עוקץ המס הגדול: כך מאות משפחות נפלו קורבן לתרמית

המגע עם מס הכנסה מרתיע לא מעט אנשים. בדיוק בגלל זה, חברת "זיכוי ישיר" הבטיחה ללקוחותיה החזרי מס של רבבות שקלים. הלקוחות קיבלו כסף - אלא שזמן קצר לאחר מכן, המדינה דרשה שהסכומים יוחזרו במלואם. ומנכ"לית החברה? היא נמלטה אחרי שגרפה שכר טרחה של מיליונים. רשות המסים: "הופסק באופן מיידי מתן החזרי מס ללקוחו

נעקצו - ונדרשים לשלם עשרות אלפי שקלים: במרכז מסחרי שומם בגדרה, פעלה עד לא מזמן מכונה משומנת של החזרי מס. הכספים החלו לזרום למאות המשפחות שהגיעו למשרדים, הם ראו כי טוב - והשמועה לאט לאט התפשטה. כל מה שהיה צריך לעשות הוא לחתום על טופס ייפוי כוח להתנהלות מול רשות המיסים - ולחכות לטלפון שמבשר כמה כסף מגיע לכם.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

נבקש להבהיר כי לגרעין אורי גדרה שמשרדיו נראים בכתבה אין ולא היה כל קשר לטענות הנטענות בה

"ניגשנו למשרדי 'זיכוי ישיר' באזור המגורים שלנו, ביקשנו לעשות תיאום מס, הבאנו את כל המסמכים", מספרת אחת הלקוחות, "אחרי כמה ימים צלצלה אחת הפקידות שלה ואמרה שיש לנו זיכוי כספי של כמה עשרות אלפי שקלים".

משרד "זיכוי ישיר" בבעלותה של יעל הלוי, פעל מגדרה ועד חדרה. מנהלת החשבונות החרוצה הייתה מתקשרת למפעלים גדולים, עיריות ומועצות מקומיות והייתה מציעה לבצע בדיקת זכאות להחזרי מס חינם. לאורך השנים טיפלה במאות לקוחות שזכו לקבל ממנה טלפון.

השיטה של הלוי הייתה זהה. על פי פקודת מס הכנסה, הורה שילדו מוגדר נטול יכולת, זכאי לקבל נקודות זיכוי שנתיות ממס הכנסה. הלוי זייפה לכאורה מסמכים של ועדות השמה במשרד החינוך - והמציאה מסמכים מהרשות המקומית המאשרים כי הילד נטול יכולת ובכך זיכתה את ההורים בנקודות מס שתרמו להחזרים כספיים. בחלק מהמקרים בכלל היה מדובר בפעוטות או שפתאום - כולם מטופלים אצל אותו רופא המשפחה.

מיליונים הועברו במרמה לכיסה של הלוי

מיד עם קבלת הכסף - שולם גם שכר הטרחה, בין 20 ל-25 אחוזים ממנו. במשך 6 שנים, בחשבון פשוט, מיליוני שקלים הועברו לכיסה של הלוי במרמה. בחלוף תקופה מסוימת, קיבלו הלקוחות מכתב לבתיהם מטעם מס הכנסה, בהם התבקשו להציג מסמכים של ילדיהם על מנת להוכיח שהם נטולי יכולת. "צלצלתי למשרד, אין קול ואין עונה. אומרים שהמשרד סגור ושיש בעיה", אמרה אחת הלקוחות.

בשנה שעברה, נעצרה הלוי בחשד לזיוף מסמכים ועזרה לאחר להתחמק ממס - זאת בעקבות פעילות מודיעינית של רשות המיסים. השופטת דנה אמיר מבית משפט השלום בתל אביב, שחררה אותה למעצר ומאז טרם הוגש כתב אישום - אבל כשמדובר באזרח הפשוט - טחנות הצדק טוחנות מהר. הלוי, אגב- גרה בוילה מפוארת ובעלת רכב חדש.

(אתר "מגן לוי", סוכנות לביטוח בע"מ)


וזה עוד המקרה ה"קל", אנשים שחוששים להיחשף מספרים שגם נאלצו למכור את ביתם או שמשפחתם נפגעה מכך. בינתיים, הלוי ירדה למחתרת. לא עונה לטלפונים ולמיילים, לא ללקוחות - ולא לנו. בינתיים, אותם אנשים שבסה"כ רצו לקבל שירות החזרי מס נדרשים להחזיר עשרות אלפי שקלים, כולל העמלה ששולמה להלוי בהצמדת ריבית.

במשרדים הסגורים במרכז המסחרי השומם בגדרה, הטלפון ממשיך לצלצל ללא מענה. ישראל 2016- קורבן הופך לאחרון הפושעים. ומי שגזלה כספים מקופת המדינה, לכאורה- ממשיכה, לפחות בינתיים- לחיות את חייה בשקט.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "עם גילוי דבר ההונאה, הופסק באופן מיידי מתן החזרי מס ללקוחותיה של הלוי עד לבירור נוסף. בשל הנסיבות, רשות המסים העניקה ללקוחותיה של הלוי, שקיבלו החזרים שלא כדין, מגוון הקלות לצורך השבת הכספים, ביניהן, הקלות בריבית ופריסת תשלומים. חומר החקירה בתיק הועבר לפרקליטות מיסוי וכלכלה".