תיעוד: דם וחלקי בשר שחוט ברחובות

לצד המשחטות הגדולות בישראל התפתח ענף של "שחיטה שחורה" – שחיטה פרטית, לא חוקית, בחצרות אחוריות של בתים. לא מדובר רק במטרד תברואתי למי שגר ליד, זו גם סכנה בריאותית למי שיאכל את הבשר שיגיע לצלחת

בערב החג האחרון נראה הביוב במושב דלתון שבגליל העליון, עולה על גדותיו ומציף את הרחובות בצבע אדום חזק - בדם של בהמות שנשחטו בחצרות בתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

לא מדובר במקרה יחיד, מדובר כבר בתופעה באזור. אנשים פרטיים שוחטים בחצר הבית במה שנקרא שחיטה שחורה, ללא פיקוח וטרינרי, תנאי תברואה מתאימים, או צער בעלי חיים מינימלי.

בחלק מהמקרים כפי שאפשר לראות בתיעוד, הפרה מוחזקת באוויר על ידי מלגזה והשחיטה מתבצעת באוויר הפתוח. וכשהשחיטה לא נעשית במקום מסודר, גם הפגרים ושאריות הבשר לא עוברים להשמדה מסודרת ומפוזרים בשטח.

את הריח אי אפשר להעביר, אבל התמונה אומרת הכל. פגרים של בהמות שנשחטו בשחיטה שחורה והחלקים שלא הצליחו למכור פשוט הושלכו במושב באוויר הפתוח.

בפשיטה שנערכה בשבוע שעבר בצפון הארץ נתפסו טון וחצי של בשר ונפתחו הליכים כנגד השוחט, אך גם היום מצאנו מי שמוכן למכור בפתח הבית. בחלק גדול מהמקרים העבירה נעשית בפועל על ידי שוחטים מוסמכים שמשתפים פעולה עם המעשה. הבשר מוגדר כשר אך לא עובר כל פיקוח נוסף, והוא מגיע לחנויות ונמכר בחצרות הבתים לא תמיד במחיר נמוך במיוחד - אלו שמגיעים לקנות סבורים שמדובר בבשר הטרי ביותר.

למרות המלחמה בתופעה, קשה להרתיע את השוחטים שעוברים על החוקים ברגל גסה - תוך פגיעה נרחבת בציבור שצורך את הבשר, בתושבים שחיים בשכנות וללא כל התחשבות בצער בעלי חיים.