"קוראים לך מוחמד? שתה מים מהשירותים"

בני זוג מהצפון שהגיעו להתארח בבית המלון חוף גיא שלחוף הכנרת, נדהמו כשנתקלו ביחס גזעני ומשפיל מפקידה. לטענתם, בערב האחרון לשהותם במקום, כשביקשו למלא מים בבקבוק, היא סיננה לעברם: "לכם קוראים מוחמד ופאטמה, אתם צריכים למלא מים מהשירותים". הנהלת המלון בתגובה: "תקרית מבזה ולא אופיינית לנו, העובדת הושעתה"

אילוסטרציה (123RF)

תקרית גזענית ומשפילה בבית המלון: א' ובעלה, המתגוררים באחד היישובים הדרוזיים בצפון הארץ, הגיעו להתארח במלון חוף גיא שבטבריה, על שפת הכנרת, במסגרת חופשה שנתית לה זכו מטעם העבודה. אלא שבלילה האחרון לשהותם במקום, ביום רביעי האחרון, הם ספגו אמירות משפילות וגזעניות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"היינו בחוץ בדשא", מספרת א' בשיחה עם חדשות 2 Online. "יש שם בר סמוך שבו מגישים שתייה וגם ברז של מים קרים שכל הזמן מילאנו ממנו מים שפתוח לכולם. בשעה שבה היינו בחוץ, קרוב ל-12 בלילה, כבר לא היה שם מישהו בעמדה, אז בעלי ביקש מאשת הקבלה למלא מים".

למה שקרה שניה לאחר בקשתו הלגיטימית של הבעל, א' ובני משפחתה התקשו להאמין: "היא אמרה לו: 'לא, אל תמלא', אז הוא אומר לה: 'למה לא?' והיא עונה: 'תמלא מים מהשירותים". בעלה של א' הבהיר לפקידת הקבלה כי בכוונתו למלא מים לשתייה ולכן לא יכול למלא מים מהשירותים – וזו השיבה: "אתה צריך למלא מים קרים לשתייה מהשירותים, מי שקוראים לו מוחמד צריך לשתות משם".

בשלב הזה, הוכו בני המשפחה בתדהמה וביקשו להבין מה בדיוק אמרה להם פקידת הקבלה והאם באמת התכוונה לדבריה. "היא בכלל לא ידעה מה השם שלו", מספרת א', "כנראה היא הבינה מהדיבור שלו שהוא לא יהודי וחשבה שהוא ערבי – והרשתה לעצמה לדבר ככה, בצורה גזענית. איך אפשר להתייחס ככה לבן אדם?".

החופשה בכינרת הפכה לסיוט. ארכיון (אבי אריש)

"קוראים לך פאטמה? גם את צריכה לשתות מים מהשירותים"

בני הזוג דרשו ממנהל שיתייצב במקום על מנת לקבל הבהרות: "הגיע אחראי משמרת שהתחיל הלרגיע אותנו וכשהוא שאל אותה אם מה שהיא אמרה נכון, היא שיקרה ואמרה שקראה לו נתן או בשם אחר ולא מוחמד".

אלא שהתקרית לא הסתיימה כאן: "פניתי לאותה פקידה ואמרתי לה שדרך אגב, שתדע, שלא קוראים לו בכלל מוחמד, אלא יש לו שם שהוא אפילו מאוד יהודי – והיא המשיכה בשלה ואמרה לי: 'ואת, איך קוראים לך, פאטמה? גם את צריכה לשתות מים מהשירותים'. בגלל שאני שמה מטפחת על הראש היא הפנתה גם אליי קריאה גזענית מכוערת. היא לא עצרה רק בבעלי".

בני הזוג הכואבים, תושבי אחד היישובים הדרוזיים בצפון הארץ, הוכו בהלם ובאכזבה עמוקה מהיחס אליו נחשפו: "העובדת הזו ראתה אותנו בבוקר שלמחרת וביקשה שלא נתלונן עליה, ניסתה לתת לנו שוברים ולפצות אותנו. אנחנו לא מוכנים לספוג גזענות – בטח לא במקום ציבורי כזה שנועד להעניק לנו שירות בתמורה לכסף שלנו, אנחנו דורשים את פיטוריה – וזה מה שהובטח לנו שיקרה".

"אף אדם לא צריך לספוג יחס מכוער כזה, גם אם באמת היינו מוסלמים. זה נורא, זה משפיל וזה חוסר כבוד. זה הרס לנו את החופשה", הוסיפה א'. "נתקלתי בלא מעט מקרים של גזענות, אבל זה היה השיא".

מלון חוף גיא

העובדת המעורבת בתקרית הושעתה מתפקידה

"בית המלון חורת על דגלו את הנושא של שוויון בין העדות, אנחנו שומרים על הכבוד של יהודים, של מוסלמים, של דרוזים, מכל עדה שהיא", מבהירה מנהלת המלון, רותי אורן-רחמן. "אין עובד שמותר לו להעליב עובד מדת שונה מהדת שלו. כולם בעינינו חשובים במידה שווה וזהה. הנושא נמצא בחקירה והעובדת המדוברת הושעתה מתפקידה ותטופל לאלתר. העניין הזה יטופל במלוא החומרה".

עוד מוסיפים במלון כי "רק במהלך חודש יוני אירחנו 1,500 איש מהמגזר הדרוזי בפארק המים ולפני כשבועיים אירחנו משפחות שכולות מהמגזר הבדואי ואף נערכה בשטחנו תפילה מיוחדת של אימאם. לא יהיה אצלנו יחס בזוי לאף אדם".

עו"ד נדאל עות'מאן, מנהל המטה למאבק בגזענות, אמר בתגובה לאירוע כי "הגזענות מרימה ראש, מקבלת לגיטימציה הן בגלל חוסר אכיפה ופעולה מצד הרשויות ואנשי ציבור, והן בגלל הדממה הרועשת של הציבור הרחב. המשך השתיקה עלול להוביל לחורבן החברה בישראל. אנו במטה נמשיך להיאבק בגזענות ואפליה בכל כוחנו, אך העשייה שלנו ללא צעדים ממשיים ומתן פתרונות פרקטיים מצד הרשויות לא תספיק. אנו פועלים להקמה ויסוד תנועה אזרחית רחבה נגד גזענות וניאבק בנחישות לא מתפשרת".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv