מציל גילה נר בן 900 שנה על החוף

תגלית נדירה בגן הלאומי תל אשקלון: מציל שהחל את ריצת הבוקר שלו בחוף הים מצא בו נר בן כ-900 שנה – מימי העיר העתיקה באשקלון. רשות העתיקות בירכה על התגלית שהועברה לאוצרות המדינה: "הממצאים הללו יכולים להיות מאוד חשובים למחקר ולידע ההיסטורי של כולנו"

המציל בחוף מציג את הממצא ההיסטורי (דוברת רשות העתיקות)

מאיר אמשיק, מציל רשות הטבע והגנים בגן לאומי תל אשקלון, יצא ביום שלישי שעבר לריצת בוקר שגרתית - וסיים אותה עם תגלית היסטורית מפתיעה. "במהלך הריצה ראיתי כמה קרשים שהים פלט, ועצרתי לאסוף אותם", הוא מספר. "לפתע, ראיתי שחלק חדש במצוק התדרדר. ניגשתי לשם, וראיתי את הנר המסקרן מונח שם בשלמותו".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אמשיק הבין כי ייתכן שמצא פריט יקר ערך, אסף אותו והעביר אותו לידי רשות העתיקות. גיא פיטוסי, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שהגיע לסוכת המציל, שיבח אותו על העירנות: "מצילי רשות הטבע והגנים והמצילים ככלל, הם העיניים שלנו בחוף הים. הם לא רק מצילים אנשים, אלא מצילים גם עתיקות".

לדברי פיטוסי, יש להבין שממצאים עתיקים שייכים למדינה ולכלל הציבור. "הממצאים הללו יכולים להיות מאוד חשובים למחקר ולידע ההיסטורי של כולנו", הוא מציין. "לשמחתנו, יותר ויותר אנשים מדווחים על מציאת עתיקות".

נר בן כ-900 שנה - על חוף הים (דוברת רשות העתיקות)

הממצא ההיסטורי - סמל לעושר של אשקלון העתיקה

סער גנור, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות, מסביר מהו ערכו של הממצא. לדבריו, הנר מייצג חלק מהעושר התרבותי של העיר אשקלון הקדומה, שהייתה עיר מסחר. באשקלון פעל נמל שייבא סחורה מהים, ומשם גם ייצאו סחורה שיוצרה בכל חלקה הדרומי של ארץ ישראל.

"בגן לאומי חוף אשקלון ניתן למצוא עדויות לחיים שהתקיימו המקום החל מהתקופה הכנענית לפני כ-4,000 שנה, ועד לתקופה המודרנית", אומר גנור. "נר השמן העתיק, ששימש לצרכי מאור, מתוארך למאה ה-12 לספירה - תחילת התקופה הצלבנית. ניתן ממש להבחין בסימני שימוש ופיח על פייתו".

המציל אמשיק סיכם את הבוקר המוצלח בהרגשות: "למצוא ממצא כזה, זה מאוד מרגש. פשוט מרגישים חלק מההיסטוריה. זה ממלא בתחושת הערכה למה שהיה כאן קודם. מרגיש כמו להיות חוליה בשרשרת".