אחרי כ-70 שנים: ניצולי שואה חגגו בר מצווה בכותל

בטקס מרגש במנהרות הכותל חגגו 50 ניצולים שלא זכו לציין את בר המצווה שלהם בתקופת המלחמה. בטקס שהתקיים בשיתוף עם המשרד לשוויון חברתי נכחו גם חיילי הנח"ל

באיחור של 70 שנה: במנהרות הכותל בירושלים התקיים היום (שני) טקס בר מצווה - לניצולי שואה. את המאורע חגגו כל מי שלא זכו לציין אותו בתקופת מלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

50 ניצולים מכפר סבא הגיעו היום למנהרות הכותל יחד עם בני משפחותיהם לטקס המרגש. את הניצולים ליוו גם חיילי חטיבת הנח"ל. בסיום החגיגה הצדיעו החיילים בהתרגשות לניצולים ביציאה ממתחם הטקס. "אני מרגיש שחזרתי לתקופה שלא הייתה לי בחיים", סיפר סולומון משה. "לא חשבתי שאי פעם אגיע לכך".

זו חובתינו להחיל את האחריות (דובר צה"ל)

החגיגות התקיימו בשיתוף המשרד לשוויון חברתי ובהשתתפות השרה גילה גמליאל. "הקרן למורשת הכותל המערבי" פתחה בתקופה האחרונה ביוזמה החדשנית לעריכת טקסי בר מצווה לניצולי שואה בשיתוף עם עיריות שונות, משרד הרווחה, הג'וינט ועמותות שונות ברחבי הארץ.

מהלך חגיגות בר המצווה לניצולי שואה, נועד לרכז קבוצות של קשישים שעברו את זוועות השואה בגיל בר המצווה ולחגוג להם באיחור ברחבת הכותל המערבי, כמו לכל נער בן הגיל הזה.

בתוך כך, השתתפו חיילי צה"ל בפרויקט "פרח לניצול" ויצאו לקר מספר ניצולי שואה בבתיהם. במהלך הביקור, ביקרו הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט ויו"ר הקרן בהתנדבות, לימור לבנת, בדירתה של שורדת השואה, הגברת תמר לנדאו.

"בשורות צה"ל התייצבו רבים משורדי התופת, הם לחמו במלחמת השחרור ובמערכות ישראל והתוו את הדרך שבה צועד צה"ל עד היום" אמר הרמטכ"ל. "כמפקדים בצה"ל, זוהי חובתנו, להנחיל לחיילי צה"ל כולם, את האחריות האדירה המוטלת עליהם. לשאת את לפיד הזיכרון של ניצולי השואה ושל נרצחי השואה עוד שנים רבות ולהעביר אותו לדורות הבאים".