רוביק דנילוביץ' לחדשות 2 Online: "זכותה של הקהילה לצעוד במרכז העיר"‎

בריאיון לחדשות 2 Online הביע ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' צער על ביטול המצעד: "אני כואב על המצב, הקהילה הגאה היא חלק חשוב מהעיר". על האיומים: "אנשים חשוכים וקיצוניים קיימים בכל מקום"‎

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' מתייצב לצד הקהילה הגאה ומביע צער על כך שמצעד הגאווה לא ייערך בבירת הנגב. "צר לי שזה השם שיצא לתושבי העיר", אמר דנילוביץ' לחדשות 2 Online. "באר שבע היא עיר פלורליסטית, מחבקת ומכבדת את כל הקהילות שבה, ובכללן את הקהילה הגאה".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בניגוד לדבריו, המשטרה המליצה שלא לקיים את המצעד בעיר מחשש לשלומם של הצועדים. "לצערי קיצונים יש בכל המקומות", אמר דנילוביץ' בתגובה. "גם בתל אביב בעבר היו כל מיני איומים על מצעדים כאלה ואחרים בראשית הדרך, ואנחנו זוכרים בכאב גדול את מה שקרה בירושלים. יש בכל מקום אנשים חשוכים, אבל רוב הציבור בבאר שבע הוא הציבור המבין, המקבל והמאחד".

"זה לא מגיע לקהילה, זה לא מגיע לאנשים הדתיים, זה לא מגיע למשטרה וזה לא מגיע לעירייה", הוא המשיך. "כולנו הפסדנו מזה. אני לא יכול להתווכח עם בג"ץ שקיבל את ההחלטה שלו, אחרי מה שהמשטרה הראתה לו. כנראה יש חומרים סודיים שאני לא בקיא בהם".

"צר לי על החלטת הבית הגאה לבטל את הצעדה"

"אני התבטאתי בצורה מאוד ברורה שזכותה של הקהילה הגאה לצעוד גם בצירים המרכזיים של העיר, ועשיתי מאמצים מאוד גדולים מול משטרת ישראל על מנת שהדבר הזה יתאפשר", הוסיף דנילוביץ'.

עם זאת, בעקבות הכרעת בג"ץ שלא היטיבה עם הקהילה הגאה בעיר, החליטו מארגני המצעד לבטל אותו ולקיים במקומו הפגנה מול בניין העירייה. "אני חש כאב על המצב שאליו נקלענו", הוא אמר. "צר לי על ההחלטה של הבית הגאה לבטל את הצעדה, כי באמת נעשו מאמצים כבירים לאפשר את המחאה באופן מכובד".

"בחיים אנחנו נדרשים לנהוג בתבונה, לקחת אחריות ולהבין שאנחנו כאן - לא כדי לנצח אחד את השני, אלא לחיות אחד עם השני. זה לא הכל או כלום", טען דנילוביץ'. "העיר באר שבע רוצה את הקהילה הגאה, היא חלק חשוב מאוד במרקם המיוחד בהווי החברתי, הכלכלי והתרבותי, ואנחנו לא מוותרים עליהם".

ארכיון (פלאש 90)

"לא מוותר על אף אחת מהקהילות בעיר"

למרות הדברים הללו שהפנה לעבר מארגני המצעד, דנילוביץ' הבהיר כי הוא מבין את סערת הרגשות של חלק מחברי הקהילה. "הזמנתי אותם אליי ואעשה הכל כדי להידבר ולראות איך העירייה יכולה לסייע בצרכים המגוונים שיש לקהילה בעיר", הוא הדגיש.

"הדברים הכי חשובים כרגע זה להנמיך את הלהבות", אמר ראש עיריית באר שבע. "יש טיפה התלהמות, ומנהיגות אחראית צריכה קודם כל לאחות את השברים. דבר שני זה להזמין את הקהילה לשבת ולדבר. אין תחליף להידברות כנה וחברית. רק ככה אפשר לגשר על פערים וחילוקי דעות, בהידברות משותפת". עם זאת, הוא טען כי חברי המועצה החרדים לא ייקחו חלק בהידברות המשותפת.

"אני קורא לכולם, גם לחברי מועצת העיר שלנו, לנהוג באיפוק ובאחריות רבה", סיכם דנילוביץ'. "בבאר שבע יש 80 קהילות שונות, לכל קהילה יש תרומה גדולה למרקם החברתי שיצרנו כאן, ואני לא מוותר על אף אחת מהקהילות - על אחת כמה וכמה הקהילה הלהט"בית".

"כשיש מידע מודיעיני מהמשטרה, זה כבר מלחיץ"

על רקע ההחלטה לבטל את מצעד הגאווה בבאר שבע, ייצאו חברי הקהילה הגאה להפגנה מול בניין העירייה. "כששמעתי שיש איומים בנשק חם, זה בהחלט הפך למאוד מפחיד ומאוד מציאותי", אמרה מאיה יוגב, חברה בתא הגאה באוניברסיטת בן גוריון לחדשות 2 Online. "אנחנו לא רגילים לשמוע איום כל כך בוטה".

"בפייסבוק יש את כל האנשים שיודעים לדבר בצורה לא יפה ולאיים, אבל כשזה מגיע למצב של מידע מודיעיני מהמשטרה, זה כבר מלחיץ", היא הוסיפה. "אני חושבת שצריך לקבל את ההחלטה של בג"ץ, וזה מאוד נכון שהמארגנים החליטו לבטל".

"אם יש את החשש הזה שמה שקרה בירושלים יחזור על עצמו, גם אם לא בצורה כל כך קיצונית, צריך לקחת על זה אחריות", היא טענה. "זה לא משהו שכיף לנו לבטל, אבל צריך לקחת אחריות ולקוות שהרוחות בנושא יירגעו בשנים הקרובות כשננסה לעשות את זה".

"אולי הפעם הפסדנו, אבל המצעד הזה מתישהו כן ייצא לפועל, כשהמשטרה תגיד שהיא יכולה להגן עלינו ותאפשר לנו לצעוד ולמחות", היא סיכמה.