נותקה מילדיה: "דואגת ומתגעגעת"

כבר יותר מ-3 שנים שאביבה לא ראתה את ששת ילדיה, זאת לאחר שיצאה בשאלה ובעלה שהתגרש ממנה, מונע ממנה להיפגש איתם. כעת היא פונה לשר הרווחה בדרישה לסייע לכל אותן אמהות שלא רואות את ילדיהם במשך שנים רק משום שעזבו את הדת. השר כץ הגיב: "לא נאפשר שום פגיעה בזכות הבסיסית של הורה לראות את ילדיו"

אביבה דויד בת ה-35 לא ראתה את ששת ילדיה כבר שלוש וחצי שנים. לאחר שחזרה בשאלה והתגרשה מבעלה, סירב אבי הילדים לתת להם לראותה. כעת היא פונה לשר הרווחה בסרטון מרגש בבקשה לסיוע. "אני יודעת שאת עסוק ושיש לך הרבה דברים לעשות, אבל שישה ילדים זקוקים לעזרתך", היא אומרת לשר כץ. בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה: "לא רוצה להיות אסתי וינשטיין הבאה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במסגרת גירושין בבית הדין הרבני בעקבות יציאתי בשאלה, לא מאפשרים לילדיי להיות איתי בקשר", היא אומרת בפנייה מצולמת לשר הרווחה חיים כץ. "בית הדין ביקש תסקיר מעובדת סוציאלית, אבל היא לא יכולה לכתוב אותו כי האבא לא משתף פעולה ולא נותן לה לפגוש את הילדים. היא כתבה מכתבים לבית הדין ושום דבר לא נעשה".

"אני מבקשת ממך לדאוג שהרווחה שאחראית על טובת הילדים תדאג שהילדים שלי יקבלו את הזכות הבסיסית לאמא, אל תיתן לבריונות לנצח", היא מבקשת. "תדאג שיבדקו מה קורה עם הילדים האלה, אני יודעת עם מי הם גדלים, אני דואגת, אני מתגעגעת, תחזיר לילדים את אמא שלהם".

סיפורה של אביבה התחיל כשבתקופת נישואיה לגבר חרדי מירושלים, רצתה ללכת ללמוד והרגישה שאחרי שש לידות זה בדיוק הזמן שלה, אך בעלה לא הסכים ורצה להתגרש ממנה. הסכם המשמרות על הילדים בבית הדין הרבני קבע כי על אביבה להשכיר דירה ברחוב מעל הבית של הילדים ושבמשך שלושה ימים בשבוע הם יגיעו אל ביתה החדש ויבלו עם אימם ובשאר השבוע עם אביהם.

עם הזמן יצאה אביבה בשאלה ואבי ילדיה סירב לתת לילדים לראות את אימם. מאותו רגע היא פנתה לכל גורם אפשרי. לבית הדין הרבני היא פנתה בטענה שהוא לא מקיים את תנאי הגירושין והם שלחו אותה למחלקת רווחה בעירית ירושלים שם עובדת סוציאלית שקבעה עם האבא והילדים שלא הגיעו בכל פעם עד שהם לטענת אביבה, הפסיקו את הטיפול.

"להכיר בכל האימהות שלא רואות את ילדיהן"

"לא מספיק עברתי חיי נישואין קשים מלאים בהשפלות ואיומים, בעלי היה בן אדם קשה וסבלתי המון". מספרת אביבה בצער לחדשות 2 online "בבית הדין הרבני כינו אותי בכל שם אפשרי ובסוף הוא גם מנע ממני לראות את הילדים שלי. אני לא רוצה לחשוב איך הוא מגדל אותם".

אביבה פנתה גם לחברי כנסת ולחברים שהיא מכירה אך לא קיבלה תגובה והשבוע היא החליטה יוצאת בעצומה שקוראת לשר הרווחה, חיים כץ, להכיר באותן אמהות רבות שלא רואות את ילדיהם במשך שנים כתוצאה מחזרה בשאלה.

שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ מסר בתגובה: "איננו מוכנים לאפשר שום פגיעה בזכות הבסיסית של הורה לראות את ילדיו ולילד לגדול בחיק הוריו. הנחתי את הגורמים המקצועיים במשרד הרווחה לחזק את מדיניותי בקרב מנהלי אגפי הרווחה ברשויות המקומיות".

תגובת עיריית ירושלים: "המקרה הובא לידיעת גורמי הרווחה בעירייה רק בחודש אוקטובר האחרון עם פניית בית הדין הרבני לעירייה בבקשת חוות דעת ומטופל מאז. גורמי הרווחה אמונים על שמירה על טובת הילדים ומאמינים כי טובתם להיות בקשר עם שני הוריהם, במקרה זה, גם עם אמם, גב' אביבה דוד וממשיכים לפעול לחידוש הקשר בין האם לילדיה. עם פניית בית הדין לעירייה נעשו מספר ניסיונות לפעול מול האב שלא צלחו בשל סירובו לשתף פעולה. היום הודיע האב לגורמי הרווחה, כי בית הדין פנה לגורם מקצועי נוסף בקהילה אשר יבחן את בקשת האם לחידוש הקשר עם ילדיה. לאור זאת, גורמי הרווחה יפנו לבית הדין בבקשה לקבל הנחיות כיצד להמשיך ולטפל במקרה".

עצומה: www.atzuma.co.il/avivadavid

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il‏