אחיו של פצוע הפיגוע קטע את רה"מ בטקס בהר הרצל

שניות לאחר עלייתו של רה"מ נתניהו לנאום בטקס לזכר חללי פעולות האיבה, התפרץ לדבריו רמי כהן, אחיו של צביקה שנפצע קשה מאוד בפיגוע במעלה אדומים. "לא יודעים איך להתמודד", צעק לעבר רה"מ. נתניהו: "מבין אותך"

אחיו של פצוע פיגוע טרור התפרץ לעבר נתניהו במהלך הטקס: עם תום טקסי הזיכרון לחללי צה"ל, נפתח בשעה 13:00 טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה באנדרטה בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. עם התייצבותו של ראש הממשלה נתניהו על דוכן הנואמים, התפרץ לעברו רמי כהן, אחיו של צביקה כהן, המאבטח שנפצע קשה מאוד בפיגוע במעלה אדומים לפני כחודשיים - ומנע ממנו להתחיל ולשאת את דבריו למשך מספר דקות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרת שקיבלת החלטה קשה מאוד, אך הטרור פגש את משפחתי בפעם השנייה לפני חודשיים", זעק האח לעבר נתניהו. "אני נפצעתי לפני 15 שנה והפצעים עוד לא הגלידו. ועכשיו אנחנו מתנהגים עוד פעם בסלחנות ולא יודעים כיצד להתמודד".

צביקה כהן, שנפצע קשה בפיגוע במעלה אדומים (באדיבות המשפחה)

רמי נפצע בעצמו בפיגוע בתחילת האינתיפאדה השנייה, בשנת 2001, יחד עם אחיו. הוא נדקר 14 פעמים, היה מאושפז במשך שבועות בטיפול נמרץ במצב קשה - והצליח להשתקם.  

בני משפחה ומכרים פעלו להרגיע את כהן, נתניהו החל בנאומו - והטקס נמשך כמתוכנן. במהלך הדברים שהפנה לעברו כהן, עמד נתניהו על הדוכן, האזין ולא החל לדבר עד שהוא סיים. בסיום הטקס נפגש ראש הממשלה עם רמי כהן והתחבק עמו.

נאום רה"מ בטקס לזכר נפגעי פעולות האיבה


"תאמינו לי אני מבין אתכם, כי אני בן לאותה משפחה ואני יודע מה גודל הכאב", אמר נתניהו בפתח דבריו. "כבן למשפחה שכולה אני מחובר בכל נימי נפשי לכאבכם. כרה"מ אני מחזק את ידיכם ומצדיע ליכולת העמידה שלכם. אנחנו במאבק שנמשך מאה שנה ויותר. כל דור לצערי יודע שכול ויתמות, ייסורים וכאב. על כל דור מוטלת בתורו המשימה והדורות כולם עמדו בה".

"אינכם לבד"

"אנחנו דוגלים באחווה, בהושטת יד לשלום לעמי העולם, לשכנינו, לא ישא גוי אל גוי חרב. הדבר הז מוסיף להנחות אותנו, אבל אויבנו מסרבים להשלים עם נוכחותנו כאן", הוסיף רה"מ. "הם רואים בכל אחד ואחד מאיתנו יעד לפגיעה. תאוות הרצח שלהם היא תולדה של שנאה עיוורת, תוצאה של הסתה פרועה. אלא שדווקא ברגעים אלה, מתגלים בעוצמה כוחות החיים שלנו. כבר בזירה עצמה מופגנת הערבות ההדדית כשאיש נחלץ לרעהו, לפעמים בידים חשופות".

"היום הוא יום קשה. פצעים נפתחים מחדש. אני מאמין שהעם כולו מתפלל שתמצאו את הכוחות להגליד אותם, להצמיח רקמות חדשות. אינכם לבד, אהבה העם ואחדותו מלווה אתכם".

הנשיא ריבלין מניח זר בטקס האזכרה הממלכתי (מארק ניימן, לע"מ)

בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ הסתיימו לפני הצהרים טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון מדווח כי את בית העלמין הצבאי בהר הרצל, בירושלים, פקדו יותר מ-120 אלף בני אדם וכמיליון וחצי בני אדם פקדו את בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.

רה"מ מניח זר בטקס האזכרה הממלכתי (קובי גדעון, לע"מ)

דגלון, נר נשמה וזר פרחים הונחו על כל קבר (מרים אלסטר, פלאש 90)