הרב קרים: "חייבים לציית לפקודות"

זמן קצר לאחר שהרמטכ"ל הודיע כי מינוי הרבצ"ר החדש עומד בעינו, פרסם הרב אייל קרים איגרת לחיילים בה הבהיר את דבריו שעוררו סערה. "אני מכיר בשונות החיילים, ללא קשר לנטייה מינית, עדה ולאום", כתב

הרב אייל קרים: "מכיר בשונות" (במחנה)

שעות ספורות לאחר שהסתיימה פגישתו עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, לאחר הסערה שהתעוררה בעקבות אמירותיו בעבר, הרב הצבאי הראשי המיועד אייל קרים פרסם היום (רביעי) בה ביקש להבהיר כמה מעמדותיו. "הרב הראשי כפוף כמו כל חייל לפקודות - אין מקום לדיון או לפרשנות אשישית בנושא זה", כתב הרב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבק

"בימים האחרונים, עם פרסום החלטת הרמטכ"ל למנות אותי לרב הראשי לצה"ל, התעוררה 'סערה' סביב תשובות קצרות שפרסמתי באינטרנט לפני 12 שנים ויותר, בהיותי אזרח", כתב קרים בפתח האיגרת. הוא ביקש להסביר את דרכיו במהלך 40 שנות שירותו בצה"ל, ואף טען כי חלק מהדברים שפורסמו בעניינו - לקו באי דיוקים.

הרב התייחס בנוגע לציטוטים שהובאו מפיו מלפני מספר שנים, בונגע לסוגיות שעולות בשדה הקרב. "הרב הראשי לצה"ל, כמו כלל חיילי צה"ל ומפקדיו, כפופים לרמטכ"ל ולהיררכיה הצבאית", טען. "לא יעלה על הדעת שחייל או מפקד יפעל בניגוד לפקודות. הדברים נכונים בשגרה ובלחימה כאחד. בשירותי הצבאי הייתי לוחם ומפקד בסיירת הצנחנים ובסיירת מטכ"ל. בתפקידים אלה שיננתי לעצמי ולפקודיי את הכרח והצורך לציית לפקודות. בנושא זה, אין כל מקום לדיון או לפרשנות אישית".

האיגרת ששלח הרב לחיילים

בהמשך התייחס הרב לציטוטים שהובאו בעניין דעותיו בנוגע להומוסקסואלים ולשירות נשים בצבא, וטען כי "הרבנות הצבאית היא של כולם". "הרבנות הצבאית הראשית היא רבנות של כלל חיילי צה"ל ומפקדיו", הבהיר. "אני מכיר בשונות ובמגוון הקיים בין חיילי צה"ל, ובתרומה החשובה של כל חייל וחיילת המשרתים בצה"ל, ללא קשר לנטייתו המינית או לעדה והלאום אליו הוא משתייך. צה"ל, קולט לתוכו את החברה הישראלית על כל גווניה, ככל קצין, אני תומך בשירות משמעותי לכל חייל וחיילת, ורואה את עצמי מחוייב לתת מענה הולם לכולם". 

הרמטכ"ל: עומד מאחורי המינוי

אחר הצהריים הסתיימה הפגישה בין הרמטכ"ל איזנקוט לבין הרב אייל קרים, לאחר שזומן בעקבות הסערה שעוררו התבטאויותיו. בסיומה של הפגישה הבהיר איזנקוט כי הוא עומד מאחורי המינוי וכי הרב אל"מ אייל קרים והוא עומד מאחורי המינוי.

"הרב הבהיר את כל הסוגיות". איזנקוט (יונתן סינדל, פלאש 90)

"אל"מ קרים הבהיר במהלך השיחה את כלל הסוגיות שעלו בימים האחרונים וכן סוגיות נוספות, והבהיר מעל לכל ספק כי הוא וכלל חיילי צה"ל כפופים באופן מלא לפקודות הצבא ולרוח צה"ל", נמסר בתום הפגישה. "הרב קרים התחייב כי הוא באופן אישי והרבנות בראשותו יכבדו כל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדלי דת, גזע והעדפה מינית".

"הרמטכ"ל ציין כי הוא מסתייג ואינו מסכים לניסוח שעלה בדבריו של אל"מ קרים, כפי שפורסמו בשנים בהן היה אזרח וציין כי דברים אלו אינם עולים בקנה אחד עם ערכי צה"ל והאופן שבו הוא רואה את צה"ל תחת פיקודו", נמסר עוד. "יחד עם זאת, הרמטכ"ל התרשם כי הרב הבהיר את כל הסוגיות".