הריסת האנדרטה בשמורת הטבע: האב הגיש תלונה

חיים חוטר הקים מעיין כאנדרטה עבור בנו גבריאל חוטר ז"ל שנרצח בפיגוע לפני 13 שנים. המעיין, שנבנה בתחומי שמורת טבע בגולן, נהרס כבר מספר פעמים ע"י רשות שמורות הטבע. אתמול חוטר נאבק בפקחים, וכעת טוען כי הם נהגו בו באלימות: "הסברתי להם שאני אב שכול והם התעלמו, זו אכזריות"

מעיין הזיכרון ברמת הגולן

הקרב על ההנצחה מגיע למשטרה: פקחים של רשות שמורות הטבע והגנים הרסו אמש (רביעי) מעיין סמוך ליישוב אלוני הבשן שברמת הגולן. המעיין נבנה לראשונה לפני 13 שנים, לזכרו של בן המושב גבריאל חוטר שנרצח בפיגוע בישיבה התיכונית בעתניאל. אביו של חוטר, חיים, הגיע אתמול למעיין, וכשראה את הפקחים נכנס לעימות איתם - בו הוא טען שהם תקפו אותו באלימות. הבוקר הוא הגיש תלונה במשטרה נגד רשות שמורות הטבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגעתי למקום וראיתי את הפרחים, וצעקתי להם למה עושים את זה", שחזר חוטר. "ניסיתי לצלם ואז הפילו אותי לקרקע, שישה אנשים ישבו עלי, שמו לי אזיקים ולא עזבו אותי במשך חצי שעה". לדברי חוטר בן ה-64, הוא לא ניסה לתקוף את הפקחים ורק כשהחל להתלונן כי הוא מדמם מהפה וחש כאבים, הם עזבו אותו והוא נשאר במקום עד לסיום פעולת ההריסה.

"הסברתי שאני אב שכול, אבל זה לא הפריע להם", אמר. "הם אמרו שהם ממשיכים בהריסה והתייחסו אלי לא יפה ובאלימות. להרוס את המקום זה אכזריות ופגיעה בגבריאל ובמורשת שלו".

"לא פגענו בטבע"

גבריאל חוטר ז"ל

לדברי גורמים ברשות הטבע חוטר אמנם לא תקף את הפקחים אך הוא נשכב מתחת לטרקטור וניסה לעצור את פעולת ההריסה. "צריך להבין שמדובר בשמורת טבע מוכרזת שאסור לבנות בה שום דבר", נמסר. "זה הוסבר כבר בעבר למשפחה ולמרות הרגישות וההבנה למקרה לא הייתה ברירה אלא לפעול על פי החוק".

חוטר הגיש תלונה במשטרה נגד רשות הטבע והגנים, ולדבריו הוא סובל מחבלות בגוף ובפה. אך מעבר לפגיעה הגופנית, הוא טוען, עיקר הפגיעה היא נפשית. "בנינו את המעיין לזכר של גבריאל", הוא מתאר. "לא פגענו בטבע, המים זורמים שם והרבה אנשים שמטיילים במקום נהנו מהפינה, שמרו על הניקיון ולא הפריעו לטבע".

"לא תקפתי את הפקחים, לא נהגתי באלימות, ניסיתי להסביר להם שלא יפגעו במקום אבל הם מיד תקפו אותי באלימות וכוח, לקחו לי את הטלפון והחזיקו אותי עם אזיקים", הסביר חוטר. "הטרקטור שהם הביאו לא עבר במקום אז הם כרתו שם עצים כדי שיעבור - זו פגיעה בטבע, לא המעיין הקטן שלנו".

מרשות שמורות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "צר לנו על האירוע ועל פציעתו של אב המשפחה. האירוע מתוחקר. לכשיסתיים התחקיר נציג אותו בפני המשפחה. מדובר בבניה לא חוקית על גבי מקור המים היחיד בשמורת הטבע המשתרעת על פני 11 אלף דונם ובה חיות בר רבות המסתמכות על מקור מים זה. על פי החוק וגם על פי נהלי רט"ג אין אפשרות לבנות אתרי הנצחה בשמורות טבע, והרשות דואגת למינימום התערבות ידי אדם (פיתוח) בשמורות על מנת לאפשר לבעלי החיים השונים לחיות בסביבתם הטבעית".

עוד נמסר כי "בנייה בלתי חוקית זו נהרסה כבר פעמיים בין השנים 2005-2008 וצר לנו שנאלצנו לבצע את ההריסה בפעם השלישית. ברור לנו כי הפיתוח שבוצע ע"י המשפחה והחברים בוצע מכל הסיבות הכי טובות: לזכר בחור יקר שנפל וע"י חבריו ומשפחתו הקשורים מאד לטבע ולמקום. אין לנו ספק שכוונתם טהורה אך המעשה אינו חוקי ואינו נכון במקום הזה, ואנו מקווים שיימצא מקום אחר נכון וחוקי להנצחת גבריאל חוטר יהי זכרו ברוך".