"מסירות הנפש חיפתה על הכשלים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואישים נוספים נשאו דברים בטקס הזיכרון לציון עשר שנים מאז פרצה מלחמת לבנון השנייה."המלחמה הייתה מוצדקת במטרותיה", אמר רה"מ

בהר הרצל בירושלים התכנסו היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואישים נוספים כדי להשתתף בטקס לציון עשר שנים מאז פרוץ מלחמת לבנון השנייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מלחמת לבנון הייתה מלחמה מוצדקת במטרותיה", אמר נתניהו בנאומו. "חשוב שנוקיר בכל ליבנו את עוז רוחם של החיילים והמפקדים. הנופלים היו מופת של ערכי הרעות. צה"ל והחברה הישראלית חייבים להמשיך להיבנות על הערכים הללו, הם הבסיס האמיתי של קיומנו".

"זו לא הייתה מלחמה בין מדינות, זו הייתה התנגשות בין ישראל הדמוקרטית לארגון טרור איסלאמיסטי", המשיך ראש הממשלה. "הטרור מכה לא רק בעתניאל ובשרונה, אלא גם בניס, בפריז, בבריסל ובאורלנדו. אנחנו במערכה כלל עולמית. אנחנו מוכנים לכל תרחיש, אך לא ששון אלי קרב מנחה אותנו. אם יישמר השקט גם מי שעומדים מולנו ייהנו משקט. אבל אם נידרש להגיב על תוקפנות, התגובה תהיה עוצמתית".

"המלחמה פקחה את עינינו, הייתה זו קריאת השכמה, ומסירות הנפש חיפתה על הכשלים", אמר ריבלין. "מאז ועד רגעים אלה נעשו תחקירים והופקו לקחים. זרועות הביטחון הפיקו לקחים ויישמו אותם במערכות הבאות".

המלחמה בה נהרגו 165 בני אדם, ושנמשכה חמישה שבועות, פרצה ב-12 ביולי, כשסמוך לשעה תשע בבוקר חטף ארגון הטרור חיזבאללה שני חיילי צה"ל. בעקבות החטיפה נפתח מבצע "משקל סגולי", בו השמיד חיל האוויר חלק ניכר ממערך הרקטות לטווח הבינוני והארוך שבידי הארגון.

ארכיון (רויטרס)

בימים שלאחר פתיחת המבצע נהרסו מספר מוצבים של חיזבאללה בסמוך לגבול. ב-19 ביולי נכנסו לראשונה כוחות קרקעיים לפעולה נקודתית במארון א-ראס. בעקבות הפעולה הזו הגיע מבצע "קורי פלדה 1-2", במסגרתו נערכו קרבות קרקעיים בבינת ג'ביל ובעיתה א-שעב. לצורך המבצע גויסו שלוש אוגדות מילואים, שנכנסו לכפרים סמוכים לגבול.

בתחילת חודש אוגוסט 2006 החל מבצע "חד וחלק", במסגרתו פשטו סיירת מטכ"ל ושלדג על בקעת הלבנון. בחלקה האחרון של המלחמה היעד שסומן היה לפרוס את הכוחות עד הליטני. ב-14 באוגוסט הוכרזה הפסקת האש שהביאה לסיום הלחימה.