מוות טבעי או רצח: מה קרה לג'ולי?

לפני חצי שנה, באכסניה באילת, נמצאה גופתה של התיירת הסקוטית ג'ולי פירסון. המשטרה קבעה כי מדובר במוות טבעי, אבל בני משפחתה משוכנעים שנרצחה, בין השאר בגלל תמונה מטקס האשכבה שלה שפורסמה בתקשורת הבריטית שבה היא נראית חבולה ופצועה. התמונות הגיעו עד ראש ממשלת בריטניה שדורש תשובות על המקרה

שבעה חודשים עברו מאז נמצאה גופתה של ג'ולי פירסון במיטת אכסנייה זולה באילת. החקירה עוד מתנהלת והתשובה לשאלת מותה היא לא חד-משמעית. נתיחת הגופה העלה כי ג'ולי "מתה מוות טבעי מדימום בבטן" והמקרה כמעט חמק מהרדאר הציבורי, עד שהתפרסמה בתקשורת הבריטית תמונה של ג'ולי בטקס האשכבה כשהיא מוכה וחבולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'ולי הגיעה לישראל כדי לפתוח דף חדש אחרי שנים של התמכרויות. סבא שלה ששירת כחייל בצבא הבריטי פגש בישראל את בתיה התימניה מירושלים ונשא אותה לאישה. השורשים היהודיים הביאו את משפחה של ג'ולי לבקר בישראל לא מעט וזכורות האורות הצבעוניים של העיר הדרומית הפכו את אילת למקום שבו קיוותה להתחיל הכל מחדש.

בסיפור שבני משפחתה מספרים, בן זוגה לשעבר אמג'ד חטיב ממזרח ירושלים הוא האיש הרע שכלא אותה בתוך מערכת יחסים אלימה ומסוכנת. "אמג'ד דחף אותה מהכסא על הראש ודרך לה על הבטן. לקח את הראש שלה והטיח אותה בדלת, אף אחד לא עשה כלום ואני קראתי למשטרה", מספרת שלי כהן, שמגדירה את עצמה החברה הטובה ביותר של ג'ולי. בעקבות עדותה כי אמג'ד הכה את ג'ולי, הוא נעצר בחשד לרצח.

על פי תחקיר משטרתי שנמסר לשגרירות הבריטית שוטרי הסיור סברו שלא נשקפת סכנה לחייה של ג'ולי וכי היא אינה זקוקה לטיפול רפואי ולכן הסיעו את השתיים לביתה של ג'ולי. לאחר מכן נסעה ככל הנראה ג'ולי לאכסניית דולפין בעיר. כשבני משפחתה קיבלו את מעט החפצים שהשאירה, מצאו על צג הסלולרי שלה מספר טלפון ובירור העלה שהוא שייך לשוטר. לא ברור מה נאמר בשיחה אך יודעים שהיא בוצעה מספר שעות לפני שנמצאה גופתה של ג'ולי.

שבועיים לאחר מעצרו שוחרר אמג'ד. נתיחת הגופה ועדויות סותרות הביאו את בית המשפט לשחררו. זמן קצר לאחר מכן היה מעורב בקטטה והיום הוא יושב בכלא דקל. גופתה של ג'ולי הובאה לשריפה בסקוטלנד ומאחר שתיק החקירה עדיין פתוח, המשטרה נמנעת מלהביא את תיק החקירה למשפחתה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ל"טענות כי מותה של המנוחה נגרם ממעשה רצח אין כל אחיזה במציאות. מדוח נתיחת גופת המנוחה במכון לרפואה משפטית ניתן ללמוד באופן חד משמעי כי מותה של המנוחה נגרם כתוצאה מדימום בחלל הבטן, ולא מהחבלות שנמצאו על גופה. משטרת ישראל חקרה באופן מקצועי ומעמיק את כל מקורביה של המנוחה אשר באו איתה במגע ביום מותה ובימים קודם לכן ולא נמצא בעדותם שום תימוכין לטענה כי מותה נגרם ממעשה פלילי.

"הודעת העדה כי המנוחה ספגה מכות ביממה טרם מותה לא נמצאה מהימנה עקב ריבוי גרסאות הסותרות את עצמן ואת גרסאות שאר העדים. כל תיק החקירה לרבות פגישה עם העדה הוצגו בפני קצין משטרת בריטניה שמצא שלא היה מקום להטיל ספק בממצאי החקירה. המשטרה תעביר את תיק חקירת סיבת המוות בימים הקרובים לבחינה והחלטת הפרקליטות".

עורך הדין שייצג את אמג'ד חטיב מטעם הסנגוריה הציבורית מסר בתגובה: "מר חטיב נחקר בחשד לעבירה של תקיפה בלבד. לאחר מעצר של ימים ספורים שוחרר לבקשת המשטרה".