נתניהו: "יודע מה גודל הכאב"

ברחבת יד לבנים בירושלים נפתח טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל במעמד ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "לא נוותר על התקווה להתפייס עם אויבינו, אבל קודם כל נתפייס בתוכנו", אמר נתניהו בנאומו. בשעה 20:00 ייפתח הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי עם הישמע צפירה בת דקה

בבית יד לבנים בירושלים נפתחים בשעה זו אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בטקס ביד לבנים נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, מנכ"ל משרד הביטחון והרבנים הראשיים לישראל. הטקס נפתח בהנחת הזרים שליוו נציגי המשפחות השכולות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "23,447 אלף, זהו מספרם של חללי מערכות ישראל לזכרם כולנו מרכינים ראש בתוגה ובדומיה כולנו מצדיעים להם", פתח ראש הממשלה נתניהו את נאומו. "ביום שבו פרץ השכול לדלת ביתנו, בו ביום יצאו יקירנו ברשות הרבים, הם בראש ובראשונה שלנו, בשר מבשרינו שנחרט, אבל גם של האומה שחולקת להם היום כבוד, מוקירה את גודל קורבנם".

"בנינו ובנותינו יצאו לקרב זקופי קומה בשליחות עליונה להגן על מדינת ישראל ולהבטיח את עתידה, וזה ההבדל בין עם משועבד ומוכה ונרדף כפי שהיה לפני 67 שנים, לבין עם במדינתו ששולט בגורלו", הוסיף נתניהו. "אבל המחיר הוא נורא, מי כמונו יודעים מה גדול הכאב. זוהי מסכת מתמשכת של חוסן ועוצמה בשדות הקרב והגנה על הגבולות".

"אחי ואחיותי משפחות יקרות, החיים בדור של תקומה וקוממיות תובעים מאיתנו מחיר אישי ולאומי, אך רוח עמנו חזקה ואנו מאמינים בנצח ישראל. לא נוותר על התקווה להתפייס עם אויבינו, אבל קודם כל נתפייס בתוכנו, ואין ביטוי עמוק לשותפות הגורל מיום זה בו אנו זוכרים באהבה ומצדיעים לבנינו ובנותנו הגיבורים שנפלו כדי שנחייה בארצנו".

נוסיף לתת גיבוי לחיילי צה"ל

"ראוי שנישיר מבט אל המציאות ונצהיר בצער: איננו רוצים לחיות על חרבנו, אך לעת עתה, אויבינו לא מותירים לנו ברירה", אמר אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין בנאומו . "לשם כך, עלינו לשמור מכל משמר על צה"ל חזק ומתקדם, ערכי ומוסרי. צה"ל היה ונותר 'צבא העם', לא רק בגלל ההרכב הרב-גוני והכלל-ישראלי של חייליו, אלא גם מפני שממנו, מהעם הזה, הוא שואב את כוחו ואת עוצמתו. אין זה רק 'בגלל הכוח', אלא בעיקר 'בגלל הרוח'".

"משום כך, אנחנו נותנים ונוסיף לתת גיבוי מלא לחייליו ולקציניו, המתמודדים בכל רגע עם אתגרים מורכבים ורגישים מאין כמותם. רק כך נעמוד איתן, חמושים ודרוכים מול טרור ושנאה. כי אם לא נהיה נכונים מול איומים צבאיים ומדיניים סביבנו - לא נוכל להתקיים", הוסיף נתניהו.

לאחר תום הטקס ברחבת יד לבנים, בשעה 20:00, תישמע צפירה בת דקה ולאחריה יורד דגל המדינה לחצי התורן - מה שיהווה את האות לפתיחת האירוע המרכזי ברחבת הכותל המערבי בירושלים, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט.