"נמשיך להילחם עד שנצעד בכל העיר"‎

כ-500 פעילי הקהילה הגאה הפגינו מול עיריית ב"ש במחאה על החלטת בג"ץ שלא לאשר את קיום מצעד הגאווה ברחוב הראשי. הם קראו: "לא מפחדים" ו"לא ישתיקו אותנו" והבהירו: "לא התפשרנו, הביריונים לא ינצחו אותנו"‎

מאות נציגי הקהילה הגאה בבאר שבע הגיעו הערב (חמישי) להפגין מול בניין העירייה, זאת לאחר שהודיעו אתמול על ביטול מצעד הגאווה שהיה אמור לצאת לדרך היום. המצעד הוחלף בהפגנה לאחר שבג"ץ דחה את עתירת הבית הגאה וקבע כי המצעד לא יעבור במלואו ברחוב רגר, הרחוב הראשי של בירת הנגב מטעמים ביטחוניים. המשטרה אף עיכבה לחקירה מספר פעילים ותושבי העיר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות מהמפגינים צעקו בקול רם: "לא ישתיקו אותנו" וגם מחו על התנהלות ראש העיר רוביק דנילוביץ' בקריאות "רוביק תתעורר". מיקי לוי מהוועד של "הבית הגאה" אמרה בריאיון לשש עם עודד בן עמי: "הבריונים לא מנצחים אותנו, לא התפשרנו על המסלול הביזיוני והחילופי, והחלטנו להקים הפגנת מחאה גדולה עוצמתית ועם הרבה יותר תמיכה עם חברי קהילה מכל הארץ - אנחנו נמשיך להילחם עד שנקבל זכויות ונצעד בעיר".

דברים אלו של דוברת הבית הגאה בעיר מגיעים בזמן שהמשטרה פעלה נגד חבריה לקהילה. כמה מהם עוכבו לחקירה, כמוהם גם כמה מתושבי העיר וזאת בעקבות מידע מודיעיני לפיו תכננו להפריע למצעד. המשטרה סירבה להתייחס לדברים ולא מוסרת לתקשורת כמה אנשים עוכבו.

(חדשות 2)

"החלטנו לקיים את ההפגנה אחרי שהחלטת בג"ץ אכזבה אותנו", הסבירה עו"ד סמדר בונן, דוברת הבית הגאה בבאר שבע. "למדנו שהמשטרה לא יכולה להגן עלינו לא רק בזמן מצעד או הפגנה, אלא בכל זמן. למדנו שהקהילה בבאר שבע ובכל הארץ לא בטוחה ואף אחד לא יכול להגן עלינו".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון שהגיעה למחאה ביקרה בחריפות את החלטת בג"ץ ואמרה: ''הקהילה הגאה ספגה סטירה מצלצלת בגיבוי בית המשפט העליון שנכנע ללחצים פוליטיים נלוזים. בשילוב זרועות של משטרת ישראל עם רב העיר באר שבע".

אתמול קבע שופטי בג"ץ כי מסלול מצעד הגאווה שתוכנן להתקיים בעיר ישונה. העתירה הוגשה לאחר שהמשטרה החליטה לא לאפשר למצעד הגאווה לעבור באחד הצירים המרכזיים בעיר. במהלך הדיון הציע בית המשפט כי הצדדים יגיעו לפשרה אולם הצעה זו נדחתה על ידי הבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח.

במסגרת הפשרה שאותה הציע בית המשפט, נציגי המשטרה והקהילה הגאה בעיר התבקשו להגיע להסכמות לפיהן חלק מהמצעד יהיה ברחוב רגר וחלק ברחוב סמוך. הצעה זו הובאה לאחר שהשופטים נחשפו לחומרי המודעין המשטרתיים וקבעו כי ישנם איומים לאלימות בין הצדדים.

למרות זאת, לאחר שהבית הגאה והאגודה לזכויות האזרח הודיעו כי אינם מקבלים את הצעת הפשרה, הודיעו השופטים כי הם דוחים את העתירה וכי הם מאפשרים את קיום המצעד באחת החלופות שהציעה המשטרה, תוך שהם מותחים ביקורת על התנהלותה.

"כולם מפסידים" (פלאש 90)


"מי שמכיר את המסלול מבין שלא באמת אפשרו לנו לצעוד ברחוב רגר", הבהירה עו"ד בונן. "ההצעה דיבר על קטע קצר במיוחד שאמור היה לאכלס אלפי צועדים. זה מגוחך. לא ניתן לזה יד, לא יהיה מצעד בכאילו".

כולם מפסידים

מוקדם יותר היום התייצב ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' לצד הקהילה הגאה והביע צער על ביטול מצעד הגאווה בעיר. "צר לי שזה השם שיצא לתושבי העיר", אמר דנילוביץ' לחדשות 2 Online. "באר שבע היא עיר פלורליסטית, מחבקת ומכבדת את כל הקהילות שבה, ובכללן את הקהילה הגאה".

"זה לא מגיע לקהילה, זה לא מגיע לאנשים הדתיים, זה לא מגיע למשטרה וזה לא מגיע לעירייה", הוא המשיך. "כולנו הפסדנו מזה. אני לא יכול להתווכח עם בג"ץ שקיבל את ההחלטה שלו, אחרי מה שהמשטרה הראתה לו. כנראה יש חומרים סודיים שאני לא בקיא בהם".

"אני התבטאתי בצורה מאוד ברורה שזכותה של הקהילה הגאה לצעוד גם בצירים המרכזיים של העיר, ועשיתי מאמצים מאוד גדולים מול משטרת ישראל על מנת שהדבר הזה יתאפשר", הוסיף דנילוביץ'. "אני חש כאב על המצב שאליו נקלענו. צר לי על ההחלטה של הבית הגאה לבטל את הצעדה, כי באמת נעשו מאמצים כבירים לאפשר את המחאה באופן מכובד".

"בחיים אנחנו נדרשים לנהוג בתבונה, לקחת אחריות ולהבין שאנחנו כאן - לא כדי לנצח אחד את השני, אלא לחיות אחד עם השני. זה לא הכל או כלום", טען דנילוביץ'. "העיר באר שבע רוצה את הקהילה הגאה, היא חלק חשוב מאוד במרקם המיוחד בהווי החברתי, הכלכלי והתרבותי, ואנחנו לא מוותרים עליהם".

למרות הדברים הללו שהפנה לעבר מארגני המצעד, דנילוביץ' הבהיר כי הוא מבין את סערת הרגשות של חלק מחברי הקהילה. "הזמנתי אותם אליי ואעשה הכל כדי להידבר ולראות איך העירייה יכולה לסייע בצרכים המגוונים שיש לקהילה בעיר", הוא הדגיש.