הכבאים זועמים: "אין תחנה באזור הבורסה"

השריפה בבניין ברמת גן אמנם הסתיימה בלא נפגעים בנפש, אך בכירים בכיבוי אש מתריעים: " לקח לנו רבע שעה להגיע למקום כי אין תחנה קרובה. צריך לחשוב מה יקרה כשתהיה עוד שריפה ואנחנו ניתקע בפקקים". דיירת שחזרה: "רק ניסינו להציל את התינוקות"

רק בנס הסתיימה השריפה היום (שני) בבניין ברמת גן בנפגעת אחת באורח קל, לאחר שהאש אחזה בעשר קומות במבנה - אך לחדשות 2 Online נודע כי בכירים במערך כיבוי האש התריעו בעבר כי אין תחנת כיבוי סמוכה לאזור. היום לקח לכוחות 15 דקות להגיע לזירה, אך הם מזהירים כי בתנאים האחרים זמן ההגעה היה עלול להיות ארוך בהרבה - והתוצאות בהתאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר לפני חודשיים שלחו קצינים ממחוז מרכז של כבאות והצלה מכתב לראש עיריית רמת גן ישראל זינגר בדרישה לבנות תחנת כיבוי אש חדשה באזור הזה של רמת גן. קצינים ששוחחו עמנו היום אמרו כי אם השריפה הייתה מתרחשת כשעתיים מאוחר יותר, או לחילופין בשעות הבוקר המוקדמות, כשהכבישים עמוסים - זמן ההגעה יכול היה לארוך 45 דקות, בזמן שבתוך הבניין ישנם לכודים.

קצין בכיר במחוז מרכז סיפר כי כבר שנתיים מתנהל משא ומתן עם העירייה כדי לפתוח תחנה נוספת באזור הבורסה בעיר - מקום שיש בו מגדלי משרדים רבים. "לא חוכמה להסתכל על האירוע של היום, שלא היו בו נפגעים, ולראות אותו כסטנדרט", אומר קצין בכיר. "צריך לחשוב צעד קדימה - מה יקרה בפעם הבאה כשתהיה שריפה במגדל גבוה יותר ואנחנו ניתקע בפקקים?".

"כל מה שרציתי היה להוציא את התינוקות"

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרה איילה אלאלוף, שמתגוררת בבניין, כי בזמן השריפה הייתה בדירתה עם שני ילדיה - תינוקות תאומים בני חודשיים. "אנחנו גרים בקומה 13, והרחנו ריח של עשן", שחזרה. "עלינו לגג וראינו להבות שעולות מאחת הקומות האחרונות", היא המשיכה.

"זה היה מקומה 9, מדירה של אחת השכנות. דיברתי איתה בטלפון והיא אמרה שהדליקה פרצה אצלה, אבל היא לא יודעת איך זה קרה", הוסיפה. "תוך דקות הבניין נראה כאילו הוא עולה כולו בלהבות. ראינו להבות אש בקומת הגג. זה היה מלחיץ, מפחיד. יש לנו שני תינוקות תאומים בני חודשיים בבית, וכל מה שאתה רוצה זה להוציא אותם".

"היינו נורא מבולבלים, אמרו לנו לא לרדת, לא ידענו איך יחלצו אותנו", תיארה. "התקשרתי אלף פעם למכבי אש, ענתה לי פקידה שאמרה שהם מתגברים את הכוחות. אמרתי לה שאנחנו עם תינוקות והעשן מקיף אותנו, ושאלתי איך אנחנו לא נשאף עשן. היה היסטרי, היה מבהיל, היה לא נעים".

האירוע המפחיד הזה נמשך דקות ארוכות. "מרגע שקלטנו שאחת הדירות בוערת, לקח לנו חצי שעה עד שראינו את עצמנו מוקפים בלהבות", טענה אלאלוף. "מכבי האש הגיעו אלינו בסוף לדירה, ראו שאנחנו בבית ואמרו לנו שאנחנו יכולים לרדת דרך המדרגות יחד עם התינוקות. היינו בין האחרונים שירדו למטה".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "לא ברורות טענות כוחות הכיבוי כנגד עיריית רמת-גן, שכן מזה שנתיים וחצי (מאז נכנס ראש העיר לתפקידו) עוסקת העירייה באיתור מקום להקמת תחנה נוספת לכיבוי האש באזור מתחם הבורסה. כבר לפני שנה וחצי אותר והוצע לכב״א מקום ברח׳ התעש במתחם הבורסה, והם סירבו לקבל אותו ולהשתמש בו בתואנות שונות.

לפני כשנה, נקבע כי כב״א ישתמשו בשטח שהוצע להם מלכתחילה ולמרות הזמן הרב שעמד לרשותם, הגישו בקשה להיתר רק לפני שלושה חודשים. על מנת להימנע ממצבים מסכני חיים, ביקשה העירייה מכיבוי אש להציב, עד להקמת התחנה החדשה, כוחות כוננות ב׳בית דורון׳ המצוי ברחוב ארלוזרוב (מול מתחם הבורסה), אולם כיבוי אש בחרו שלא לעשות זאת, מסיבותיהם הם.

עיריית רמת-גן דואגת לשלום תושביה ופועלת בהתאם לדרישות המחמירות ביותר על מנת לוודא כי שלום התושבים יישמר.