"אני בחרדה גדולה, צריך למצוא פתרון חלופי"

בעוד טורקיה מנסה לאסוף את השברים בבוקר שלאחר הפיגוע הרצחני בנמל התעופה אטאטורק, את הישראלים בנתב"ג מלווים בעיקר החשש וחוסר הוודאות. מרביתם אמנם היו אמורים לטוס לטורקיה רק לשם טיסת המשך, אך כעת גם ב"קונקשן" הם לא מרגישים בטוחים. "חשבתי שברגע שאתה בקונקשן אז אתה מוגן", הם מספרים

הפיגוע אמש (שלישי) בנמל התעופה "אתאטורק" לא מנע מישראלים רבים להתייצב בנתב"ג כדי לעלות לטיסתם לאיסטנבול. מרבית הטסים נוחתים באיסטנבול לצורך טיסת המשך בלבד, אך החשש מלווה אותם הבוקר בכל זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החשש לא עבר לנו בראש", מספרת שני שהייתה אמורה להמריא הבוקר להופעה של "קולדפליי" בברלין. "זה קונקשן, באים, עוצרים ועולים על טיסה אחרת. אנחנו יודעים שיש לשם אזהרת מסע, אבל זה לא משהו שפחדנו ממנו. עכשיו זה כבר יותר בעייתי. ברגע שהיה את הפיגוע הבנו שלא נגיע לשם ואנחנו מחפשים פתרונות אחרים".

"היה לי חשש, בעיקר אי הוודאות שאתה לא יודע מה יכול לקרות", מוסיף שמעון ממן. "הזמנו כרטיסים לטיסה וכשאתה שומע כזה פיגוע אתה לא יודע איך להתנהג. התחלנו לחשוב לשנות נתיב טיסה, אבל לא לבטל לגמרי. זו לא הפעם הראשונה שאנחנו טסים בקונקשן דרך איסטנבול, אבל זאת הפעם הראשונה שזה תופס אותנו ככה. אשתי ניסתה קצת להניע אותי מלנסוע, אבל אין לי הרבה מה לעשות עם זה. זה הכרטיס שהיה לי.

הטרמינל דקות לאחר הפיגוע


חלק מהישראלים שהתייצבו הבוקר ושמעו על הפיגוע שבו מאוכזבים חזרה לביתם בעוד אחרים ניסו למצוא פתרונות אחרים כדי להגיע ליעדם, דרך שדה תעופה אחר בטורקיה או באמצעות טיסה אחרת.

"היה באיזשהו מקום פחד שזה לא בטוח, אבל ידעתי שאני לא יוצאת משדה התעופה כי זה קונקשן", מסבירה דפנה מאור שתכננה לטוס הבוקר ללוס אנג'לס דרך טורקיה. "אני בחרדה גדולה מאוד. חשבתי שברגע שאתה בקונקשן אז אתה מוגן ועכשיו הם הצליחו להיכנס לאולם הנוסעים ולבצע פיגוע. אני במתח נוראי וחשבתי שלא אצליח להגיע ליעד שלי".

היו על המטוס אנשים בלחץ מטורף

גם הישראלים שממתינים בטרמינל באתאטורק לחזור לישראל מספרים על חוויות מפחידות. "במשך 4 שעות לא נתנו לנו לרדת מהמטוס, זה היה סיוט בפני עצמו", מספרים נמרוד ואירית שניר שנחתו באטאטורק מדנמרק דקות ספורות אחרי הפיגוע, ומאז הם ממתינים לטיסה שתקח אותם חזרה לישראל. "היה כאן חשש אדיר, היו על המטוס אנשים בלחץ מטורף וניסו כל הזמן להרגיע אותם. העובדה שלא היה מזגן והרגיש כאן כמו סאונה לא עזרה".

טיסות חודשו באופן חלקי. נמל התעופה (רויטרס)

"כשהורידו אותנו מהמטוס היה בשדה ברדק אחד גדול, זכוכיות והרס בשני המוקדים ואלפי טורקים בחוץ שבוכים ומתחבקים, אף אחד לא ידע מה קורה, לאן הולכים? מתי טסים? הכל היה מלא בשוטרים ולא הצלחנו למצוא נציג של טורקיש שיסביר לנו מה עושים", הוסיפו. "כעת הטיסה קבועה לצהריים אני מקווה שהיא תצא בזמן והסיוט יסתיים. לאשתי יש יום הולדת וזה בהחלט אחד שלא נשכח".

חברת התעופה "טורקיש איירליינס" שמפעילה 9 טיסות יומיות לטורקיה החלה להוציא טיסות לנמל התעופה "סביחה" (sabiha) שבמדינה, דבר שעוזר בעיקר לטורקים שחוזרים לביתם, אך פחות לישראלים שטיסת ההמשך שלהם אמורה לצאת מ"אתאטורק" שלעת עתה סגור לנחיתות והמראות.

בחברת התעופה עדכנו כי לאור המצב המיוחד בנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק, נוסעים שביצעו הזמנות כרטיסים מ-/אל-/דרך איסטנבול בין התאריכים 28-30.6.2016, כרטיסים אלו יוארכו עד ה-31.7.2016 (כולל), תוך התעלמות מהכללים הנהוגים. כמו כן הזמנות חדשות ושינוי מסלול יתקבלו ללא חיוב נוסף וכך גם ביטול כרטיס לפי בקשה.

טורקיש איירליינס הודיעה כי הטיסות של השעות 8:40, 9:40 ו-14:15 יצאו בזמן משדה התעופה בן גוריון לשדה התעופה אתאטורק. הטיסות של 7:20 ו-16:50 מבוטלות.