נתניהו: "האחדות - שורש קיומנו"

בהר הרצל נערכה האזכרה הממלכתית לזכר 23,447 חללי מערכות ישראל. נתניהו נשא דברים בטקס והבטיח לפעול להשבת גופות הנעדרים: "ביום הזה כל העם עם המשפחות". יעלון בטקס בקריית שאול: "אסור לאבד את דרכנו"

מדינת ישראל מרכינה ראש ומתייחדת הבוקר (רביעי) עם 23,447 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות, ולאחריה החלו טקסי הזיכרון הממלכתיים וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד לאחר הישמע הצפירה נפתח טקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין הצבאי הר הרצל במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. במקביל נפתח בשעה 11:00 גם טקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין הצבאי בקריית שאול במעמד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון.

רה"מ, הנשיא והרמטכ"ל סטקס הממלכתי (קובי גדעון, לע"מ)

"ברגע הבשורה חרב עלינו עולמנו ". נתניהו (קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה נתניהו נשא דברים בפתח הטקס. "אנחנו בני המשפחות השכולות, איננו זקוקים ליום הזיכרון כדי לזכור את יקירנו שאבדו לנו, אך ביום הזה יום הזיכרון כל העם איתנו בחיבוק ובאהבה. כל משפחה והשכול הפרטי שלה. שלשום קיימו רעייתי ואני מפגש מרגש עם בנים ובנות שאביהם נפלו. שאלתי שתי ילדות אחיות תאומות מה אתן זוכרות מאבא, שתיהן לא יכלו לדבר. הן פשוט פרצו בבכי. הן עמדו שם דקות ארוכות והתייפחו. ואנחנו שליבנו נקרע, דמענו איתן".

"כל אחד ממשפחותינו מתמודדות בדרכה עם היגון הנורא,, הוסיף נתניהו. "ברגע הבשורה חרב עלינו עולמנו ואנו מנסים לצאת מההריסות ולכן במהלך שנותיי כראש הממשלה כל פעם שנמסרת לי הודעה על חייל שנפל ליבי נקרע עם משפחתו. ועל כן כשאני נדרש לקבל החלטה על פעולה ששמה בסיכון את חיילינו, אני שוקל היטב ובכובד ראש את הדברים, שוקל עם הראש אבל לא פחות מכך עם הלב".

"אחי ואחיותי, כאב האובדן הוא כמשקולת שצמודה לרגלינו במסע נדודים במדבר היגון. בני משפחתי צועדים במדבר זה 40 שנה. יש ותיקים מאיתנו ויש כאלה שהצטרפו למסע רק לאחרונה. במקרים רבים לוחמינו השליכו נפשם מנגד, כדי להציל חיים. הם חתרו למגע ובכך מנעו אסונות כבדים יותר. אמרתי זאת להוריה של הדר כהן ז"ל לוחמת מגב שפעלה בתושיה, שעמדה על משמרתה בשער שכם. התעוזה שגילתה הצליחה לבלום מחבל מסתער ובמחיר חייה הצילה את חברתה".

מבטיחים להחזירם. אורון שאול והדר גולדין

"השכול חוצה עדות ומחבר ביניהם והאחדות הפנימית היא שורש קיומנו. יום הזיכרון מבטא את האחדות ההדדית בינינו. ראוי שנזכור בכל עת את המחיר ששילמו יקירנו. ומעל הכל ראוי שנזכור את ההקרבה. אין דבר יקר יותר לנו מחללינו, מפצועינו, מנעדרינו. אנחנו שולחים איחולי החלמה לפצועי מערכות ישראל ונמשיך לפעול כדי להחזיר הביתה את הלוחמים, בתוכם הדר גולדין ואורון שאול. אני מבטיח לכם שלא נרפה, שלא נחסוך שום מאמץ עד שנביאם הביתה", אמר נתניהו.

"טרם הגיעה העת לכתת את החרב"

אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר ממיליון וחצי איש ל-52 בתי העלמין הצבאיים ולמאות חלקות הקבורה הצבאיות ברחבי הארץ. אנשי אגף משפחות והנצחה כבר השלימו את הנחת נר הנשמה, הדיגלון וצרור הפרחים על קיברו של כל נופל.

דגלון, נר נשמה וזר פרחים על כל קבר (מרים אלסטר, פלאש 90)


בטקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין הצבאי בקריית שאול נאם שר הביטחון יעלון. "שנה חלפה, ולדאבון הלב טרם הגיעה העת לכתת את החרב", אמר יעלון. "במשך 68 שנה מגינים צה"ל ושאר כוחות הביטחון, העוסקים במלאכה, על זכותנו לבית לאומי יהודי ומאפשרים למדינת ישראל לצמוח, להתפתח ולכבוש עוד ועוד פסגות במגוון תחומי החיים. המחיר שאנו משלמים בדרך, אובדן של חיים צעירים שנגדעו טרם זמנם, הוא כבד".

"בחודשים האחרונים מתמודדת מדינת ישראל עם גל טרור פלשתיני, הנמצא אמנם בדעיכה בימים אלו אך עלול לפרוץ מחדש", הוסיף. "גל, אשר למרבה הצער צירף משפחות נוספות למעגל השכול. הכאב עצום, ומי כמוכן יכול להבין את המתרחש בליבן של המשפחות השכולות הטריות. גם ברגעים הקשים, בהם הדם רותח והזעם הוא רב, אבוי לנו אם נאבד את דרכנו ואת ערכינו. דרך וערכי מוסר מקודשים, המלווים אותנו שנות דור, ושהתפשרות עליהם עלולה לדרדר את ישראל לתהום. להקפיד על טוהר הנשק ועל צלם אנוש, ולא לאבד עשתונות".

יו"ר "ישראל ביתנו" ח"כ אביגדור ליברמן, נשא דברים בטקס הזיכרון הממלכתי בבית העלמין ביבנה. "הניסיונות של אוייבינו לפגוע בנו ולשים סוף למפעל הציוני נמשכים כבר יותר ממאה שנה ועל אף שידנו תמיד מושטת לשלום, ולמרות שממשלות ישראל הסכימו לויתורים כואבים ומרחיקי לכת בניסיונות להביא את השלום, התשובה של הצד השני היתה והיא עדיין המשך המלחמות, הפיגועים וההסתה נגד מדינת ישראל והעם היהודי".

"עלינו להמשיך ולהילחם בכך בכל הכח והתעוזה העומדים לרשותנו, עד שהם יבינו שלתקוותם להוציאנו מכאן, מיבנה או מירושלים, אין ולא יהיה לעולם שום סיכוי", אמר ליברמן. "את המסר הזה הם קיבלו מהלוחמים האמיצים לפני שנות דור ואת המסר הזה מעבירים להם גם היום חיילי צה"ל הגיבורים הנלחמים בטרור ללא מורא ותוך סיכון חייהם. במהלך שנותינו כאן בארץ ישראל ידענו הרבה שכול וכאב, אבל האמונה בצדקת דרכנו נותנת לנו את הכוחות להמשיך הלאה, לבנות את ארצנו ולהבנות בה".

"גם כשיש מחלוקות אנו עם אחד"

אל טקס האזכרה הממלכתי בדגניה הגיעה ח"כ ציפי לבני ונשאה גם כן נאום לזכר הנופלים. "אני מתחייבת כאן על קברם של הנופלים הכה יקרים לנו שיש בנו אמון מלא בצה"ל, מפקדיו וחייליו, ואנחנו בטוחים בימים אלה יותר מתמיד - שאנחנו מוסרים את ילדינו בידי מפקדים הראויים לכך. הדברים האלה נכונים גם ואולי אף ביתר שאת בעת מחלוקות ביננו".

לבני בטקס האזכרה בדגניה

"גם אם יש ביננו מחלוקות עמוקות על עתידה ודרכה של מדינת ישראל אבל בתוך הויכוח צריך לזכור שאנחנו עם אחד", הוסיפה לבני. "אנחנו מחוברים היום בכאב השכול ובשותפות הגורל שמחברת את חלקי החברה הישראלית. צה"ל הוא צבא מוסרי שיוצא לקרב בלתי מתפשר נגד הטרור".

בשעה 13:00 ייחל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל.