בגיל 72: ניצול השואה התבקש לעזוב את המוסד הסיעודי בו אושפז

חיים קרמר מאושפז בשנה האחרונה ב"בית בלב" בכפר סבא, אך בשל שינוי בהגדרתו הרפואית, כעת הא מתבקש לעזוב. הוא סובל מסוכרת ומפצעי לחץ קשים והוא מרותק לכסא גלגלים. כעת הוא גם נאלץ לפנות את חדרו - עד יום ראשון הקרוב. בקופת החולים מכבי טוענים: "המשפחה עודכנה שעליה למצוא מוסד חלופי"

חיים קרמר, ניצול שואה בן 72 שמאושפז כבר יותר משנה במוסד הסיעודי "בית בלב" בכפר סבא, קיבל בשורה מפתיעה מקופת החולים "מכבי": לדבריו, הודיעו לו כי הוא מחויב לעזוב את המוסד הרפואי בו הוא מאושפז, וזאת בתוך שישה ימים. "זה כאילו הורידו עלי גרזן, ככה אני מרגיש את זה", הוא אומר בכאב.

 לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"באו אליו בחדר האוכל, בארוחת הבוקר, ואמרו לו שיש לו מספר ימים עד שהוא מסולק מהמקום, וזה לניצול שואה - יומיים לפני יום השואה", כך תיאר שחר, בנו של חיים את הרגע בו אביו קיבל את ההודעה. "זה שיא של אטימות ורשעות, לא ראיתי דבר כזה".

חיים קרמר נולד בזמן מלחמת העולם השנייה, כשאמו ברחה מהנאצים. בשנים האחרונות מצבו הבריאותי הידרדר והוא סובל מסוכרת ומפצעי לחץ קשים, והוא מרותק לכיסא גלגלים. קרמר עבר בדיקה של משרד הבריאות לאחרונה, אז החל ההליך שבסופו הוא התבקש לעזוב את המוסד.

הסיבה: שינוי בהגדרה הבריאותית (שאטרסטוק)

בקופת החולים "מכבי" הסבירו כי הפינוי של קרמר נעוץ בכך שלפני כשבועיים וחצי שונתה הגדרתו על ידי משרד הבריאות מסיעודי מורכב לסיעודי רגיל - ולכן הוא כבר לא עומד בתנאים למימון של אשפוז. אם ירצה להישאר במוסד, יהיה עליו לשלם על כך בעצמו.

"תראה איך הדברים מתנהלים, מצד אחד הם רוצים לסלק אותו, וטוענים שהוא לא מתאים, אבל אם הוא יוציא 22 אלף שקלים בחודש, אז פתאום הוא כן מתאים והוא כן יכול להישאר", טוען הבן.

חיים כבר הודיע כי הוא מתכוון לערער על ההחלטה לפנות אותו, אבל לא ברור אם יספיק עד יום הפינוי, יום ראשון. "אני לא יכול לעשות הרבה, אני מוטל במיטה, ומה אני יכול לעשות?", האו תוהה. "רק בני משפחתי יכולים לעזור לי".

מקופת החולים "מכבי" נמסר: "תהליך השחרור של חיים החל כבר לפני שלשה חודשים. גם משרד הבריאות קבע כי חיים איננו במצב סיעודי מורכב. המשפחה עודכנה בכל התקופה הזו כי עליה למצוא מוסדות סיעודיים חלופיים. לבקשת המשפחה דחינו את תאריך השחרור בעשרה ימים נוספים ואנחנו עומדים לרשות חיים ומאחלים לו שמצבו ימשיך להשתפר".

ניצול השואה חיים קרמר וקרוביו דוחים את הטענות האלה של קופת החולים, ומבהירים שוב: "רק שלשום, יומיים לפני יום השואה, עודכן חיים כי ביום ראשון הקרוב עליו להתפנות מבית האבות".