40 לאנטבה: "ידנו מגיעה לכל מקום"

ראש הממשלה, נשיא המדינה ובכירים נוספים לקחו חלק בטקס הממלכתי לציון 40 שנה למבצע אנטבה, שנערך הערב בי-ם. ריבלין: "המבצע הזה הוא תמצית הציונות". נתניהו: "מבצעים פעולות נועזות כל הזמן"

הטקס הממלכתי לציון 40 שנים למבצע אנטבה התקיים הערב (ראשון) בתיאטרון ירושלים שבבירה. בטקס השתתפו ראש הממשלה נתניהו, נשיא המדינה ריבלין ויושב ראש הכנסת אדלשטיין, וכן שרת התרבות והספורט רגב והנשיא לשעבר שמעון פרס. עוד נכחו באירוע משפחות החטופים ואישים נוספים שלקחו חלק במבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מבצע אנטבה הוא ללא ספק אחד המבצעים היותר מורכבים והיותר מרשימים שביצע צה"ל מאז ומעולם", נאם נשיא המדינה רובי ריבלין. "זהו אחד מסיפורי הגבורה והמסירות בתולדות העם היהודי ובתולדות מדינת ישראל. מבצע שעורר השתאות בעולם כולו, תמציתה של הציונות, סמל לסולידריות ולמעורבות הדדית מוחלטת ולמסירות נפש של עם ישראל ומדינת ישראל כלפי אזרחיה באשר הם".

"אני זוכר את הרגעים שנחתו החטופים בארץ, רגעים של התרגשות בלתי פוסקת שמילאה את נתב"ג, מראות של הקלה ושחרור", הוסיף ריבלין. "אך אותם רגעים של שמחה, עבור חמש משפחות היו רגעים של אבל. רגעים בהם התהפך עולמן לעד. עבורן המבצע הלאומי של כולנו מסמל גם טרגדיה לאומית איומה".

"מבצע חילוץ היסטורי". נתניהו בטקס (לעמ)

"מבצע יהונתן מזכיר לנו גם היום שיש לנו את העוצמה והנחישות לנצח את הטרור, אכזרי ומתוחכם ככל שיהיה. מבצע יהונתן זקף את קומתנו, את קומתו של העם היהודי וחיבר אותנו יחד לרקמה אנושית אחת שאסור לה להיפרד".

"פעולות נועזות למען ביטחון המדינה מתבצעות כל הזמן"

"31 שנים אחר השואה קיבלנו הוכחה חותכת למשמעותו של בית לאומי", אמר ראש הממשלה נתניהו בנאומו. "כשהידיעה על הסלקציה שביצעו המחבלים הערבים והגרמנים הגיעה לארץ צפו ועלו זיכרונות מתקופה השואה. פעולת החילוץ הנועזת המחישה איזו דרך ארוכה עברנו מאושוויץ לאנטבה. מחסרי ישע שמופקרים לגורלם, יש בנו עוצמה, יש בנו נחישות, ערבות הדדית, יש בנו לכידות ואחדות ברגעי משבר".

"עוד לפני אנטבה, במבצעי חילוץ רבים אחרים, נקבע הכלל שאם אנו יודעים היכן נמצאים בני ערובה אנו פועלים לחלצם, אבל באנטבה הכלל הזה קיבל את ביטויו העוצמתי העולמי במבצע חילוץ חסר תקדים, מבצע החילוץ הנועז ביותר בהיסטוריה, שהשפיע גם על מדינות אחרות", הוסיף רה"מ. "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מקום שבו נדרש להסיר מעלינו סכנה. היא הגיעה אז, היא מגיעה היום ובמידת הצורך היא תגיע גם מחר. לא הכל ידוע, לא הכל מתפרסם, אבל פעולות נועזות למען ביטחון המדינה מתבצעות כל הזמן וחלק במרחק של אלפי קילומטרים מהבית".

בשבוע שעבר לקח ראש הממשלה נתניהו חלק בטקס לציון המבצע באוגנדה עצמה, במסגרת ביקור במספר במדינות אפריקה. "אני נרגש לעמוד כאן במקום שבו שחררו לוחמי צה"ל את החטופים בלבה של אפריקה, אלפי קילומטרים מישראל, עם מפקדים ולוחמים שהשתתפו במבצע", אמר נתניהו בטקס. "אני נרגש לעמוד במקום הזה, ממש במקום הזה, בו נפל אחי יוני, מפקד סיירת מטכ"ל, שעה שהסתער בראש חייליו כדי לשחרר את החטופים שהוחזקו כאן".

מבצע אנטבה היה פעולה צבאית שביצע צבא ההגנה לישראל באוגנדה ביום ראשון ה-4 ביולי 1976 במטרה להציל 105 נוסעים יהודים שנחטפו על ידי טרוריסטים במהלך טיסתם מישראל לצרפת. למרות התבצרותם של החוטפים במדינה עוינת, המבצע הוכתר כהצלחה וכמעט כל החטופים חולצו בשלום. במהלך המבצע נהרג מפקד סיירת מטכ"ל, יהונתן נתניהו, על שמו נקרא המבצע.