למי שייך הנשק המסתורי מימי קום המדינה?

35 לוחמים יצאו לקרב על גוש עציון בינואר 1948, כמה חודשים לפני שקמה המדינה - אלא שכולם נהרגו בקרב הנודע שזכה לשם "קרב הל"ה". 68 שנים אחרי, מספר תושב בית שמש כי מצא באזור בו נערך הקרב נשק עתיק עליו מוטבע מספר לצד סמל מגן דוד, שככל הנראה היה שייך לאחד החללים

קובו והנשק שמצא

הנשק העתיק נמצא אחרי 68 שנים, כעת נותר לגלות למי הוא שייך: יצחק קובו, תושב בית שמש, התפנה השבוע לנקות את המחסן שבביתו - וגילה בו נשק חלוד עם תרמיל בקנה, עליו מוטבעים מגן דוד, אותיות בעברית ומספרים. את הנשק מצא קובו כבר לפני מספר שנים - אך שכח שאחסן אותו בביתו. היום, כשמצא אותו בשנית - החליט לשים סוף לפרשה ולגלות למי הוא שייך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני 5 שנים בערך, הבחנתי באדם שאסף מתכות בשטח, סמוך לקיבוץ הל"ה שבעמק האלה", סיפר קובו בשיחה עם חדשות 2 Online. "הוא קיבץ את כולן לערימה, והייתה אמורה להגיע משאית לאסוף אותן. אני הבחנתי שביניהן יש נשק חלוד ועליו מספר וסמל של מגן דוד. ביקשתי לקחת אותו ומאז הוא אצלי במחסן".

לדבריו של קובו, הוא העריך כבר אז כי הנשק הוא בעל ערך היסטורי, אולם לא פנה לגורמים רשמיים כלשהם ודיווח על מציאתו: "הנשק הזה היה אצלי במחסן והיום כשניקיתי שם, שוב מצאתי אותו ואמרתי שחייבים למצוא למי הוא שייך".

"הכדור עדיין בקנה, סמל של מגן דוד מוטבע על הנשק"

קובו מעריך שהנשק ככל הנראה היה שייך לאחד מ-35 הלוחמים שנפלו בקרב שזכה לכינוי "קרב הל"ה" בינואר 1948, ימי מלחמת העצמאות, זאת מכיוון שנמצא בשטח שבו נערך הקרב לפני 68 שנים. "שמתי לב שיש כדור בקנה של הרובה, ככל הנראה היה לאותו לוחם שהשתמש בו מעצור - מה שמנע ממנו להמשיך להשתמש בנשק ולהשליך אותו על הארץ", הוא סיפר.

לטענתו, מדובר ברובה מסוג סטן, וסבור כי זהו נשק ששימש את אחד מלוחמי המחתרות שחברו אז יחדיו, בימים שלפני הקמת צבא ההגנה לישראל. על גבי הנשק נכתב פ"ב 762 סימן א' ומספרו של הנשק המופיע על גביו - 3208182, זאת לצד סמל של מגן דוד, המזכיר את סמל צה"ל כיום.

"אני מאוד רוצה לגלות למי היה שייך הנשק הזה ואם הדבר אפשרי, אז גם להעניק אותו לבני משפחתו של אותו חלל שנפל בקרב, זאת אם אכן יתגלה שהנשק הזה שייך לאחד הלוחמים שנפלו בקרב ההוא", הוסיף קובו בהתרגשות. בצה"ל מנסים כעת לאתר למי שייך אותו נשק עתיק.

שיירת הל"ה מנתה 35 לוחמים שנפלו כולם בקרב בדרכם לתגבר את גוש עציון הנצור בימי מלחמת העצמאות. המחלקה הייתה מורכבת מ-20 אנשי פלמ"ח מחטיבת הראל, 15 אנשי חי"ש, אנשי חטיבת עציוני ובהם גם כמה סיירים.

ב-ה' בשבט תש"ח, 16 בינואר 1948, התגלו חברי המחלקה וכותרו על ידי המוני ערבים מן הסביבה. לאחר לחימה ממושכת בקרב שנמשך יממה שלמה, נהרגו כל חברי השיירה. שנה לאחר מכן, ב-1949, הוקם באזור קיבוץ נתיב הל"ה, על שם הלוחמים שנפלו.

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv