חוגגים 68: "ישראל הולכת ומשתבחת"

נשיא המדינה ורעייתו אירחו את ראש הממשלה, ראשי מערכת הביטחון, חיילים מצטיינים ואמנים לאירוע ההוקרה השנתי למדינה: הנשיא סיפר כי חיכה להקמת המדינה "כמו לאחות קטנה" ומנה 69 סיבות לאהוב את המדינה. החיילים המצטיינים גם קיבלו מענק במהלך הטקס, שנפתח במטס חגיגי

נשיא המדינה אירח את חגיגות העצמאות - וסיפר על ההתרגשות שאחזה בו עם הקמת המדינה: בפעם השנייה מאז נבחר, ערך היום (חמישי) הנשיא ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה את אירוע העצמאות השנתי, שכותרתו "כל ישראל מירושלים". הטקס נערך בהשתתפות 120 חיילים מצטיינים, אמנים והצמרת הביטחונית - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואלופי המטכ"ל בעבר ובהווה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדינת ישראל שלי היא כמו אחות קטנה. חלמתי עליה, ציפיתי לה, הו כמה ציפינו. הייתי נוכח בלידתה ומאז אני חוגג איתה", סיפר ריבלין, "68 שנים מקסימות ומופלאות, 68 שנים שלא הייתי מוותר עליהן בעד שום דבר שבעולם". הנשיא הוסיף: "אני אוהב את המדינה שלי - אני חושב שהיא המדינה הכי מיוחדת בעולם. ארץ נהדרת. נכון היו לנו משברים ואולי עוד יהיו, אני זוכר את משבר ההתבגרות, ומשברים נוספים- לפעמים כלכליים, לפעמים דמוקרטיים, תמיד ביטחוניים. דור דור ואתגריו. אבל היא צלחה את כולם בכבוד והיא חזקה, וחסונה, ואיתנה, והיא רק הולכת ומשתבחת".

הנשיא ציין בהתרגשות 68 סיבות לאהוב את המדינה - ואחת נוספת לשנה הבאה: "אני אוהב אותה בגלל החלום, וההגשמה, והיצירה, והבריאה, והעשייה, והחזון, והרוח, והחוסן, והיחד והתקווה. אני אוהב אותה בגלל ההתיישבות, והחומה, והמגדל, והבניין, והגדרות, והמושבות, והמושבים, והקיבוצים, והערים, וההתנחלויות, והעיירות. אני אוהב אותה בגלל ההעפלה, והקליטה, והעלייה, מרבד הקסמים, כנפי הנשרים, מבצע עזרא ונחמיה, מבצע משה ומבצע שלמה, ואסירי ציון, וכל העליות שעלו אליה עוד לפני שהתחילו למנות את העליות. אני אוהב אותה בגלל ניל"י, והשומר, והפלמ"ח, ואצ"ל, ולח"י, וצה"ל, והמשטרה, והמוסד, והשב"כ, והשב"ס.

אני אוהב אותה בגלל שרוליק, וגזוז, וכובע טמבל, והסוסיתא, והעוזי, והדובון, והסנדלים התנכיות, וסנדלי שורש, והמטקות בחוף, וקרטיב לימון. אני אוהב אותה בגלל ריקודי העם, והלהקות הצבאיות, ואריק איינשטיין, וכוורת, וזוהר ארגוב, ויוסי בנאי, משינה, טיפקס, אתניקס וכל השלישיות וגם, כמובן – בצל ירוק, הגשש החיוור. אני אוהב אותה בגלל הסייבר, אדוני ראש הממשלה, והממטרה והטפטפות, פרסי הנובל, כיפת ברזל, מטוס הלביא, דוד השמש, הפלפל החריף בעולם, ועגבניית השרי שאין כמותן. ואחת לשנה הבאה: אני אוהב אותה בגללכם, 120 מצטייני הנשיא ובגלל העם הנפלא הזה. לחיי העם הזה, שכמה טוב שהוא כזה. חג עצמאות שמח ישראל!". 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הוסיף: "היום עם ישראל חוגג את ניצחונו בן שישים ושמונה השנים במאבקו למולדת ולעצמאות מאז הקמתה ועד היום. מדינת ישראל ידעה כיצד להתפתח ולשגשג כשסביב מבקשי רעתנו קוראים תיגר על זכות קיומנו כעם חופשי בארצו. במאבק העיקש על זכות זו, חיילים צה"ל ומפקדיו עומדים איתנים ונחושים למלא את משימת ההגנה. אנו ניצבים בפני אויב שאינו בוחל באמצעים כדי לזרוע פחד בעורף הישראלי. צה"ל פועל מולו בנחישות, בקור רוח ובאחריות ושומר על רף ערכי ומוסרי בלתי מתפשר. מפקדי צה"ל וחייליו יוסיפו לפעול כך כדי לספק ביטחון ותחושת ביטחון לתושבי מדינת ישראל".

באירוע לקח חלק גם הנשיא לשעבר שמעון פרס, שביקש אף הוא לברך את החיילים המצטיינים. "אין ישראלי אחד שלא התרגש ממראה התמונה הזו של של הדור הצעיר, על כל יכולתיו על כל מסירותו וכשרונותיו", אמר. "זו ארץ נהדרת ואני מאחל לכל עם ישראל חג שמח ימים של תקווה, ימי שלום וימי אחדות".

האירוע מתקיים זו השנה השנייה, וכלל שירה והצדעה לרוח הישראלית עם שורת אמנים - אמיר דדון, התקווה 6, עוזיה צדוק, ישי ריבו, שי אברמסון, מירי אלוני ודפנה ארמוני. את הטקס הנחתה טלי מורנו. ריבלין אף הקליט ביצוע לשיר "שלום לך ארץ נהדרת" עם הזמר יהורם גאון לרגל החגיגות.

החגיגות בבית הנשיא

קולותיהם של השניים שולבו במיזם המקהלה האינטרנטית, המאפשר לכל אזרח לקחת חלק במקהלה הגדולה ביותר בישראל. במסגרת המקהלה, יכול היה כל אחד להקליט חלק מהשיר באמצעות אתר אינטרנט ייעודי, ולאחר עריכה מיוחדת, נוצרת הרמוניה מיוחדת של הקולות השרים יחדיו את השיר. בשנה שעברה הקליטו אלפים את שירו של שלמה ארצי 'אהבתיה' ומאז הפך המיזם למסורת.

האירוע נפתח במטס כבוד חגיגי של מסוקי קרב ומיד בסיומו סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורות 120 החיילים המצטיינים: בהמשך האירוע התקיים טקס החיילים המצטיינים המסורתי. 

נתניהו עם מצטייני הנשיא

במעמד קבלת אות המצטיין ביום העצמאות בבית הנשיא, החיילים והחיילות קיבלו מ"יחד למען החייל" שובר בסך 1,000 דולרים, המיועד למימון לימודים לאחר שחרורם מהצבא. המענק הוא תרומה של מר לן בלווטניק, מראשי התורמים של ארגון ידידי האגודה למען החייל בבריטניה.