האם מזרחים מופלים לרעה בבית המשפט?

הזמרת מרגלית צנעני טענה כי בית המשפט גזר על קובי פרץ עונש חמור בשל מוצאו המזרחי והוסיפה שזו המציאות בישראל. אלא שמבדיקה שנערכה בקרייה האקדמית אונו עולה כי המציאות היא שההיפך הוא הנכון

בית המשפט גזר לפני יומיים (שני) על הזמר קובי פרץ עונש מאסר של שנתיים, בשל העלמות מס במיליוני שקלים. בתגובה לעונש הכבד, הזמרת מרגלית צנעני התראיינה לרדיו לב המדינה וטענה כי בית המשפט החמיר עם הזמר עקב מוצאו המזרחי. אלא שמבדיקה שנערכה בקרייה האקדמית אונו עולה כי בית המשפט דווקא לא מחמיר עם בני עדות המזרח.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

פרופסור יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקרייה האקדמית אונו, התראיין לתוכנית "שש עם עודד בן עמי" וגילה לצופים כי בניגוד לסברה הרווחת, בית המשפט מחמיר בעונשים דווקא עם אלו שנתפסים כאשכנזים.

"הנתונים שנאספו על ידינו מצביעים על כך שאם אתה נכנס לאולם הדיונים עם חזות, שם או איפיון אשכנזי - מצבך גרוע יותר מנאשמים אחרים שנתפסים מזרחיים", אמר פרופ' אלבשן. "אני נסמך על נתונים מחקריים, מרגול כנראה אמרה את הדברים מדם ליבה".

לדברי אלבשן, ההרגשה של הזמרת כמו גם של חלקים גדולים בציבור הישראלי נשענים על תפיסה שהייתה נכונה בשנות ה-70 וה-80. "אז בתי המשפט באמת הפלו לרעה מזרחיים בעונשים ובתנאי המאסר", אמר. "בכל מה שקשר לנאשמים מיוצגים כמו קובי פרץ למשל, אנחנו לא רואים את זה אלא מזהים פעולה הפוכה".

מתוך נתונים אלו שאספו אלבשן ואנשיו, עולה השאלה: מדוע השד העדתי עדיין לא הוכנס לבקבוק? "השד לא בבקבוק, יש מרקומות כשאתה מזרחי את מופלה", הסביר הפרופסור. מול הרשויות משל, או בקבלה לעבודה ובדיור עדיין יש אפליה חמורה - אי אפשר לטמון את הראש בחול".