שרב כבד: גל החום מגיע לשיא

הבוקר תורגש אמנם הקלה בחוף ובשפלה אך עדיין יהיה חם מאוד - ובהרים ובמזרח השרב יגיעו לשיאו. במד"א מזהירים: "הימנעו מפעילות גופנית בשעות החמות", ובכיבוי האש נערכים בכוננות מוגברת מחשש לשריפות

גל החום הכבד שהחל כבר ביום שבת יגיע היום (שני) לשיאו בהרים ובמזרח הארץ, ועומסי חום כבדים עד קיצוניים יורגשו באזורים רבים. בחוף ובשפלה תחול הקלה, אך יוסיף להיות חם מאוד. רק בשעות הערב השרב יחל להישבר בהדרגה, והקלה ניכרת צפויה רק מחר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין 39 מעלות, בנהריה 36, בצפת 34, בטבריה 43, בנצרת 37, בחיפה 34, באריאל 37, בתל אביב 34, בירושלים 37, בבית שמש 38, ברחובות 37, בים המלח 45, באשקלון 34, בשדרות 37, בערד 40, בבאר שבע 41, במצפה רמון 38 ובאילת 46 מעלות.

גל חום כבד עד קיצוני (רויטרס)

בשל השרב הכבד, פרצו אתמול מאות שריפות ברחבי הארץ, בין היתר בשל רוחות חזקות ואחוזי לחות נמוכים. בתל אביב נפגעו שלושה בני אדם באורח קל לאחר ששריפת קוצים התפשטה לשכונת מגורים ברחוב משה דיין. ממלא מקום נציב כבאות והצלה אסר באופן מוחלט על הדלקת מדורות בשעות 09:00-19:00 בכל הארץ. העוברים על החוק צפויים לקנסות כבדים.

שריפת קוצים בצפון הכינרת (דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

השריפה בתל אביב (דוברות כיבוי והצלה ת"א)

עלייה משמעותית בפניות למד"א

גם בחברת החשמל נערכים לקראת המשך החום הכבד, לאחר שאתמול נשבר שיא צריכת החשמל בחודש מאי. בשעה 15:26 נמדד השיא: 11,349 מגוואט. בשל מזג האוויר, חברת החשמל לא תבצע היום עבודות יזומות שמצריכות הפסקת אספקה ללקוחות. כמו כן הוחלט שלא ינותקו לקוחות שיש להם חוב.

במגן דוד אדום דיווחו על עלייה משמעותית בפניות למוקד. מאז יום שבת העניקו הצוותים טיפול ל-450 בני אדם עקב החום הכבד, בהם יותר מ-30 שסבלו מהתייבשות, כ-200 שהתעלפו, 212 שחשו חולשה ועוד שלושה בני אדם שסבלו ממכות חום. ביום שבת אושפזה במצב קשה ילדה בת 8 שטיילה סמוך לנחל תבור, ואתמול פונה לבית החולים במצב קשה גבר בן 40 שנמצא מעורפל הכרה על גג בניין בלוד.

שריפה סמוך לטבריה (דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

"אנחנו ממשיכים לשמור על כוננות בעקבות גל החום הכבד", אמר אתמול מנכ"ל מד"א אלי בין. "על מנת להימנע מפגיעות בנפש אני שב ומבקש מהציבור לשים לב לאוכלוסייה הפגיעה - קשישים, ילדים ותינוקות - להרבות בשתייה ולהימצא במקומות מוצלים וממוזגים. אני שב ומזכיר להורים ולנהגי ההסעות לתת תשומת לב מיוחדת לילדים ברכב, לבצע סריקה בטרם עזיבת הרכב ולהביט ברכבים סביבנו שחלילה לא נשכח ילד ברכב. מבט לתוך רכב חונה יכול להציל חיים".

במד"א קוראים לציבור להקפיד למרוח קרם הגנה, להרבות בשתיית מים ולהימנע מפעילות מאומצת בשעות החמות של היום. בארגון אף פרסמו הנחיות לזיהוי ולטיפול במקרה של התייבשות.

סימנים וסימפטומים אופייניים להתייבשות:

  • חולשה כללית
  • הזעה
  • כאבי ראש
  • בחילות והקאות
  • דופק ונשימה מואצים

בשלבים מתקדמים אף ייתכנו:

  • דיכוי הכרתי עד לאובדן הכרה
  • פרסוכים
  • הפרעות בקצב לב

במקרה של התייבשות יש להעביר את הנפגע למקום מוצל וקריר ולהניח אותו במצב של מנוחה מוחלטת - בישיבה או בשכיבה. יש להחזיר לו נוזלים בשתייה, בעדיפות לשתייה ממותקת. אם הוא אינו מתאושש או במקרה חירום יש לחייג 101 ולהזעיק את מד"א. במקרים של חוסר הכרה יש להזעיק מיד את מד"א, להעביר את הנפגע למקום מוצל וקריר, לשמור על נתיב אוויר פתוח ולדאוג לקירור הנפגע.

מצטננים בכל מחיר (קורינה קרן / פלאש 90)

מחר צפויה ירידה ניכרת בטמפרטורות ותחול עלייה באחוזי הלחות. עומסי החום יירדו, אך יוסיף להיות מעט חם מהרגיל, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. ביום רביעי תחול התקררות נוספת ומזג האוויר יהיה רגיל לעונה. בחמישי יהיה בהיר עד מעונן חלקית, ללא שינוי של ממש.