בני זוג חשודים שגרמו לשריפת הענק‎ ביער ביריה

מטיילים רבים פונו אתמול בעקבות שריפת היער הגדולה בגליל, שכובתה רק לאחר מאמץ נרחב של צוותי כיבוי בסיוע מטוסים. שני בני זוג נחקרו היום בחשד שגרמו ברשלנות לדליקה, שכילתה כמאה דונם של חורש טבעי. השניים טענו: "הרוח העיפה לנו את המנגל"

פחות מיממה לאחר שריפת הענק בגליל, הושגה התקדמות בחקירה? שני בני זוג נחקרו היום (שלישי) במשטרה בחשד שהתרשלו וגרמו לדליקה ביער ביריה. השניים, שלפי החשד הדליקו מנגל מאולתר באזור המדרון, טענו כי הרוח "העיפה להם את הכל" והם הזמינו כיבוי אש. הם שוחררו בתנאים מגבילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרה מטוסי כיבוי הוזנקו אתמול ליער הסמוך לצפת, לאחר שדוווח על דליקה גדולה שפרצה באזור. רק כעבור מספר שעות הושגה שליטה על האש, שהתפשטה באזור הסמוך לקבר רבי יונתן בן עוזיאל וכילתה כ-100 דונם של חורש טבעי.

שמונה צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן פעלו באזור בסיוע שמונה מטוסים ושבע כבאיות של קרן קיימת לישראל, בכדי להביא לדעיכת הלהבות ולמנוע התקרבותן ליישוב עמוקה.

לא היו נפגעים או אזרחים שנלכדו באזור כתוצאה מההתלקחות. כוחות משטרה שהוזעקו אף הם למקום, חסמו את צירי התנועה שבין יער ביריה לעמוקה בשני הכיוונים, ופינו את עשרות המטיילים שהיו באזור.

כיצד להימנע משריפות במזג אוויר שרבי?

ברשות הטבע והגנים הפיצו היום מספר כללים חשובים לציבור המטיילים והנופשים, שנועדו לסייע במניעת היווצרות שריפות - שנגרמות ברובן על ידי בני אדם, ולא עקב מזג האוויר החם.

1. עורכים פיקניק? עושים על האש? יש לשמור על הניקיון ולהשאיר את השטח נקי מעקבות. אשפה, גם כזו שנראית "תמימה", מסכנת את בעלי החיים ובמקרים רבים - נוטה להיות דליקה.

2. שריפת ניירות טואלט ומגבונים בשטח אסורה. רבים סבורים כי כך יותירו את השטח נקי, אך לא מעט שריפות פרצו בגלל פעולות מסוג זה. הכי פשוט והכי בטוח: יש לאסוף ולהשליך לאשפה, במקומות המיועדים לכך.

3. הבערת אש בשמורות טבע וגנים לאומים מותרת במתחמים, חניונים ומתקנים המיועדים לכך בלבד.

4. לפני שחוזרים הביתה, משאירים את השטח נקי מאש חיה, מכתובות אש ומגחלים חמות.

5. בכל מקרה נשמעים להנחיות של עובדי ופקחי רשות הטבע והגנים שלהם הידע, הכלים וההכשרה למניעת אש.

6. במקרה של שריפה או חשד לשריפה, דווחו מידית למכבי האש 102 ו/או למשטרה 100.