שר הדתות נגד נשות הכותל

שר הדתות דוד אזולאי ממשיך במאבקו נגד ארגון נשות הכותל המתעקש לבצע את טקס "ברכת הכוהנות" ברחבת הכותל. היועץ המשפטי לממשלה קבע תקנה כי קיום טקס זה אסור משום שאינו תואם את "מנהג המקום", לאחר שקיימו את הטקס דורש השר מהיועמ"ש: "מצה עמן את הדין"

נשות הכותל, ארכיון (פלאש 90 - מרים אלסטר)

בעקבות הפרת הנחיות היועץ המשפטי לממשלה על ידי נשות הכותל הבוקר (שני) בקיום טקס ברכת כהנות, שיגר שר הדתות דוד אזולאי מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובו הוא מבקש לראשונה למצות את מלוא ההליכים כנגד מפירות החוק. לטענתו למרות החוק, נשות הארגון קיימו בעבר את הטקס ללא מפריע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דבריו של השר אזולאי המתפללות עברו על החוק בשל העובדה שתפילתן אינה תואמת את "מנהג המקום". זאת חריגה לדבריו, מהתקנה לשמירה על מקומות קדושים ליהודים בישראל.

המשרד לענייני דתות כבר שלח בעבר מכתב לנשות הכותל, האוסר עליהן לקיים את הטקס שתכננו לקיים בחג הפסח. הן מצידן השיבו בערב חג הפסח מכתב ערעור על ההחלטה. על אף מכתב הערעור, שר הדתות דבק בעמדתו. בחול המועד פסח נשות הארגון קיימו את הטקס באופן חלקי וללא טליתות, היום לראשונה ביצעו את הטקס באופן מלא.

במכתב ששלח היום כתב השר: "לצערי, היום קיימו נשות הארגון ברחבת הכותל את הטקס שוב ובפומבי. קיומו של הטקס בניגוד להנחייתך הינו הפרה בוטה של החוק", הוסיף. השר הפציר ביועץ המשפטי לממשלה למצות את הדין עם נשות הכותל, ולהורות למשטרה למנוע קיום של טקס דומה בעתיד.

בעוד שבממסד הדתי רואים בקיום הטקס על ידי הנשים "פרובוקציה", נשות הכותל רואות בקיומו זכות שוויונית בסיסית. בארגון מתחו בעבר ביקורת על החלטתו של מנדלבליט, שהתקבלה לטענתן ללא נציגות שלהן. "מדובר בהחלטה אומללה, הנכנעת ללחצים פוליטיים של קבוצת מיעוט קיצונית, שכל רצונה הוא לחבל בשוויון המגדרי בכותל ולמנוע מנשים את חופש התפילה והפולחן", אמרה יו"ר נשות הכותל ענת הופמן.