השיבה מטורקיה: "ראינו דם והרס, אנחנו מותשים"

ישראלים שהיו בנמל באיסטנבול בזמן הפיגוע נחתו בארץ ובירכו על מזלם הטוב: "אנשים רצו בהיסטריה, דיווחנו למשפחה שהכל בסדר". חלק מתחו ביקורת על האבטחה הטורקית והתגובה האיטית: "לא סיפרו לנו מה קורה"

פחות מיממה לאחר הפיגוע הקטלני בנמל התעופה "אטאטורק" באיסטנבול, נחתו היום (רביעי) בצהריים ישראלים ששהו בשדה בזמן המתקפה או בסמוך לה - ולמרבה המזל לא נפגעו. 175 נוסעי טיסת "טורקיש אירליינס" שמחו על הגעתם ארצה לאחר העיכובים והחששות, וסיפרו כיצד עברו עליהם רגעי הדרמה. הישראלים המנוסים באירועי טרור גם מתחו ביקורת על איכות האבטחה בנמל התעופה: "אנחנו יודעים איך נראה שטח סטרילי בנתב"ג, לטעמנו האבטחה לא הייתה ברמה". טיסה נוספת של החברה תמריא בערב ותחזיר לארץ 300 ישראלים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנחם סיפר לחדשות 2 Online על הבהלה בנמל: "הייתי בשדה בזמן האירוע, בתוך הטרמינל, בלגאן גדול, היסטריה של אנשים - רצו לכל הכיוונים, לא היו מסוגלים לתת הוראות אחרי שזה נגמר". מנחם סיפר כי גופי האבטחה הגיבו באיטיות לאיום: "שמעתי יריות פתאום, לפני שאנשים התחילו לרוץ, כעבור כמה שניות אנשים התחילו לרוץ בהיסטריה. שמענו כולנו את היריות, את הפיצוצים, אבל לקח להם הרבה זמן עד שהתעשתו על עצמם ופינו את הטרמינל. הם פינו אנשים לתוך העיר".

"ניסיתי להבין מה קורה, מצאתי את עצמי ליד שוטר עם אקדח, ובאותו רגע שמעתי את הפיצוץ", הוסיף מנחם, שהיה בעיר לצורך נסיעת עסקים. "דיווחתי למשפחה שאני בסדר לפני שהיה אירוע. בתושיה ישראלית, התחברנו אני ועוד ישראלי אחד ליהודי מארגנטינה ומסאו פאולו - בהתחלה ניסינו להתארגן בשדה, הבנו שיהיה יותר הגיוני לצאת החוצה. בדרך סיפחנו עוד משפחה יהודית מסאו פאולו שהיו בהיסטריה. הגענו לאיסטבנול, נסענו לבית מלון והלכנו לישון".

"דיווחנו למשפחה שהכל בסדר" (עזרי עמרם, חדשות 2)

נוסעת נוספת, תמי זילבר, הוסיפה: "אנחנו עייפים ומרוצים לחזור לארץ. אנחנו נחתנו חצי שעה אחרי הפיגוע, נשארנו הרבה שעות במטוס, ואחר כך פינו אותנו אלפי אנשים. היה שם בלגאן, אבל העיקר שאנחנו בריאים. הטורקים היו בסדר, תוך 24 שעות השדה חזר לתפקוד רגיל".

גבריאלה וברוך קונורטי חזרו מותשים מהאירוע מורט העצבים: "כרגע אנחנו צריכים מנוחה. זה היה סיוט, הוציאו אותנו מהשדה, החזירו אותנו, ראינו את ההרס הנוראי שהיה שם. זה ממש לא נעים - ראינו את כל הדם שהיה על הרצפה. אנחנו 30 שעות על הרגליים ואנחנו רוצים הביתה". השניים נחתו בנמל זמן קצר לאחר האירוע, ונשארו ארבע שעות במטוס: "זה לחץ, אי וודאות, אתה יושב במטוס, אף אחד לא אומר לך מה קרה - הטייס אמר שזו תקלה, פתחנו את הטלפונים וראינו את הדיווחים מהארץ. אנחנו נחשפנו לפיגוע שהוציאו אותנו מהשדה, הם כיסו את כל האיזור שם", הוסיפו השניים.