מי הורג חתולי רחוב בשכונה בנשר?

תושבי שכונת גבעת עמוס בנשר מצאו בימים האחרונים 9 פגרים של חתולים, חלקם עם סימני אלימות קשים. השכנים התקשרו למשטרה, אך קיבלו תשובה אדישה: "אין מה לעשות". האזינו לשיחה למוקד

מי הורג את החתולים בשכונה השלווה בכרמל - ואיך מתייחסת המשטרה לתלונות התושבים? בשבוע האחרון, מגלים תושבים בשכונת גבעת עמוס שבעיר נשר, שנמצאת בסמוך לטכניון, עוד ועוד גוויות של חתולים מוטלות על הכביש או על המדשאה שבפארק המקומי - כשעל חלקן מופיעים כתמי דם ואף סימנים לאלימות קשה. לדברי התושבים, התגלו במקום תשעה חתולים מתים רק בשבוע האחרון - חלקם גורים בני כמה חודשים בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות בפייסבוק

ילנה, תושבת העיר המתגוררת בסמוך לפארק שבלב השכונה, מיהרה לדווח על מה שלטענתה הוא התעללות סדרתית קשה במיוחד בחתולים, הכוללת חנק של גורים. לדבריה, נמצאו בשטח רק בשבוע האחרון כתשעה גורים וחתולים בוגרים כשהם מוטלים על הארץ מתים, חלקם עם כתמי דם וחבלות קשות על גופם.

עוד היא מציינת כי כשנתקלה בחתולים הראשונים שמתו או הומתו בנסיבות לא טבעיות, היא מיהרה ליצור קשר עם המשטרה. "אמרתי שיש כאן התעללות בחתולים ושצריכים לעצור את זה", מספרת ילנה, "אני לא יודעת מי עשה את זה, אבל זה קורה שוב ושוב - ועוד חתולים מאבדים את חייהם".

"המשטרה התייחסה בזלזול, אמרו לי שאין מה לעשות"

ילנה המשיכה להתקשר למשטרה ולספר על המראות הקשים שנתקלה בהם בפארק הסמוך לביתה, אלא שלטענתה, באף אחד מהמקרים בהם יצרה קשר עם המשטרה, לא הגיע למקום שוטר שחקר את הסוגיה - זאת למעט פעם אחת, לאחר שהתחננה בפני המוקדנים במוקד המשטרתי לשלוח ניידת למקום כדי שתבדוק מה בדיוק מתרחש בו.

"המשטרה לא עוזרת". פגר חתול ברחוב

לדבריה, באחת השיחות הראשונות שלה למוקד המשטרה בו דיווחה על מציאת גוויות החתולים ליד ביתה, היא נתקלה ביחס מזלזל מהמוקדנית, וניכר היה שלא התייחסה ברצינות לתלונתה וגלגלה הלאה את האחריות לטיפול במקרה.

כך נשמעה חלק מן השיחה בין ילנה למוקדנית המשטרה, בעת שהתקשרה לדווח על המקרה:

תושבת השכונה: "מצאנו חתול שפשוט נקרע לגמרי"
מוקדנית: "תקחי אותו לווטרינר, מה זה קשור למשטרה?"
תושבת השכונה: "מה איך זה קשור? זו התעללות בבעלי חיים"
מוקדנית: "את יודעת מי התעלל בהם? לא. אז מה את רוצה שנעשה?"
תושבת השכונה: "אני לא יכולה להגיע לתחנת זבולון להתלונן, אתם צריכים לטפל. זו התעללות בבעלי חיים"
מוקדנית: "למה ניידת תבוא? מה היא תבוא לרפא את הגור? אין מה לעשות"

בהמשך השיחה, לאחר שהמוקדנית הלכה לברר מה ניתן לעשות בסוגיה, היא השיבה לה כי עליה ליצור קשר עם המוקד העירוני ולא עם המשטרה - זאת מכיוון שאיננה יודעת מי עומד מאחורי המעשה.

תושבת השכונה: "אז אם אני רואה בן אדם שכבר הרגו אותו, אז אתם גם לא תבואו? בגלל שמי שהרג כבר הלך?"
מוקדנית: "גברת, את סתם מקצינה את זה..."
תושבת השכונה: "אז להתקשר לעירייה כי כבר הרגו אותו?"
מוקדנית: "בסדר, שיהיה לך יום טוב".

שכנים טוענים: "בני נוער התעללו בחתולים, הוציאו להם את הנשמה"

וילנה היא לא היחידה. בזמן שהבחינה בגופות החתולים המוטלות ברחובות הסמוכים לביתה לאחר מעשה - שכנים אחרים באזור סיפרו כי הם עדים להתעללויות של ממש בחתולים בשכונה וכי הם חושדים שייתכן ומדובר בחבורת בני נוער שאחראית למעשים הקשים.

"כמה שכנים, ואני ביניהם, התקשרנו למוקד אלף פעמים", מספר טל ינון, אחד השכנים. "פעם אחת גם התקשרתי למוקד של העיריה באחת בלילה ואמרתי שיש פה בני נוער שכרגע זורקים בקבוקים על חתולים. במו עיני ראיתי איך הם מוציאים לחתול את הנשמה ואף אחד לא עשה כלום שביקשתי ניידת שתגיע לפארק".

לאחר שראו כי מאמציהם לפנות למשטרה בנושא עלו בתוהו, החליטו מספר תושבים להיעזר ב"מיזם 100" - ארגון שהוקם על מנת לשים קץ להתעללות בבעלי חיים בישראל הפועל בחסות עמותת "פתח תקווה אוהבת חיות", שחבריו מרכזים פניות בנושא מכל רחבי הארץ.

"נערים התעללו בחתולים"

"'מיזם 100' הוקם כדי לחזק את שיתוף הפעולה בין הציבור למשטרה למען בעלי החיים", מספר מקים המיזם, הפעיל החברתי שלומי צ'צ'קס. "לכן, אנו קוראים מכאן למפקד תחנת משטרת זבולון לזמן לפגישה את כל אותם שכנים מאוכזבים כדי לחזק אמון הציבור ולשפר ההתנהלות להבא. בנוסף, אנו מצפים ומבקשים מהמשטרה לתגבר הסיורים והנוכחות באזור המדובר ולחקור ברצינות תלונות בגין צער בעלי חיים, לרבות בדיקות מצלמות אבטחה".

לאחרונה, הגו שלומי וחבריו כלי חדש, "המלשינון" שמו, שנועד לדווח בזמן אמת על מתעללים או על נוטשי בעלי חיים בחודשי הקיץ. חברי המיזם קוראים לכל מי שנתקל במקרי התעללות או נטישה לדווח להם על כך באמצעות עמוד הפייסבוק של מיזם 100 - ובכך יוכלו לצמצם את התופעה ואף למנוע אותה במקרים רבים.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה מקרים של התעללות בבעלי חיים. תלונה הוגשה ובמוקד 100 אותרו שתי קריאות נוספות. מהחומרים שנתקבלו לא עולים פרטים היכולים להצביע על זהות חשוד פוטנציאלי, החקירה נמשכת, במידה ובידי התושבים מידע נוסף הם מתבקשים לסור למשטרה ולמוסרו".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv