עימותים בין רפורמים לחרדים בכותל

מתווה הכותל ממשיך לעורר מהומות, גם אחרי ההחלטה להקפיאו. מאות מתפללים רפורמים שהגיעו לתפילה מעורבת ברחבת הכותל המערבי במחאה על החלטת ההקפאה, נתקלו במתפללים חרדים שביקשו להפריע לתפילה ועימותים פרצו בין הצדדים

עימותים פרצו הערב (חמישי) ברחבת הכותל המערבי בין מאות מתפללים רפורמים למתפללים חרדים, על רקע מחאת הרפורמים נגד הקפאת מתווה הכותל. כוח משטרה שנכח במקום נמנע מלהתערב ולחצוץ בין הצדדים בקטטה. "לא נכנע למפלגים ולפחדנים, נמשיך לפעול למען מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית", הבהיר מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשלוש מאות מתפללים מהתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית הגיעו היום לתפילה מעורבת לגברים ונשים ברחבה העליונה בכותל המערבי, במחאה על הקפאת מתווה הכותל לפיו תוקם להם רחבה נפרדת. המתפללים נתקלו בעשרות חרדים שקראו קריאות, שרקו ושרו כדי לשבש את תפילת הרפורמים. לאחר זמן קצר החלו להתפתח חיכוכים ודחיפות בין הצדדים.

"מה שראינו היום בכותל זה מאות יהודים רפורמים וקונסרבטיבים שהגיעו להתפלל, לשמוח ולשיר את התקווה ומנגד אנשים שבאו לקלל, לפלג ולהפריע באמצע שירת ההמנון", הוסיף הרב קריב. "התפילה היום היא מסר של נחישות אל מול גרירת הרגליים ביישום מתווה הכותל".

נשות הכותל, ארכיון (פלאש 90 - מרים אלסטר)

רק מעוררים פרובוקציות

מוקדם יותר היום, בעקבות הודעת נשות הכותל כי יערכו היום את הטקס מעורב ברחבת הכותל, תקף שר הדתות אזולאי את היוזמה. "אני מגנה מכל וכל את ההחלטה האומללה של קבוצה שולית וצעקנית שמנסה בכל דרך ליצור פרובוקציות ולהצית את אש השנאה יום יום במקום המקודש ביותר לעם היהודי, וגורמת למחלוקות והסטה דווקא במקום שמאחד את כל שכבות העם. לא אתן ידי לפרובוקציות הללו ולא אהיה שותף להם לעולם", אמר.

"אני קורא ליועמ"ש אביחי מנדלבליט שהדבר נמצא תחת סמכותו להורות על איסור קיום הטקסים הללו ברחבת הכותל ולעצור מיידית תופעה מסוכנת זו ולהורות לכוחות המשטרה לאכוף את ההחלטה לפני שיהיה מאוחר מידי", הוסיף השר.