בו היא ובעלה חיים, הוחלט על עבודות ליליות - ככל הנראה על מנת שלא לפגוע בעסקים. ומה עם האזרחים? הם נאלצים לחיות תחת רעש בלתי פוסק של קדיחות מהשעה 21:00 בערב עד לשעה 05:00 לפנות בוקר - ונתקלים באטימות כאשר הם דורשים פתרון למצוקתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני כמה חודשים התחילו לפתע קדיחות באמצע הלילה. ירדנו אליהם בהלם לשאול מה קורה, אמרו לנו שמתחילים לשפץ ושזה ייקח כמה חודשים", הסבירה דניאל לחדשות 2 Online. "אז היו כמה לילות ללא שינה, ואז זה הפסיק. כמה ימים אחר כך הציבו שלט ברחוב שמודיע על עבודות: הם התחילו מזמן בקצה השני של הרחוב, וכנראה הגיעו אלינו עכשיו. לא ישנתי כבר שבוע".

דניאל ציינה כי העבודות מתבצעות כעת מתחת לחלונה, והיא סובלת מרעש בלתי נסבל כבר במשך כשבוע וחצי: "מישהי מהעירייה אמרה לי שהיא ביררה וזה אמור להימשך ככה עד ספטמבר לפחות". לדבריה, כל הפניות לעירייה ולמשטרה בתקופה האחרונות לא עזרו - והרשויות הפנו אותה לגוף הפרטי "מנהל הבורסה", שקיבל אישור מהמשטרה לביצוע העבודות בלילה בשל אופיו של האזור כ"מתחם תעשייה". דניאל מחתה על גלגול האחריות ואמרה: "כל גורם מאשים גורם אחר, ואף אחד לא מציע פתרון".

"בחיים לא הרגשתי כל כך חסרת אונים"

בימים האחרונים היא תיעדה את הרעש והעבודות, ופרסמה את הסרטונים בעמוד הפייסבוק של עיריית רמת גן בליווי הכיתוב: "גם אם תגבירו לווליום הכי גבוה שאפשר במחשב שלכם זה לא יהיה חזק כמו שזה היה במציאות". 

העירייה הגיבה לפנייתה של דניאל והטילה שוב את האחריות על מנהלת הבורסה: "נרצה למסור תשובתם של מנהלת הבורסה לפיה עבודות שיפוץ רחוב תובל ושיפור התשתיות אשר נועדו לתושבי ועובדי מתחם הבורסה נעשות במהלך היום והלילה. אופן ניהול העבודות מתואמים ומאושרים עם משטרת ישראל. אנו מצרים על אי הנעימות הזמנית אך בטוחים כי רחוב תובל והמרחב הציבורי החדש אשר נבנה במהלך השיפוץ כיום ישפרו את חיי התושבים".

התשובה מן הסתם לא סיפקה את דניאל ושכניה: "זה באמת לא הגיוני. בחיים לא הרגשתי כל כך חסרת אונים כאזרחית. זה פשוט הזוי שרחוב שלם לא יכול לישון ולעירייה פשוט לא אכפת - העבודות נמשכות כל לילה כל הלילה, כאילו האזרחים הם אבק ורק בעלי העסקים במתחם חשובים".

(חדשות 2)

דניאל ציינה כי מדובר באזור שהוכשר למגורים כבר לפני מספר שנים, ולמרות זאת העירייה מתייחסת אליו כמתחם מסחרי. "קשה לי להאמין שהם באמת רוצים שרחוב שלם של אנשים לא יישן עד ספטמבר. אני באמת רוצה להאמין שזו טעות מטופשת של פקיד אבל אי אפשר לחיות ככה. אי אפשר לחיות בלי לישון בכלל". בעקבות תשובת העירייה, חלק מחבריה המליצו לה לא לשלם את הארנונה או להגיש תביעה. אחרים ציינו כי "בירושלים, למשל, מציעים לדיירים הצמודים לינה במלון" במקרה של שיפוצים מתחייבים באמצע הלילה.

דניאל, המתגוררת ברחוב כבר שש שנים ומעולם לא נתקלה ביחס כזה, המשיכה לדרוש את התערבות העירייה: "למה אי אפשר לקדוח במשך היום כמו בכל שאר העיר? זה המקום היחידי שבו אתם מרשים לעצמכם להתעלל בתושבים. איך אפשר לגרום לרחוב שלם של אנשים לא לישון בלילה, לא רק לילה אחד, אלא במשך שבועות? מה אני אמורה לעשות?" דניאל אף ניסתה להשיג את מספר הטלפון של האדם שאישר את העבודות הליליות: "נראה לי רק הוגן שאני אוכל להתקשר אליו בכל פעם שאני ערה בלילות, שיקשיב איתי לקדיחות ויגיד לי אם הוא מצליח לישון עם הרעש".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "השיפוצים היסודיים ברחוב תובל הם חלק מתכנית כוללת לחידוש מתחם הבורסה, וכוללים חידוש והתקנת תשתיות מים וביוב, שיפוץ מדרכות, תוספת שבילי אופניים ועוד. יובהר כי מדובר ברחוב ישן, שתשתיותיו רעועות וזקוקות לשיפוץ נרחב. בשבועיים האחרונים הואצה העבודה במקום, עם כניסת תאגיד מי רמת-גן לעבודות החלפת תשתיות מים וביוב. עבודות אלה צפויות להסתיים בעוד כשבועיים, והן מעבודות שדרוג התשתיות המורכבות ביותר שנעשו בעיר בשנים האחרונות. כלל העבודות במקטע שיפוצים זה יסתיימו במהלך חודש ספטמבר".

"העבודות הנעשות באזור, כולל עבודות הלילה, מתבצעות תחת אישור כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות משטרת ישראל. בניגוד לנטען, טרם השיפוץ בוצע הליך יידוע מסודר לציבור, במסגרתו נערכו מפגשים עם הדיירים והעובדים במקום, עודכנו הסוחרים במתחם בכל שלבי השיפוץ הצפוי ואף הובא השיפוץ לידיעתם של כל בעלי הבניינים ברחוב ובסביבתו".

"יודגש עוד כי מרביתם המוחלט של הנכסים ברחוב תובל משמשים לתעסוקה ומסחר ולא למגורים, ובהתאם לכך גם תוכנן השיפוץ. ברחוב קיימים מספר מועט של דירות בהיתר ואילו שאר הדירות למגורים במקום הוסבו למגורים ללא היתר כלל ומצויים בהליכי בירור משפטיים ו/או פליליים. העירייה מצרה על אי הנוחות הזמני באזור, אולם עבודות השיפוץ נדרשות על מנת לאפשר לתושבים ולעובדים במתחם ליהנות מתשתיות ראויות ומחודשות".