ברקת: "לא אשתתף במצעד הגאווה"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר כי לא יצעד השנה במצעד הגאווה שיתקיים מחר בעירו. "אני לא רוצה להיות שותף לפגיעה בציבור החרדי והציבור הדתי- לאומי", אמר. "זכותם לקיים את המצעד אך הם צריכים לדעת שזה פוגע באחרים"

"לא אפגע ברגשות הדתיים". ברקת (מרים אלסטר / פלאש 90)

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לא ישתתף במצעד הגאווה בעיר מחר (חמישי): כך אמר בריאיון ל"ידיעות אחרונות" שהתפרסם הבוקר. "לא אצעד כי אני לא רוצה להיות שותף לפגיעה בציבור החרדי והציבור הדתי-לאומי", אמר ברקת. המצעד מחר מתקיים שנה לאחר הרצח של שירה בנקי ז"ל, ועל רקע מתיחות רבה בעיר בשל האירוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"בירושלים יש אוכלוסייה גדולה שמאד קשה לה עם המצעד", המשיך ברקת. "הקהילה ההומו-לסבית מקבלת שירותים בירושלים לשביעות רצונה ובוודאי שזכותם לצעוד. אבל הם צריכים לדעת שזה פוגע באחרים. סובלנות זה לא רק לתת לאנשים לצעוד, זה גם לחפש את הדרך להשיג את מבוקשך מבלי לפגוע בדעות של אחרים או רגשות של אחרים".

יש מושג בדת היהודית שנקרא פרהסיה", הסביר ברקת עוד. "פרהסיה אומר שאם פלוני נתקל בלי שהוא תכנן במשהו שהוא בפרהסיה, למשל עירום או דברים אחרים, זה דבר שפוגע ברגשות הציבור. צריך להתחשב בקהילה ההומו-לסבית, כמו שהקהילה ההומו-לסבית צריכה להתחשב בציבור החרדי והדתי".

לאחר פרסום הריאיון עימו הבהיר ברקת כי "אני תומך באופן מלא בזכות של הקהילה הלהט"בית לצעוד בירושלים, ומחר באופן אישי אגיע להניח פרח במקום בו נרצחה שירה בנקי ז"ל". לצד זאת, שב ואמר ברקת כי "זה לא סוד שיש אנשים שנפגעים מהמצעד. אני כראש עיר של כולם שמכבד את כלל האוכלוסיות בירושלים בוחר לפועל באפיקים אחרים ומגוונים למען הקהילה".

"למחות נגד התועבה בכל מקום"

אחרי הדברים החריפים שהושמעו נגד הקהילה הגאה בשבוע האחרון מצד רבנים – נתלו ברחובות ירושלים ובסמוך לבתי הכנסת בשכונות החרדיות פשקווילים המכנים את מצעד הגאווה "תועבה", ואת אנשי הקהילה הגאה "רשעי עולם המבקשים לעקור את היהדות".

הכותרת המתנוססת בראש הפשקוויל היא "נחלתי שמתם לתועבה", ומתחתיה נכתב: "מנאצי ה' ומחרפיו זוממים לערוך ביום חמישי את מצעד התועבה כאירוע בינלאומי ענק בחוצות ירושלים, לסאב ולחלל את עיר הקודש, וזאת בתמיכת העירייה ומימון השלטונות".

המצעד בירושלים בשנה שעברה (פלאש 90 / יונתן סינדל)

בפשקוויל מתבקש הציבור החרדי להגיע לכנס "מחאה וזעקה אדיר ומעמד תשובה", בהשתתפות גדולי התורה וחשובי הרבנים. במסגרת הכנס, נכתב בפשקוויל, "נביע במחאתנו את זעקת ליבנו על חילול שמו הגדול ותורתו בידי רשעי עולם המבקשים לעקור את היהדות".

בסוף הדברים מביא הפשקוויל ציטוט מתוך "קריאת קודש למחאה גדולה שיצאה בשנת תשס"ז", עליה חתום בין היתר הרב אלישיב ז"ל והרב עובדיה יוסף ז"ל. שם נכתב כי "שמועה שמענו ותרגז הארץ מקול המון רשעים אשר זוממים לטמא את ירושלים עיר הקודש פלטרין של מלך בתועבה וכיעור מהגרועים שבאומות העולם, אוי לאוזניים שכך שומעות ואוי לנו שכך עלתה בימינו, וכבר הזהירה התורה על חומר התוצאות".

באותה קריאה גם התבקשו התושבים החרדים המתגוררים בירושלים "למחות נגד התועבה בכל מקום ובפרט בירושלים". בסופה אף אזהרה מפורשת: "ארץ ישראל תקיא את הנמנעים מלמחות על התועבות כמו את החוטאים עצמם".