הצעיר שהוכה ע"י שוטרים: "ניסיתי להתגונן, ביקשתי שיפסיקו"

מייסם אבו אל-קיעאן, שהוכה אתמול ע"י שוטרים מחוץ לסופר בו הוא עובד בת"א, משחזר את הרגעים המפחידים. "היו הרבה אנשים שפשוט התחילו להרביץ לי, בפנים, בגב, בעין", סיפר. "שאלתי מה הם רוצים ואיש לא ענה"

מייסם אבו אל-קיעאן, הצעיר בן ה-19 שהוכה אתמול על ידי שוטרים מול מרכול "סופר יודה" ליד כיכר רבין בתל אביב, שוחרר אמש ממעצר והבוקר (שני) הוא מתאושש בביתו. שעות ספורות אחרי האירוע האלים שתועד במצלמות, הוא שחזר באוזני כתב חדשות 2 כיצד התבקש על ידי שוטרים בלבוש אזרחי לתת את תעודת הזהות שלו, וכשביקש לראות שוטר במדים מצא עצמו תוך דקות מותקף קשות - לעיני עוברי אורח רבים ברחוב הסואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השוטרים אמרו לי 'מי אתה, בסך הכול עובד בסופר'", שחזר אל-קיעאן. "אני לא יודע למה הם תקפו אותי, שאלתי אותם". הוא הביע זעם רב על התנהגות השוטרים. "אני כועס מאד, הם שמו את הכבוד שלי מתחת לרצפה".

בריאיון לתכנית "נכון להבוקר" עם ניב רסקין בגלי צה"ל סיפר אל קיעאן איך הוויכוח עם השוטרים הידרדר במהירות לאלימות קשה: "לא לקח הרבה זמן עד שהגיעו עוד אנשים וזה הפך למכות. היו שם הרבה אנשים, שפשוט התחילו להרביץ לי, בפנים, בגב, בעין. ניסיתי להסביר להם ולשאול מה הם רוצים ממני, אף אחד לא ענה. לא יודע כמה זמן זה נמשך. אני לא זוכר כלום".

לתקרית, שהתרחשה באחד הרחובות הסואנים בתל אביב, היו עדים עוברי אורח רבים וגם עובדים בסופר יודה, שצפו במתרחש אך חששו להתערב.

חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) פנתה במכתב חריף למח"ש בו הדגישה כי "סרטון הוידאו ועדויות הראייה לא מותירים מקום לספק: למרות שהתקיפה בוצעה על ידי שוטרים, לעיני כל, מדובר בפשע שנאה. האיש הותקף רק בגלל שמבטאו ערבי".

לדבריה, "אנו סלחנים מידי לאלימות משטרתית: נגד ערבים, נגד ישראלים ממוצא אתיופי או רוסי. לא ניתן להמשיך לקיים כך מדינה בה חוק אחד לכולם, והחוק אמור להגן על אזרחים - לא לפגוע בהם על לא עוול בכפם".

דיון לילי בבית המשפט

במשטרה טענו אתמול כי אל-קיעאן התנגד למעצר ואף נשך את אחד השוטרים בתקרית. על כך הוא אומר: "אני לא התחלתי בכל הקטטה הזו, קיבלתי מכות, ביקשתי מהם להפסיק ואם נשכתי מישהו תוך כדי, זה היה כי ניסיתי להגן על עצמי".

בית משפט השלום בת"א שחרר את אל-קיעאן למעצר בית. במהלך הדיון, שנמשך עד שעות הלילה המאוחרות, קבעה השופטת כי יוכל להשתחרר לבית הוריו ביישוב חורה, בתנאי שלא ייצור קשר עם כל אחד מהמעורבים בקטטה.

מחוץ לבית העסק ברחוב אבן גבירול התכנסו אתמול בערב כמה עשרות בני אדם למשמרת מחאה בטענה כי הרקע לתקרית היה גזעני. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב "זה לא מקרי, זאת הסתה!", "הגזענות מתחילה בממשלה", "משטרה, גזענות לא מגנה עליי" ו"סולידריות נגד הגזענות". אחד מהמפגינים, שעובד עם הצעיר שהוכה, אף נשא שלט: "החלמה מהירה חבר".

המחאה מול הסופר, אתמול (דוברות חד"ש)

"הותקף רק כי הוא ערבי"

"שמונה אנשים היו עליו, לא עזבו אותו לרגע", סיפר קובי כהן, מנהל הרשת ומעסיקו של הצעיר. "הם פשוט פוצצו אותו בצורה מחרידה, לא ייאמן". עדי ראייה נוספים שנכחו במקום העלו לפייסבוק פוסטים זועמים. "הוא חטף מכות שלא ראיתם בחיים שלכם", כתב אחד מאותם עדי ראייה. "לקשישה ששואלת למה הם עושים ככה, הם צועקים 'לכי מפה לפני שנגמור גם אותך'".

בעקבות התקרית פנה ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) לשר לביטחון הפנים - "לבקש תשובות לגבי מה שנראה, על פניו, כלינץ' לאור יום, תקיפה של אזרח חף מפשע בידי שוטרים רק כי הוא ערבי". חנין הוסיף: "הבעיה רחבה הרבה יותר. הרוח הרעה של הגזענות, שמנשבת מהשרים ומחברי הכנסת של השלטון, מתורגמת למציאות בלתי נסבלת של אלימות".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לתיעוד: "החשוד סירב להזדהות תוך שהוא מגדף ותוקף את השוטרים ואף נושך את אחד מהם, לכן נאלצו להשתמש בכוח. שניים מהם אף פונו לקבלת טיפול רפואי. בהתאם לנהלים, החומר יישלח לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים".

בתום דיון שנמשך לתוך הלילה קבעה השופטת בבית משפט השלום בתל אביב כי לצורך המשך החקירה אין צורך להשאירו במעצר, והוא יוכל להשתחרר למעצר בית בבית הוריו בישוב חורה, בתנאי שלא יצור קשר עם כל אחד מהמעורבים בקטטה. הצעיר נלקח מבית החולים לחקירה בסופה שוחרר לביתו.