רוב הציבור: לא רודפים את שרה נתניהו

סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת ת"א חושף מה חושב הציבור על פרשות רעיית רה"מ, מינויו של ליברמן לשר ביטחון והתפטרותו של השר גבאי בעקבות הדחת יעלון. הנתונים המלאים

לא נרדפת. נתניהו (פלאש 90 , ישראל סלם)

מדד השלום החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב שמתפרסם היום (שלישי), מצא כי 56.5% מהציבור סבור שהעיסוק בפרשות הקשורות למשק הבית של נתניהו נובע מהתנהלותה הלא ראויה של משפחת נתניהו לעומת 31% בלבד הסבורים כי העיסוק נובע מהרצון להפיל את נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הסקר מצא כי רוב הציבור הישראלי (47%) לא סומך על רשויות החוק שהן בודקות באופן מלא ומקצועי את התנהלות משקי הבית של משפחת לעומת 34.5% שטענו כי הם סומכים על הרשויות.

מלבד הסיקור השלילי בנוגע לאשת ראש הממשלה, רוב הציבור הישראלי סבור כי שר הביטחון הפורש משה (בוגי) יעלון מתאים יותר לתפקיד (51.5%) שר הביטחון מאשר השר הנכנס ליברמן (21%). 11.5% סבורים כי שניהם מתאימים באותה מידה.

"יעלון מתאים יותר". ליברמן בקריה (רויטרס)

46% מהנסקרים סבורים שבעקבות מינוי ליברמן לשר הביטחון מדיניות ישראל בעניין הפלסטיני תהיה קשוחה יותר בעוד ש-34.5% סבורים שהיא לא תשתנה ו-10% סבורים שהיא תהיה פשרנית יותר. בנוגע לטיפול בטרור, רוב הציבור (42%) סבור שלא יחול שינוי במספר הפיגועים, לעומת 21.5% שסבורים כי מספר הפיגועים ירד ו-18.5% שסבורים כי הוא יעלה.

הציבור הישראלי חצוי בשאלה האם התפטרותו של השר אבי גבאי על רקע מינוי ליברמן לשר הביטחון במקום יעלון היתה נכונה. על פי ממצאי הסקר 44% סבורים כי צדק גבאי בצעד שנקט לעומת 41.5% שסבורים כי גבאי טעה. לעומת זאת, רק 28.5% סבורים כי פרישתה של ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו היתה רקע טענתה כי המפלגה לא הציבה מספיק דרישות בתחום החברתי לעומת 37% שסבורים כי פרשה משום שלא מונתה לשרה.

צדק אות טעה? אבי גבאי

הסקר נערך על ידי פרופ' אפרים יער מאוניברסיטת תל-אביב ופרופ' תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והתבצע בין התאריכים 31 במאי עד ל-1 ביוני 2016, בקרב 600 מרואיינים המהווים מדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסיה הבוגרת בישראל.