"פרשת ילדי תימן היא אות קין למדינה"

הכנסת דנה בחשיפת הפרוטוקולים של ועדת החקירה הממלכתית, שאמורים להישאר חסויים עד 2071. יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי: "איפה היינו עד עכשיו? אלה סודות האטום?". ח"כ מאיר כהן: "זה כתם על מדינת ישראל"

ישיר: הכנסת דנה בפרשת ילדי תימן (באדיבות ארכיון שפי%d)

הפרשה הכאובה הגיעה לפתחה של הכנסת: ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת דנה היום (שלישי) בפרשת ילדי תימן החטופים - זאת לאחר שהפרשה שבה ועלתה מחדש לכותרות בשבועות האחרונים עקב הדיון אודותיה בתכנית "פגוש את העיתונות". עקב כך, דורשים רבים בציבור ובמערכת הפוליטית לחשוף את הפרוטוקולים של ועדת החקירה - ומקווים כי צעד זה יוביל לחשיפת האמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה כתם, זה גידול על החברה הישראלית", אמר שר הרווחה לשעבר, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד). "אני מנסה לחשוב מה היה קורה היום אם אם הייתה נכנסת ללדת ולמחרת היו מודיעים לה שבנה או בתה נפטרו וכשתבקש עדויות לכך - כלום, שום דבר. לנתק ילדים מהורים? זו תופעה שמקפלת בתוכה הרבה מאוד גזענות".

"אין מסמכים על מה שאירע שם, נראה שמישהו ניסה להחליק את זה, רב הנסתר על הגלוי", הוסיף ח"כ כהן. "רק שיפתחו ארכיונים יהיה אפשר באמת להתמודד עם השאלה הזו. אני פונה לראש הממשלה - אתה לא אחראי למה שקרה אז, אנחנו לא יודעים מי כן אחראי ומי נתן את ההוראה, אבל אנחנו כחברי כנסת אלא שאחראים לכך היום".

"לא יכול להיות שיש אנשים כאן בארץ שחיים בידיעה שקרו למשפחות שלהם עוולות בעבר והם לא יודעים מה התרחש", אמרה ח"כ רחל עזריה (כולנו). "יש לנו המון כאבים מהעבר ועד שהמדינה לא תכיר בהם ולא נתמודד איתם, לא נוכל לחיות כאן כחברה", הוסיפה וקראה לחשוף מיד את כל הידוע על הפרשה.

"זה פשוט פשע", אמרה ח"כ נורית קורן (ליכוד), שלקחה אף היא חלק בדיון. "אני לא מצליחה לחשוב איך לוקחים מאמא ילד. זה הרבה יותר מ-1000 ילדים, הצטברו הרבה יותר עדויות. אני רוצה לסגור את הפצע ולתת להורים מנוחה"

ח"כ נאווה בוקר (ליכוד) דיברה בוועדה על הסיפור שחשפה אמש, לפיו ככל הנראה אחיה ואחותה הגדולים הם בין ילדי תימן החטופים. "לא זכיתי להכיר את אחי ואחותי הגדולים, וסביר להניח שהם בין ילדי תימן החטופים", כתבה בוקר בפייסבוק. "אמי מעולם לא ראתה את הגופה, לא קיבלה תעודת פטירה ואותה אחות שסיפרו שנפטרה מעולם לא הובאה לקבורה. הרופאים והצוות הרפואי, כנראה ניצלו את תמימותה של אמי ולקחו ממנה את בתה".

"הגיע הזמן לחשוף את האמת מאחורי הפרשה המזעזעת הזאת", הוסיפה בוקר. "פרשה שמהווה כתם שחור בהיסטוריה של מדינת ישראל. הילדים האלה נקרעו מידיהם של הוריהם ועד היום למרות כל ועדות החקירה שנערכו אף אחד לא יודע מה עלה בגורלם. הגיע הזמן שנפתור אחת ולתמיד את הפרשה המבישה הזאת, נחשוף את הפרוטוקולים וחומרי החקירה ונעשה צדק היסטורי עם העדה התימנית ועדות המזרח והבלקן".