השיטה להרחבת מעגל המהמרים

המדינה מוסרת מידע אישי על חיילים משוחררים למפעל הפיס, שמבטיח הבטחות כוזבות לחיילים בדבר זכייה אפשרית. ח"כ פולקמן ממפלגת כולנו על השיטה: "קצה הקרחון של אובדן הבושה בהתנהלות של מפעל הפיס"

שיחה מקדימה לאראלה? מפעל הפיס ממשיך במאמציו להגדיל את מכסת המינויים, כשגם חיילים משוחררים נמצאים על הכוונת של נציגי השירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדרך שבה מגיעים נציגי מפעל הפיס אל החיילים המשוחררים עלולה להיחשב כבעייתית. החברה מקבלת מידע אישי על חיילים משוחררים, ויוצרת איתם קשר על מנת לנסות ולשכנעם להצטרף לשירות המינויים של מפעל הפיס.

בהקלטת שיחת טלפון שנערכה בין נציגת שירות של מפעל הפיס לבין חייל משוחרר, תהה האחרון האם החברה קיבלה את מספר הנייד שלו מהקרן להכוונת חיילים משוחררים. וזו השיבה בחיוב.

לאורך השיחה מנסה נציגת השירות לשכנע את החייל המשוחרר להצטרף כמנוי בחברה. "את הפרסים האלה אנחנו מגרילים בשיטה מאוד שהיא מאוד ייחודית לנו.שנקראת 'מאסט ווין - חובת זכייה", מבטיחה הנציגה. "פרסים מ- 11 שקלים ועד 5,000 שקלים. קורה לך די הרבה פעמים שזה עוזר לך לשלם את עלות המנוי".

"הפרה של הקוד האתי ונורמטיבי"

בניסיון להתמודד עם השיטה שמאפשרת לחברות ולגופים להעביר את המידע האישי שלנו לחברות מסחריות הגיש ח"כ רועי פולקמן ממפלגת כולנו הצעת חוק שנועדה להגביל את הפרסומת והשיווק של הגרלות והימורים. "האירוע הזה שבו מפעל הפיס עושה דיל שיווקי עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים, הוא רק קצה הקרחון של אובדן הבושה בהתנהלות של מפעל הפיס", אומר פולקמן. "יש כאן אינסוף הפרות של הקוד האתי והנורמטיבי שאנו מצפים לו במדינה נורמלית והגיע הזמן לשים סוף להתמכרות של מדינת ישראל למפעל הפיס".

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: לא ברור לנו על סמך מה נמסר מידע זה על ידי נציגת השירות, הנושא ייבדק ויטופל. למפעל הפיס אין ולא הייתה מעולם גישה למאגרי המידע של הקרן להכוונת חיילים משוחררים".

תגובת משרד הביטחון והקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים:
"הקרן והיחידה מעבירה למפעל הפיס אך ורק שמות של חיילים משוחררים שנבחרו לקבל את מלגת הלימודים ואשר חתמו על אישור להעביר את פרטיהם לצורך קבלת המלגה. לא ניתן לעשות שימוש בנתונים לשום מטרה אחרת. הקרן והיחידה תקיים בדיקה בנושא יחד עם מפעל הפיס".