"פחדתי שיגלו, הפוסט - כמו לידה"

גילי מוסינזון הפך להיות הספורטאי המקצועי הראשון שיוצא מהארון בישראל. השבוע דיבר בכנסת במטרה להפסיק את הקריאות ההומופוביות במגרשי הספורט: "שאף מאמן לא יגיד יותר לשחקנים 'אתם שומרים כמו חבורה של הומואים'". איך נראים החיים החדשים שלו? צפו בכתבה

רגע אחרי יום העצמאות, גם כדורסלן העבר גילי מוסינזון יצא לעצמאות מסוג שונה. הוא חשף את זהותו המינית בפוסט ארוך בפייסבוק, 1948 מילים (כמה סמלי), פוסט הניצחון במלחמת השחרור שלו, ובו הוא הודיע הספורטאי שהיה נשוי פעמיים ושמו נקשר בלא מעט נשים, שהוא נמשך גם לגברים. "זה לקח 15 שעות, הוצאתי את זה ב-12 בלילה, ועד שבע בבוקר ערכתי. זה היה כמו לידה, ברגע שהתחלתי גם לא הייתי יכול לעצור, רציתי לכתוב את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"באו חברים, הלכו חברים, אי אפשר היה לדבר איתי כאילו", שחזר מוסינזון את אותן שעות. "באמת סוג של טראנס, חופשי באיזשהו מקום סוג של פוסט-טראומה.ממש משהו מודחק,נושא עמוס רגשית". מוסינזון גם החליף את תמונת הפרופיל שלו באטרף, ה"טינדר" של הגייז, ומעכשיו הוא שם בפנים גלויות. לא אבן אחת התגלגלה שם מליבו; משאית של בולדרים נפרקה שם ברעש גדול. "זה לא היה בטון מתנצל. עשרים שנה אני פשוט לא מדבר על זה. גם עם עצמי ברוב הזמן".

ביום שלישי השבוע מוסינזון הגיע לכנסת, להעביר את המסר שהכי חשוב לו כרגע: להפסיק את ההומופוביה בספורט הגברי המקצועני. שאף מאמן לא יגיד יותר לשחקנים 'אתם שומרים כמו חבורה של הומואים' וששירי יציעים כמו "אמסלם ההומו" יעלו בקנס של עשרות אלפי שקלים בדיוק כמו קריאות גזעניות, ושמישהו ישלח את המג"בניקים ליציעים גם בקריאות האלה, עד שייעלמו מהמגרשים, כי הסתה זה הסתה.

"אני עמדתי כחומה בצורה ולא דיברתי על זה כשהייתי שחקן וכשהחשבון בנק שלי ושכר הדירה שלי היה תלוי בזה וכשהיוקרה המקצועית שלי הייתה תלויה בזה, לא דיברתי", הודה מוסינזון בגילוי לב. "אני חכם גדול עכשיו לדבר על זה. אבל אני מדבר על זה עכשיו". מאז הוא כבר הספיק להפגין הומור עצמי בצילומי התכנית "בובה של לילה": לדבריו, מדובר ב"כלי תרפויטי בשבילי, קצת לצחוק על עצמי".

"זה היה הסוד הקטן שלי"

למשיכה של מוסינזון גם לגברים הוא מודע מגיל ההתבגרות מהתקופה שעלה מהנוער לבוגרים. הוא השתיק והדחיק כדי להתמקד במשחק: שנותיו בכדורסל המקצועני לא היו פשוטות. הוא היה מוכשר אבל גם היה ידוע כמחולל צרות ומסתבך משמעתי.

"היה תמיד את הכדורסל והייתה תמיד את המיניות. מאוד פחדתי שיגלו. פשוט עשיתי 'מיוט' לצד הזה כי ידעתי שאין מקום לעניין הזה לבוא לידי ביטוי", נזכר מוסינזון. "זה היה כאילו הסוד הקטן שלי ואף אחד לא אמור לדעת על זה. אולי חוץ מאחותי". ואכן אחותו הגדולה רנן מוסינזון, שיצאה מהארון כבר לפני זמן רב, ליוותה אותו מקרוב.

כעת, לדבריו, מדובר בתקופה שונה בה גם הילדים יכולים להבין: "יש היום בבית ספר שהילדים שלי אפילו לומדים, יש משפחות חדשות, זה משהו שאני גדלתי לא היה אותו. הילדים שלי הסבירו לי על משפחה חדשה כי המורה שלהם הסבירה להם על אבא ואבא".

"האימפקט הוא ממש חיובי"

עודד קטש אימן אותו בהפועל גליל עליון. הוא הביא אותו לשם והוא האמין בו: "אם גילי הלך עם זה כל השנים בבטן, אולי בכלל העצבים שלו או התסכולים שלו יצאו במקומות אחרים, אולי הוא היה יכול להיות שחקן כדורסל הרבה יותר רגוע ושליו ולהיות הרבה יותר טוב בלי זה". קטש נזכר בכדורים שזרק מוסינזון על מאמנים: "אני חושב שהוא בנה לעצמו תדמית שבשלב מאוחר יותר הוא היה צריך לתחזק אותה".

מאז שפרש מוסינזון הוא מאמן כדורסל. אצלו במגרש אין צעקות סקסיסטיות, אין הומופוביה: "המאמן מעצב את הנפש של הנער הצעיר הזה - הוא גם פסיכולוג, גם אבא, גם אמא - אני רגיש לדברים. הפוליטיקלי קורקט חייב להיות על המגרש ומתוך כבוד לכל שחקן שלא יגיע אליך. בטח כנער מתבגר, וגם כשחקן בוגרים". לדבריו, הורים רבים חיזקו אותו על היציאה מהארון: "האימפקט הוא ממש חיובי, כי חיזוק הוא מחזק".

כבר שלושה שבועות מאז הפוסט, וגילי מוסינזון עדיין מוצף רגשית - גם מתגובה של כדורסלן בן 16 ששלח לו הודעה. "הוא כתב שכאילו המאמן שלו הבטיח לו שאין הומואים בכדורסל". כשהוא מזהה את עצמו מפעם בתגובות שהוא מקבל, הכל עולה שוב.