למרות האיסור: "ברכת הכוהנות" בכותל

בחודש שעבר אמר היועץ המשפטי לממשלה כי אינו מאשר לארגון "נשות הכותל" לקיים את טקס "ברכת הכוהנות" בכותל – אך הבוקר הגיעה קבוצה של כמה עשרות חברות בארגון וקיימה את הטקס בכל זאת. במהלך התפילה פרץ עימות עם שוטרות מג"ב, אך לאחר חילופי דברים קצרים התפילה התקיימה כסדרה

קבוצה של כמה עשרות חברות בארגון "נשות הכותל" התפללה הבוקר (שני) את תפילת ראש החודש ובמהלכה קיימה את טקס "ברכת הכוהנות" - למרות איסור מפורש של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשבועיים וחצי קיים מנדלבליט דיון בלשכתו בהשתתפות נציגי משרד ראש הממשלה, המשרד לשירותי דת, רב הכותל וגורמים במשרד המשפטים ובסופו הודיע כי אינו מאשר את בקשת הארגון לקיים את הטקס ברחבת הכותל המערבי.

שוטרות מג"ב מול נשות הכותל

על אף האיסור, הבוקר קיימו חברות הארגון את הטקס, שכלל חליצת נעליים והתעטפות בטלית. עם הוצאתו של ספר התורה הגיעו למקום מספר שוטרות משמר הגבול, אך לאחר חילופי דברים קצרים - התפילה התקיימה כסדרה.

מארגון נשות הכותל נמסר בתגובה: "המכתב של המשרד לשירותי דת התייחס לטקס ברכת הכוהנות, בחול המועד פסח. אין הדבר דומה לברכת כוהנות המתקיימת בתוך תפילת ראש חודש. תפילת ראש חודש היא תפילה שאין עליה כל מחלוקת".

בדיון שהתקיים בחודש שעבר בלשכתו של מנדלבליט הוצגה עמדת רב הכותל והמשרד לשירותי דת, לפיה עריכת הטקס של "ברכת כוהנות" איננה בגדר "מנהג המקום" ברחבה. בהסבר שניתן להחלטה נאמר כי הטקס של "ברכת כוהנות" אינו מוכר ואינו מונהג אפילו בבתי כנסת רפורמים, ובנוסף מעולם לא נערך ברחבת הכותל. לפיכך, עריכת הטקס אסורה בהתאם לתקנות השמירה על מקומות קדושים ליהודים.

בארגון נשות הכותל מתחו ביקורת על החלטתו של מנדלבליט, שהתקבלה ללא נציגוּת שלהן. "מדובר בהחלטה אומללה, הנכנעת ללחצים פוליטיים של קבוצת מיעוט קיצונית, שכל רצונה הוא לחבל בשוויון המגדרי בכותל ולמנוע מנשים את חופש התפילה והפולחן", אמרה יו"ר נשות הכותל ענת הופמן בחודש שעבר.