"אתם לא מגניבים, בשבילי זה אונס"

"הרגשתי שהשמים נפלו עליי" - כך מתארת מאמנת הכושר ובוגרת "הישרדות" ענת הראל את השבוע בו אלמוני פרץ למחשב שלה ושלח תמונות אינטימיות שלה, שהגיעו כמעט לכל קבוצת וואטסאפ. עד כה היא לא סיפרה על התחושות הקשות - וכעת היא מפנה אצבע מאשימה כלפי אלו שחדרו לפרטיות שלה. צפו בריאיון המלא

"הרגשתי שהשמיים נופלים עלי. התחושה היא שמישהו נכנס למקום הכי קדוש שלי, הכי פרטי שלי" - כך מתארת מאמנת הכושר ובוגרת "הישרדות" ענת הראל את תחושותיה לאחר שתמונות פרטיות וחושפניות שלה הופצו בימים האחרונים באין-ספור קבוצות וואטסאפ. הראל גילתה זאת לראשונה באירוע חברתי, כשהייתה מוקפת בעשרות אנשים שקיבלו באותם רגעים את תמונותיה לטלפונים האישיים שלהם - והיא כלל לא ידעה מכך. בשלב הזה, התקשרה אליה חברה ועדכנה אותה במתרחש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברתה הנסערת של הראל תיארה בפירוט את תמונת המצב שהיממה את הראל: "ענת, מגיעות אליי תמונות שלך בלי חלק עליון, כל מיני...". תחילה חשבה הראל כי מישהו מנסה להתלוצץ על חשבונה - אך ככל שעובר הזמן, אנשים נוספים מספרים לה על תמונות העירום שלה שהופצו ברשתות החברתיות. התמונות שצולמו לפני כעשור היו שמורות במחשבה האישי של הראל ולא היה לה מושג מהיכן דלפו החוצה, עד שהוופצו בקצב מסחרר בין אלפי אנשים.

"בשלב מסוים הבנתי שאני לא יכולה לעצור את זה", היא מתארת. מחשבותיה נדדו מיד אל משפחתה - בנה תומר בן ה-16 ובן זוגה אופיר, שנכח איתה באותו אירוע בו גילתה על הפצת התמונות. "התחושה היא כאילו העולם סוגר עלייך. כאילו אין לי אוויר. כאן הבנתי שההגה לא בידיים שלי". ברגע שהבינה כי הפכה לשיחת היום בתקשורת ולמושא החיפוש החם ברשת, החלה הראל לפעול.

הראל בפייסבוק: "עבירה פלילית וחדירה מביכ (צ׳ינו פפראצי, mako)

לפני שפרסמה בעצמה פוסט בדף הפייסבוק שלה בו היא פירטה אודות התמונות שהופצו, היא מיהרה לשוחח עם בנה המתבגר. "הרגשתי שאני מכניסה אותו ואותי לפרופורציות קצת. החלטתי להגיד לו את הדברים כמו שהם, שיכול להיות שמחר יגיעו אליו תמונות. ותומר הגיב באדישות של נער חכם וחזק בן 16". למחרת, לאחר שפרסמה את הפוסט, החלו לזרום אליה התגובות - ואחת הראשונות שבהן הייתה של תומר. "קראתי את מה שכתבת. שתדעי שאני מאוד גאה בך ואני לא נבוך בכלל", כתב לה.

באותו פוסט, אותו פרסמה בניגוד לעצתם של כמה מקרוביה, פנתה הראל למפיצי התמונות: "כשאתם משתפים בקלילות רבה ושולחים הלאה אין במעשה שלכם שום דבר טוב וחיובי - אלא שיתוף פעולה עם גניבה, עבירה פלילית וחדירה מביכה לפרטיות של אדם אחר". הראל מבהירה מדוע בחרה להגיב כך במקום להתנצל, וטוענת: "אני לא הצד שלא בסדר בסיפור הזה, אז אני לא מסתתרת". לדבריה, בן זוגה, אופיר, חיזק אותה גם כן ואמר לה: "את לא תסתובבי ברחוב בראש מורכן. מי שצריך להסתובב ולהרגיש ככה אלה אותם אנשים שהריצו את זה בוואטסאפ".

"מבחינתי הפורץ הוא סוג של אנס"

הפירוש של האירוע מבחינתה ברור ביותר - מבחינת הראל, מעבר לכך שמדובר במעשה לא מוסרי, היא חשה כקורבן להטרדה מינית. "ברגע הזה את מרגישה את מה שעוברות מאות ואלפי נשים אחרות, שאת רק שומעת על זה. את בדרך כלל קוראת על זה כידיעה בעיתון או באינטרנט ומדפדפת הלאה - כי מה זה קשור לחיים שלך? ופתאום את מבינה, את חוטפת את זה לתוך הפרצוף שלך". באשר למפיצי התמונות, הראל מבהירה שוב את תפיסתה: "אתם לא מגניבים, אתם פשוט עבריינים. מי שעשה את זה הוא סוג של אנס".

לבסוף, הראל לא מצפה שכל מי שהעביר את התמונות ייענש, אך כן מקווה שמי שפרץ למחשב שלה יועמד לדין. מעבר לכך, היא מקווה בעיקר שדבריה הנוקבים יעבירו מסר לעתיד. אם רק כמה אנשים שיקבלו תמונות כאלה בפעם הבאה יחשבו מראש לפני שהם מעבירים אותן הלאה, הראל טוענת שעשתה את שלה בהתייחסות הפומבית הנרחבת שלה לפרשה.