בית המשפט הורה להקפיא את הרפורמה - ועצר את שביתת הטסטרים

כחודשיים לאחר שבוחני הנהיגה החלו לשבות על רקע הכוונה להפריט את תפקידם, קבע בית המשפט שהמהלך "בוצע לכאורה ללא התייעצות". הטסטרים ישובו לעבוד באופן מיידי ויחזרו למפגשי הידברות עם משרד התחבורה. בהסתדרות בירכו: "נמשיך לנהוג באחריות לטובת הציבור הישראלי". משרד התחבורה: נערער

"ההפרטה נעשתה לכאורה ללא הידברות" (משה שי / פלאש 90)

לפני ששביתת בוחני הנהיגה נכנסה לחודשה השלישי, בית המשפט התערב: כיממה לאחר שמשרד התחבורה גיבש "פתרון עוקף טסטרים", הורה היום (רביעי) בית הדין האזורי לעבודה בירושלים לעצור את מחאת בוחני הנהיגה - והורה להם לחזור לעבודה באופן מיידי. נשיא בית הדין, השופט אייל אברהמי, הורה לעצור זמנית את מהלך ההפרטה של תפקיד בוחני הנהיגה ל-90 יום על מנת לאפשר הידברות בין הצדדים. ההסתדרות אישרה את הבקשה להגביר את קצב מבחני הנהיגה: "נעתרנו לבקשה כי בוחני הנהיגה יבצעו טסטים בכמות מרובה על מנת לצמצם את הפערים שהצטברו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מהלך ההפרטה נעשה לכאורה ללא היוועצות והידברות כנדרש על פי דין ולכן אנו מורים על עצירתו הזמנית", קבע השופט. "לצורך ההיוועצות משרד התחבורה ימסור להסתדרות תוך שבעה ימים את הנתונים הנדרשים על פי דין לשם בחינת הסוגיה. עוד קבע בית המשפט כי ההידברות וההיוועצות "יקוימו באופן אמיתי", ובמהלכם יבחנו הצדדים הן את הצורך בהפרטה ביחס לכל הבוחנים וכך גם יבחנו את האפשרות לתקן את הדרוש תיקון בתחום מבחני הנהיגה המעשית.

בתוך 10 ימים הצדדים יודיעו לבית הדין על מועדי הפגישות: "במהלך תקופת העצירה הזמנית לא ייעשה על ידי משרד התחבורה או מי מטעמו כל מהלך שיש בו התקשרות קבועה או זמנית, או התחייבות כלפי גורמי פנים או חוץ ביחס להפרטה. המועדים שנקבעו למכרז הפנימי כמו גם למכרז החיצוני מבוטלים והמשרד יודיע לגורמים הפנימיים והחיצוניים על ביטול המועדים וזאת עד להחלטה אחרת".

בירך על ההחלטה. ניסנקורן (פלאש 90, אורי לנז)

משרד התחבורה: נערער

זמן קצר לאחר הדיון, משרד התחבורה הודיע כי יערער על ההחלטה. במשרד הדגישו כי יש "לאפשר את המשך הרפורמה החיונית במערך מבחני הנהיגה המעשיים שתשפר את השירות לציבור התלמידים והמורים בצורה משמעותית ותקצר את זמן ההמתנה למבחנים באופן דרסטי". כמו כן הודיעו במשרד כי התכנית לעריכת מבחני הנהיגה על ידי המנהלים המקצועיים של בתי הספר לנהיגה תצא לדרך כבר בימים הקרובים.  "זכותה של הממשלה לקבוע מדיניות ולהוביל רפורמות שנועדו לשפר את השירות עבור הציבור הרחב כפי שעשינו בתשתיות, בנמלים, ברכבת ובשמים הפתוחים", הוסיפו במשרד.

השופט אברהמי ציין כי העובדים השובתים "יחזרו לעבודה לאלתר", לאור הוראתנו על עצירה זמנית של ההפרטה. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על החלטת בית הדין: "אני שמח לבשר על חזרת הבוחנים לעבודה מלאה לאלתר. נמשיך לנהוג באחריות לטובת הציבור הישראלי ונמשיך לפעול בנחישות כנגד המגמה של העברת עובדים להעסקה כעובדי קבלן".