73 שנה אחרי אושוויץ: המשפחה התאחדה

אברהם חיפש את אחיו חיים מהיום שניצל מהנאצים ועד מותו בארה"ב לפני 5 שנים. הנכדה ג'סיקה פנתה לרשתות החברתיות לפני שבועיים, ותוך ימים הגשימה את חלומו וגילתה את משפחתה. צפו במפגש המרגש - בין שתי יבשות

ג'סיקה כץ, יהודייה אמריקנית בת 25 מניו ג'רזי, לא חשבה שזה יקרה לה. בשנת 2016, אחרי קרוב לשמונה עשורים של חיפושים, הצליחה כץ למצוא את משפחתה האובדת ממלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סבה של ג'סיקה, אברהם בלץ, סיפר בעדותו במרכז ללימודי השואה בברוקלין כי משפחתו נכחדה כמעט כולה בזמן המלחמה - וכי אבדו עקבותיו של אחיו האהוב חיים, שהחיפושים אחריו למעשה לא נפסקו מעולם. הנכדה ג'סיקה, שגדלה על הסיפורים המרגשים של הסב מהתקופה האפלה, החליטה לפני כשבוע, בזמן חופשה מהעבודה, להעביר את החיפושים אחרי אחיו של סבא שלה לידיה.

בתיעוד מרגש של התהליך, היא מספרת לחדשות 2 Online איך היא ראתה בעיניים הכחולות הגדולות של סבא שלה את כל העצב והכאב, ואיך היא לעולם לא תשכח את בקשתו אליה, שהחיפוש אחר אחיו לא ייפסק לעולם.

חיים ואברהם כץ (באדיבות המשפחות)


הסבא אברהם בלץ ובני משפחתו התגוררו בדירת חדר קטנה בגטו בעיר פיוטרקוב שבמרכז פולין ובתנאי מחייה קשים. אחיו הבכור, חיים, הצליח להימלט דרך סדק בחומת הגטו - והוא הצליח להגיע לרוסיה ואף לשלוח מכתבים לבני משפחתו שנותרו מאחור, אולם בשלב מסוים, אבד עמו הקשר.

"ואז האסונות התחילו להגיע אחד אחרי השני", מספרת ג'סיקה. "אחותו של סבי שהייתה בת 24 נפטרה בגטו ממחלת השחפת, דוד שלו נורה על ידי הנאצים, הוריו נשלחו לטרבלינקה ונרצחו בתאי הגזים וסבא שלי נשלח לאושוויץ. הוא היחיד שנשאר בחיים. העבירו אותו למחנה עבודה מחוץ לאושוויץ וזה מה שהציל את חייו".

תעודת הלידה של חיים כץ (באדיבות המשפחות)

הניסיונות לאתר את האח האובד כשלו

מיד עם תום המלחמה, החל אברהם לחפש את אחיו באמצעות ארגונים שונים שהוקמו לחיפוש אחר קרובי הניצולים שאבדו. אברהם הגיע לארה"ב בשנת 1950. הוא מצא עבודה, התחתן, פתח עסק והקים משפחה - ותוך כדי המשיך בחיפושים אחרי אחיו, אך ללא הצלחה.

30 שנה מאוחר יותר החליטה אמה של ג'סיקה לקחת את החיפושים לידיים - ופנתה לצבא האדום ברוסיה ובפולין, אולם קצה החוט היחיד שהיה לה הוא תעודת הלידה שלה ושל דודה מפולין. התפנית הגדולה והמפתיעה למדי בסיפור הגיעה לפני כשבועיים. במהלך חופשה בת שבועיים מהעבודה, החליטה ג'סיקה שתיגש לאתר את הדוד האובד באמצעים שמעולם לא ניסתה קודם לכן.

ג'סיקה וסבה (באדיבות המשפחות)

"תקראו לזה גורל, או הזמן הנכון במקום הנכון", מנסה ג'סיקה להסביר בהתרגשות את התהליך שעברה. "לא יודעת למה לא עשינו את החיפוש הזה לפני כן, אולי בגלל שהייתי צעירה יותר, אולי בגלל שסבא שלי נפטר, אולי בגלל שהם התייאשו".

החיפושים עברו לאינטרנט

ג'סיקה החלה לפנות לרשתות חברתיות שונות ולפורומים העוסקים בחיפוש קרובים ופנתה באמצעותם לאנשים בעלי אותו שם משפחה - אך אף אחד מהם לא התגלה כאחד מקרובי המשפחה שלה. היא פנתה באמצעות המייל לחוקר שושלות רוסיות שמצאה באינטרנט, ואחרי חיפוש ראשוני שעשה הוא הפנה אותה לאתר עם מסמכים הנושאים את שמו של אדם בעל שם זהה לזה של אחיו של אברהם - חיים בלזיצקי.

המשפחה שאוחדה מחדש, ברוסיה (באדיבות המשפחות)

לתדהמתה, הפרטים שהיו כתובים במסמך שמצאה היו תואמים לכל הפרטים המוקדמים שידעה על האח האובד חיים. "באותו רגע ידענו ללא ספק שזה הדוד שלנו", מספרת ג'סיקה בהתרגשות. היא פנתה לקבוצה בפייסבוק בשם "Tracing the Tribe - Jewish Genealogy on Facebook" , שם השתמשה בשמו של דוד שלה כפי שהוא נכתב ברוסית - ומאותו שלב, החתיכות בפאזל בן 77 השנים החלו להתחבר.

ג'סיקה שיתפה בפורום יהודי בשפה הרוסית שנקרא forum.j-roots, את הסיפור של משפחתה - וזכתה שם לסיוע מישראלית ממוצא רוסי שעזרה לה לאתר את משפחתה באמצעות רשת חברתית ברוסיה.

הבן סגר מעגל

ומה עלה בגורלו של האח האובד חיים? ג'סיקה גילתה סוף סוף את האמת: הוא חי ברוסיה בכל אותן שנים, הקים משפחה וגידל ארבעה ילדים, ששניים מהם נפטרו במהלך השנים. הוא עצמו נפטר בתחילת שנות ה-70. אחד מבניו של חיים שעימו יצרו קשר, יבגני, סיפר שאביו ניסה לאתר את משפחתו האובדת במשך השנים, אך כשפנה לממשלת פולין הם הודיעו לו שכל בני משפחתו נרצחו בזמן פינוי הגטו.

השיחה הראשונה עם המשפחה ברוסיה (באדיבות המשפחות)

"אם חיים היה חי יותר זמן, אולי הוא היה פונה ליד ושם ומוצא אותנו, ואז הוא וסבא שלי היו נפגשים בשנית", מספרת ג'סיקה.

אחרי הגילוי המרגש, נפגשו בני המשפחות משני הצדדים למפגש וירטואלי. "כולם בכו בפעם הראשונה שדיברנו באמצעות האינטרנט עם יבגני, אשתו, בתו ונכדתו - שכל כך מזכירים את המשפחה שלנו", תיארה ג'סיקה את הרגעים המרגשים.

"מיד כשראיתי את התמונה של חיים שהבן יבגני שלח לנו, ידעתי שחיפושינו הסתיימו", מספרת אמה של ג'סיקה. "אנחנו שמחים, אך יחד עם זאת עצוב לנו שאבי ואחיו לא זכו להתאחד ולראות אחד את השני לאחר המלחמה".

המשפחה המורחבת בערב החג (באדיבות המשפחות)

סבה של ג'סיקה אמנם לא זכה לפגוש את אחיו, אבל בכל זאת זכה לאיחוד משפחתי מרגש אחרי שנים. במהלך אירוע של ישראלים שנערך בארה"ב, הוא שוחח עם זוג שמסר לו כי הוא מכיר את בן דודו, יעקב, שחשב שנהרג במלחמה. זמן קצר לאחר הגילוי המפתיע, זכה סבה של ג'סיקה להתאחד עמו.

שבועיים עברו מאז שבני משפחת בלץ התאחדו מחדש וכעת כולם מאוד מתרגשים ומצפים לפגישה המיוחלת פנים אל פנים, שתתרחש ככל הנראה בישראל. "אני רק יכולה לקוות עכשיו שסבא שלי וחיים מסתכלים עלינו עכשיו מהשמיים ומחייכים", סיכמה ג'סיקה הנרגשת.