ניצב ריטמן: "המשטרה – ארגון של תככים ורכילויות"

ניצב רוני ריטמן, שנחשד בעבירות מין כלפי פקודה שלו, חושף את היחסים העכורים בצמרת המשטרה. מעדותו במח"ש הוא טוען שתפרו לו תיק ("קונספירציה איומה") – ושוטח את דעתו על המתלוננת: "בחורה עם בעיות אישיות, אני מתעב אותה"

מתברר שדעתו של ראש יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, על הארגון שהוא אחד מבכיריו - לא טובה במיוחד. "זה ארגון תככני, ארגון רכלן", אמר ריטמן לחוקרי מח"ש. בהמשך, כשנשאל על יחסיו עם בכירי הארגון, אמר ריטמן: "היחידי שאיני מדבר איתו זה מפקד מחוז דרום יורם הלוי (היום מפקד מחוז ירושלים), שיש בינינו מתח שהתחיל מקצועי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים האלה אמר ניצב ריטמן במהלך חקירה שבה נחשד בהטרדה מינית של פקודה שלו. "מעולם לא חציתי קווים, לא איבדתי עשתונות, מעולם לא קרה שרציתי לנשק מישהי ולא הייתה מעוניינת", אמר ריטמן לחוקרים. "אני יודע להבחין, נשיקות ידידותיות של חברים על הלחי. לא יכול להיות שיצרתי מגע פיזי עם שוטרת שלא הייתה מעוניינת בכך. יש פה אירוע מטורף, עלילת דם".

ריטמן טען אז וטוען גם היום כי מדובר היה בקנוניה שמאחוריה עומד אויבו הגדול - קצין בדרגת תת ניצב, ראש חטיבת המודיעין במשטרה. "זו קונספירציה איומה של אנשים בחטיבת המודיעין שמתנהלת בעניינם בדיקה", אמר בחקירה, "קנוניה מופרעת של אנשים לא נורמליים שמאחוריה עומד תת ניצב מבריק".

"יש בינינו מתח". ניצב יורם הלוי

המתלוננת כנגד ריטמן היא קצינה מבריקה, על כך אין חולק. גם ריטמן לא הכחיש זאת. "היא הייתה פקודה שלי. הצעתי לה להיות עוזרתי. היא לא נענתה, קיבלתי זאת וזהו", סיפר בחקירה. "הייתה לי הערכה רבה אליה באותה עת. היום אני חושב שמדובר בבחורה עם בעיות אישיות, אולי אפילו בעיות נפשיות. אני לא פסיכולוג".

את הביקורת הזאת של ריטמן דוחה עורך דינה של המתלוננת בתוקף. "ניצב ריטמן אומר דברים קשים על המתלוננת רק לאחר שמתברר לו שהיא המתלוננת", אומר עו"ד חי בר-אל. "לפני כן הוא מחמיא לה, אומר שהיא קצינה רצינית ומקצועית ושהוא מעריך אותה. לאחר שנודע לו שהיא מתלוננת הוא מתחיל להכפיש אותה".

החליט לסגור את התיק נגד ריטמן (מרים אלסטר, פלאש 90)

"אני מתעב את הבחורה הזאת"

בחקירתו טען ריטמן כי המתלוננת דוחה אותו, אך החוקרים הקשו:

חוקר: היא בחורה נאה.

ריטמן: יכול להיות שבשלב זה או אחר החמאתי לה... היא לא מסוג הנשים שמוצאות חן בעיניי.

החוקרים עימתו את ניצב ריטמן עם עדותה של שוטרת שטענה כי ראתה את ריטמן רודף אחרי המתלוננת בתום אירוע ביחידה:

חוקר: שוטרים ראו אותך רץ אחריה בסוף אירוע.

ריטמן: אין מצב שרצתי אחריה, אולי עמדה ליפול ובאתי לעזור לה. בטח לא יכול להיות שניסיתי לנשק אותה. אני מתעב את הבחורה הזאת.

חוקר: ראו אותך יותר משני אנשים מושך אותה בחוזקה ומנסה לנשק אותה בכוח.

ריטמן: יש פה קנוניה.

והיו גם טענות לאמירות לא ראויות שאמר הקצין הבכיר לפקודה שלו:

חוקר: האם אמרת לה 'אם לא היית פקודה שלי, מה הייתי עושה לך...'?

ריטמן: לא מאמין שאמרתי דבר כזה. יכול להיות שאמרתי 'חבל שלא הכרנו לפני 15 שנה'. אם חלילה יצא לי משפט כזה, אני מצטער עליו ואני מקווה שלא נאמר.

השיב את ריטמן לתפקידו. המפכ"ל אלשיך (הדס פרוש, פלאש 90)

במח"ש הוחלט להמליץ באופן חד משמעי על העמדתו של ניצב ריטמן לדין פלילי, אך היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין החליט לסגור את תיק החקירה נגדו. לאחר מכן המפכ"ל אלשיך החזיר אותו לתפקידו. המתלוננת, שהורחקה מהיחידה, ממתינה כעת לשמיעת עתירתה נגד ההחלטות האלה בבג"ץ.